Fotó: Krónika
2008. április 24., 00:002008. április 24., 00:00
Hárommillió szeg
A Harland és Wolff belfasti hajóépítõ cég levéltárából nemrég elõkerült iratok arról tanúskodnak, hogy a rossz minõségû szegecsek és az építõcég korlátlan ambíciója – hogy egyszerre építsék meg a világ három legnagyobb hajóját, a Titanicot, az Olympicot és a Britannicot – életveszélyes kombináció volt, amely csak rosszul sülhetett el. A kutatók egy évtizede érvelnek azzal, hogy a hajó azért törhetett olyan gyorsan ketté és süllyedhetett el, mert a szegecsek gyenge minõségûek voltak, a fejük könnyen lepattant, és így befolyt a jeges tengervíz. Amikor a szegecsek minõségét 10 évvel ezelõtt elõször megkérdõjelezték, az építõcég elutasította a vádat, mert szerintük nincs olyan dokumentum, amely ezt igazolná. A történészek azonban azt állítják, hogy a Harland és Wolff hajóépítõ cég belfasti levéltárában új iratokat találtak a témában. A cég ennek ellenére azt állítja, hogy a dokumentumok „hézagosak”, és semmit nem bizonyítanak. A három hajó mindegyikéhez hárommillió szegecsre volt szükség, amelyek szerepe létfontosságú, azok tartották ugyanis össze a hajót. Jennifer Hooper McCarty és Timothy Foecke most megjelent, Mi miatt süllyedt el a Titanic? címû könyvében azt állítja, hogy a Titanic építésekor a cégnél hiány keletkezett a szegecsekbõl. A levéltári bizonyítékokon túl a kutatók modern tesztekkel és számítógépes szimulációkkal vizsgáltak meg 48 olyan szegecset, amelyek a Titanic hajótestét tartották össze, emellett a hajó alapanyagául szolgáló fémeket is összevetették az akkoriban máshol használt anyagokkal, és megvizsgálták, hogy az 1910-es évek elején mik voltak a mérnöki és hajóépítési szabványok és eljárások.
Kapkodva készítettek
A kutatásba bevont fémdarabokat a búvárok két évtizeddel ezelõtt hozták a felszínre az Atlanti-óceán mélyén nyugvó hajótörzsbõl, és közülük igen sokat salakzárvány borított. Ez pedig silány minõséget jelez: a szakértõk szerint azokat sietve, kapkodva készíthették, így késõbb törékennyé váltak. Timothy Foecke, az amerikai Szabvány- és Technológiai Intézet (US National Institute of Standards and Technology) kutatója szerint így mindez egyértelmûen azt jelenti, hogy rossz minõségû alapanyagokkal dolgoztak. A hajóépítõ cég híján volt a megfelelõ szakembereknek is. 1911 vége és 1912 áprilisa között, amikor a Titanic már kihajózott, ez napi problémákat jelentett – áll az iratokban. A legfõbb gondot az jelentette, hogy a jó szegecseléshez megfelelõ szakértelem szükséges: a vasat cseresznyepiros színre kell hevíteni, majd a megfelelõ kalapácsütésekkel megfelelõ helyen kell beleütni a szegecset a fémlapokba. A silány és tapasztalatlan munkaerõ ebben az esetben nagyon sokat ronthatott a jó minõségû alapanyagokon is. A megoldást az acélszegecsek használata jelentette volna, akkoriban ugyanis már megkezdték az átállást az erõsebb és megfelelõ gépekkel könnyen beilleszthetõ anyag használatára. A Titanic megalkotásakor azonban részben figyeltek csak erre: a hajó közepén már az új technológiát alkalmazták, míg az orrban és tatban a hagyományos vasszegecseket. A jéghegy pedig a hajó orrát súrolta, ahol ha acélszegecsek lettek volna, talán nem így történik – áll a könyvben. Lehetséges tehát, hogy a jobb alapanyagok lehetõvé tették volna, hogy a Titanic tovább fennmaradjon a víz felszínén, amíg a mentõhajók megérkeznek. Az elméletet egyesek kétkedve fogadják: James Alexander Carlisle például, akinek nagyapja szegecselõ volt a Titanic építésekor, nyíltan kampányol a teória ellen. Visszautasítja a vádat a sokáig némaságba burkolózott építõcég, a Harland és Wolff is. Szerintük semmi gond nem volt az alapanyagokkal, ezt példázza az Olympic építése is, amely 24 éven át szelte a tengereket baleset nélkül.
[origo]
Lavinák és zord időjárás nehezítik Varga Csaba nagyváradi hegymászó K2-expedícióját – számolt be a legfrissebb fejleményekről Facebook-oldalán a Hazajáró.
Mobilkommunikáció zavarására alkalmas jelblokkolót használt a vizsgákon Romániában a jászvásári állatorvosi egyetem egyik oktatója a puskázás megakadályozására, de kitudódott, és fegyelmi eljárás indult ellene.
Balesetben meghalt Felix Baumgartner csütörtökön, az 56 éves osztrák extrémsportoló motoros siklóernyőjével zuhant le a kelet-olaszországi Porto Sant'Elpidióban – erősítette meg az olasz tűzoltóság.
A közösségi médiában terjedt el egy klip, amely szerint sokak számára csak álomnak beillő összegű havi jövedelemről számol be egy Romániában dolgozó indiai futár.
A balesetek megelőzése érdekében a nyári időszakban román rendőrök is részt vesznek a magyar közutak közlekedésrendészeti ellenőrzésében – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálata szerdán a Police.hu oldalon.
Karszalagok kiváltva, applikáció letöltve, busz- és vonatjegyek megvásárolva – szerdán kezdetét vette az Electric Castle. A július 21-ig, vasárnapig tartó fesztivál idei kiadása is az elektronikus zene legismertebb előadóit hozza el Bonchidára.
Hét napon át, július 20−26. között hét Beszterce-Naszód megyei településre látogat el az Ifjúsági Karaván, amelyet néhány évnyi szünet után idén ismét megszervez a besztercei MADISZ – mondta a Kolozsvári Rádiónak Zoltán-Sipos Tímea, a szervezet elnöke.
Fapados repülőjárattal utazott hétfő este Nicușor Dan államfő Milánóba a lányával, az egyik utas által a repülőgépről közzétett képek tanúsága szerint. Az elnök sajtóhírek szerint várhatóan szerdán tér vissza az országba.
Pályi Gyula modenai professzor, az Olasz Nemzeti Tudományos Akadémia tagja a torinói lepel kutatásának újdonságairól számolt be – írta a Vatican News magyar nyelvű honlapja.
Az Olasz Posta (Poste Italiane) bejelentette, hogy több száz, a pápának címzett levél érkezik a fiumicinói válogatóközpontba. Megválasztása óta folyamatos ez az arány.