Az ülőmunka közben a helytelen testtartás rendszerint hát- és derékfájáshoz vezet
Fotó: 123RF
A megfelelő szék, szemmagasságban levő képernyő, rendszeres nyújtás mind segíthet abban, hogy az ülőmunkát végző személyeknél idővel ne jelentkezzenek gerincproblémák. Molnár Mihály kolozsvári csontkovács, gyógytornász a Krónika érdeklődésére elmagyarázta, hogy milyen káros következményei lehetnek az ülőmunkának, hogyan előzhetjük meg ezeket, illetve milyen kezelési módszerek ajánlottak.
2025. március 22., 19:092025. március 22., 19:09
2025. március 24., 02:132025. március 24., 02:13
Egyre többen és gyakrabban panaszkodnak hát-, illetve derékfájdalomra azok, akik ülőmunkát végeznek, és akár napi 8-10 órát számítógép előtt töltenek. Az ülőmunka káros következményeinek elkerülése, megelőzése érdekében Molnár Mihály csontkovácshoz fordultunk tanácsért. A kincses városban élő szakember a Krónika érdeklődésére elsősorban arra hívta fel a figyelmet, hogy
s ha voltak is bizonyos ülőmunkák, eltértek a mostaniaktól, amikor fel sem kell állni a számítógéptől, mert minden teendő egy eszközön elvégezhető.
A derékban levő elülső görbület (lordózis) automatikusan kiegyenesedik, amikor leülünk
Fotó: 123RF
„Hogy jobban megértsük a folyamatokat, tudni kell, hogy a hátgerincnek vannak görbületei, amelyek azért alakultak ki, hogy csökkentsék a gerincre nehezedő nyomást. A derékban levő elülső görbület (lordózis) pedig automatikusan kiegyenesedik, amikor leülünk. Ekkor a gerinc alsó részén sokkal nagyobb a nyomás, ezért a porckorongok jobban meg vannak terhelve, mint álló, vagy főként mozgó pozícióban. Így alakul ki a fő probléma:
ennél fogva sokkal gyorsabban kopik, mint ahogy kellene” – magyarázta a dicsőszentmártoni születésű gyógytornász, aki két tanácsot is megosztott az ülőmunka káros következményeinek elkerülése érdekében.
Molnár Mihály szerint fontos a megfelelő irodai szék és ajánlott óránként felállni a számítógép mellől
Fotó: Facebook/Molnár Mihály
Mint kifejtette, egyrészt ajánlott olyan irodai széket beszerezni, amelynek van háttámasza, görbülettartó része, hiszen ez pont a kiegyenesedést akadályozza meg.
Molnár Mihály egy másik, az ülőmunka következtében előforduló problémáról is beszélt lapunknak. „Sajnos nagyon sok esetben az irodai berendezés nem tartalmaz olyan monitort, amelyet fel lehet emelni szemmagasságba. Ezért legtöbben laptopról dolgoznak, napi 8-10 órát lefelé tartják a fejüket, és ezen kívül telefonozás közben is ebben a pozícióban van a fejük. A probléma az, hogy akárcsak a derékban, a nyakban is pont olyan elülső görbület van, amely kiegyenesedik, amikor előre hajlítjuk a fejünket, és itt is sokkal hamarabb jelentkezik a kopás” – magyarázta a kinetoterapeuta.
A monitort ajánlott szemmagasságba emelni és telefonozás közben nem teljesen lehajtani a fejet
Fotó: Bencze Emese
A kincses városban praktizáló szakember felhívta arra is a figyelmet, hogy a nyaki gerinc komplexebb, mint a derék, hiszen előbbi esetében a csigolyák szélén egy-egy vérér található, amely a belső fülbe, kisagyba viszi a vért. „Ennek a vérkeringése akkor optimális, amikor a gerincünk normális pozícióban van. Viszont ha egyenes helyzetbe kerül, és a hosszú távú helytelen pozíciótól kiegyenesedik, akkor bizony
– ezek a tünetek pedig már nem az idegeken, hanem a rossz vérkeringésen keresztül lépnek fel. Ezért ha a munkáltatónk nem tud segíteni, próbáljuk magánúton megoldani: a számítógép képernyőjét állítsuk szemmagasságba, illetve figyeljünk oda arra is, hogy telefonozás vagy olvasás közben ne hajtsuk teljesen előre a fejünket” – részletezte a csontkovács.
A nyaki gerinc kiegyenesedése fejfájáshoz, szédüléshez, fülcsengéshez vezethet
Fotó: 123RF
Hozzátette, ebben a pozícióban ugyanis automatikusan előre esnek a vállaink, következményként pedig először púpra való hajlamunk lesz, aztán az izmok kezdenek lerövidülni, elől-hátul megnyúlnak, és szépen lassan kialakul a púp. „Így a nyakunk egyenes, hátközepünk púpos, a derekunk szintén egyenes lesz. Ez a legrosszabb változat, hátfájáshoz, izomgörcshöz, idővel pedig gerincsérv kialakulásához vezet” – jelezte a szakember.
Molnár Mihálytól azt is megkérdeztük, hogy abban az esetben, ha nem sikerült megelőzni a gerincproblémákat, mit lehet tenni, visszafordíthatóak-e ezek a folyamatok, illetve milyen kezelési módszerek ajánlottak.
A rendszeres mozgás egyensúlyba hozhatja szervezetünket, és persze a gyógytornán alkalmazott mozdulatok segíthetnek abban, hogy például a lerövidült izmot megnyújtsuk, megerősítsük. Ülés közben folyamatosan nő a nyomás, terheljük a gerincünket, ezért nagyon fontos a rendszeres nyújtás, ez lehet akár jóga, illetve nyújtógyakorlatok által, vagy egyszerűen csak megkapaszkodni egy magasabb korlátba és picit lógni rajta” – mutatott rá a gyógytornász.
A rendszeres nyújtás a megelőzésben és kezelésben is nagyon hasznos lehet
Fotó: Pixabay
Mint kifejtette
Molnár Mihály ezért mindenkinek azt ajánlja, hogy találja meg a számára kellemes technikát, amellyel fenntartható az egyensúly a rövidülés és nyújtás között.
Az ülőmunka szervezetünk alattomos „gyilkosa”, számtalan megbetegedésért felelős. Pedig sokat lehet tenni a mozgáshiány ellen. Ritzman Alina szatmári gyógytornász az ülőmunka káros hatásairól és ennek megelőzéséről beszélt lapunknak.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Izgatottan készülnek a szervezők az év egyik legkülönlegesebb szabadtéri eseményére: május 24-én immár hatodik alkalommal rendezik meg a Run to the Hills futófesztivált Krasznán.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós bírságot szabott ki a TikTokra arra hivatkozva, hogy európai felhasználók adatait továbbította Kínába és ezzel megsértette a személyes adatok védelméről szóló uniós rendeletet.
A Partiumban, Szilágyságban, Kalotaszegen folytatja a Kárpát-medencében tavaly ősszel útjára indított kezdeményezését a Vándormozi, a Nem Csak Egy Nap A Világ nevű eseményen egész nap szinte szünet nélkül forog majd a mozigép.
Harry herceg, a brit uralkodó fia kijelentette, hogy szeretne véget vetni a családtagjaival évek óta fennálló viszálynak és ki akar békülni velük.
szóljon hozzá!