Fotó: NASA
A Brassóban született, az Amerikai Egyesült Államokban mikrobiológusként tevékenykedő Anca Şelariu múlt héten lépett ki több mint egy év után abból a texasi kapszulából, melyben három másik önkéntessel együtt a Mars életkörülményeit igyekeztek kitapasztalni. A kísérlet során saját maguk termesztették a zöldségeiket, hogy táplálékhoz jussanak, különféle küldetéseket hajtottak végre a vörös homokon, és elvégeztek olyan alapvető teszteket, amelyek segíteni fognak a jövőbeli űrhajósokat a Mars-expedíciók során.
2024. július 08., 19:262024. július 08., 19:26
2024. július 08., 19:312024. július 08., 19:31
A NASA Chapea-programjában részt vevő négy önkéntes – két nő és két férfi –
Az ablaktalan létesítményt egyáltalán nem hagyhatták el, családtagjaikkal is csak korlátozottan kommunikálhattak. A program célja, hogy elősegítse, hogy a NASA ismét űrhajósokat küldhessen a Holdra, majd később a Marsra is.
Az első misszióban, melyet két további is fog követni a tervek szerint, Ross Brockwell repülőmérnök, Kelly Haston biológus, Nathan Jones orvos és Anca Şelariu mikrobiológus vettek részt.
aki évek óta vakcinák kifejlesztésével, prionok (nem hagyományos fertőző ágensek, amelyek állatok és emberek fertőző neurodegeneratív betegségeit okozzák) átvitelével, génterápiák fejlesztésével és fertőző betegségekkel kapcsolatos kutatásokat vezet. Első diplomáját a Brassói Transilvania Egyetemen szerezte filológiából, ezután biokémiából szerzett diplomát a Montclair Egyetemen, New Jersey-ben, majd interdiszciplináris biomedikai tudományokból doktorált a Rutgers Egyetemen szintén New Jersey-ben – számolt be a Fanatik.ro
Szépirodalmi alkotásokat, szak- és gasztronómiai könyveket, gyerekkönyveket turkálhatnak hétvégén az olvasás szerelmesei Kolozsváron. A 11. kiadásához érkező tavaszi Könyvturit április 4. és 5. között szervezi meg az EMKISZ.
Nagyszabású ingyenes koncertet ad a csíksomlyói Nyeregben a Bagossy Brothers Company június 14-én – jelentették be csütörtökön a helyszínen tartott sajtótájékoztatójukon a zenekar tagjai.
A legfejlettebb technológiát az újságíró szakma legrégibb eszközével, a papírral párosította az Il Foglio című olasz napilap, amely a mesterséges intelligenciára bízta a nyomtatott kiadás megírását kísérletileg április 11-ig.
Ismét visszaéltek Karikó Katalin Nobel-díjas professzor nevével az interneten, a kutató hangsúlyozta, soha nem adta és a jövőben sem adja nevét semmiféle termék, gyógyhatásúnak feltüntetett készítmény reklámjához.
Az alaptörvényben rögzítik, hogy a fogyatékkal élők helyett a fogyatékossággal élők a helyes szóhasználat – jelentette be a Belügyminisztérium fogyatékosságügyi államtitkára a Kossuth rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorában az autizmus világnapján.
65 éves korában elhunyt Val Kilmer, az 1986-os Top Gun és az 1995-ös Mindörökké Batman című filmek sztárja.
Az Oscar-díjas Sam Mendes bejelentette készülő négy Beatles-filmje szereposztását – számolt be a Variety.com.
Békéről szóló kórusművekkel lép fel Kolozsváron és Gyulafehérváron a cambridge-i Magdalene College kórus. A nagy-britanniai vegyes kar a kincses városi Visszhang kórus meghívására érkezik Erdélybe.
A székelyföldi Márton Mónika a világ több mint 60 országát bejárta, önkénteskedett többek között a Görögországba érkező menedékkérők táborában és Nepálban is. A jogász végzettségű fiatal nő a Krónikának munkájáról, világjáró élményeiről beszélt.
Már gyermekkorában, amikor látta a székelyföldi égbolton a repülőgép mögött hagyott felhőcsíkot, Tóth Kincső eldöntötte, hogy majd ha „nagy lesz”, légiutas-kísérő válik belőle – osztotta meg csütörtökön este a kolozsvári Planetarium kávéház közönségével.
szóljon hozzá!