Bethlendi András (jobbról a második) és társai györgyfalvi legényessel készülnek a decemberi középdöntőre
Fotó: MTVA
Továbbjutott a Fölszállott a páva 5. évadának középdöntőjébe a Kalotaszeg Legénytársulat. A múlt pénteki produkció sikeréről, a felkészülésről és a következő fellépésről Bethlendi András, a csoport egyik tagja számolt be a Krónikának.
2017. november 30., 20:292017. november 30., 20:29
– A Fölszállott a páva népzenei és néptáncos tehetségkutató műsorban úgy ismerhette meg a közönség a Kalotaszeg Legénytársulat „receptjét”, hogy szükséges hozzá egy-egy orvos, mérnök, jogász, tanár és diák. Hogyan jött létre a kizárólag kalotaszegi tagokból álló csoport?
– A Kalotaszeg Néptáncegyüttes tagjai közül öten – Varga Zoltán-László, Vincze-Pistuka Roland, Okos-Rigó Andor, Mezei László és én – alapítottuk meg a legénytársulatot. Nekünk már vannak tapasztalataink a Fölszállott a páva műsorral kapcsolatban, 2012-ben a néptáncegyüttessel jelentkeztünk, de akkor nem jutottunk el az elő műsorig. Varga Zoltán kollegánk a Mérai Cifra Néptáncegyüttessel kétszer is részt vett az elő műsorokban, és az egyik alkalommal a döntőig jutottak. Valójában az ő kezdeményezésére állt össze ez a társulat.
– Mennyi gyakorlást igényel egy élő műsorba való produkció összeállítása, hogyan készültetek fel a péntek esti elődöntőbe?
– Mindannyian gyermekkorunk óta táncolunk, ez sokévi munkát és energiabefektetést jelent.
A pénteki fellépésre körülbelül másfél hónapot készültünk.
– Mennyire éreztétek sikeresnek a produkciót, tudtátok-e hozni a maximumot?
– Szerintem akár jobb is lehetett volna ez a produkció, viszont semmiképp sem teljesítettünk a színvonal alatt. Körülbelül arra számítottunk, hogy így fog sikerülni. Azt persze csak reméltük, hogy a zsűri pozitívan fogja értékelni a műsorszámunkat, ennek ellenére meglepetésként ért, hogy bizalmat szavaztak nekünk.
– Milyen kritikával illette a zsűri a táncelőadást, illetve milyen szakmai tanácsot adott a következő fellépésekre vonatkozóan?
– Talán Zsuráfszky Zoltán Kossuth-díjas táncművésznek, koreográfusnak voltak a legpozitívabb szakmai hozzászólásai, észrevételei.
Ezenkívül pár technikai dolgot említettek, hogy lehetne pontosabban, precízebben táncolni. Diószegi László zsűritag kicsit hiányolta az eleganciát. Szerintem ezen viszonylag könnyen tudunk javítani, mert a táncunkban van elegancia, de lehet, hogy a produkció lendületessége ezt egy kicsit a háttérbe szorította. Én abban bízom a leginkább, hogy következő adásokban a zsűri jobban megismer bennünket, és elhiszi, hogy mi nemcsak a produkció kedvéért táncolunk így, hanem ez a mi stílusunk és táncattitűdünk.
– A tehetségkutató műsorokban általában minden versenyzőnek van egy vagy több mentora. A társulat tanácsadóin kívül ki segít a felkészülésben, fejlődésben?
– A mi mentorunk Fitos Dezső és Kocsis Enikő Harangozó-díjas táncosok, koreográfusok, akik sokéves szakmai tapasztalattal rendelkeznek. A pénteki továbbjutás legalább annyira az ő sikerük, mint a miénk. Helyi szinten is nagyon sok támogatást kaptunk, hiszen Tötszegi Tekla néprajzkutató, viseletszakértő két olyan seprűs bokrétát rekonstruált képek alapján, amelyek nem maradtak fenn napjainkig. Ennek köszönhetően a viseletünk is olyan elemeket hordozott, amelyek teljesen egyedivé tették a produkciót.
– A legénytársulat azért is különleges, mert minden tagja Kalotaszeg vidékéről származik, valamint az élő adásban kalotaszegi táncokat is adtatok elő.
– Ez így van, bár még benevezett egy hozzánk hasonló csapat, csak ők még nem kerültek sorra az élő műsorban. Ők gyimesiek, és a vidék hagyományos táncát fogják bemutatni. Azt hiszem, hogy ez egyszerre előny és hátrány. Viszont
– Mivel készültök a decemberi középdöntőbe, mit láthatnak a Duna Televízió nézői?
– A középdöntőbe györgyfalvi legényessel készülünk, és lesz egy meglepetésrésze is a produkciónknak. Györgyfalva is része Kalotaszegnek, viszont nagymértékben eltér Kalotaszeg többi vidékétől, így a viselet és a tánc is lényegesen másképp fog mutatni.
– Bíztok abban, hogy ezzel a produkcióval tovább jut a csapat a Fölszállott a páva döntőjébe?
– Természetesen igen, de nagyon fontos azt megjegyezni, hogy a következő fordulóban már nagy szerepe lesz a nézőknek, mert közönségszavazattal is tovább lehet juttatni a versenyzőket. Bízunk benne, hogy a kedves nézők majd üzeneteikkel segítik a továbbjutásunkat.
Virágba borult hétvégén a mezőzáhi bazsarózsa-rezervátum. A Maros megyei vadvirágos védett terület közösségi oldalán közölte, az időjárás miatt a korábbi éveknél valamivel később nyíltak ki az első virágok, így idén húsvéttól várják a látogatókat.
Húsvétra hazalátogatott gyermekkora családi fészkébe az egyik magyarfenesi gólya, de nem volt része szívélyes fogadtatásban. A fészket épp birtokló magányos gólya nem engedte leszállni, sőt utána is csípett a hegyes, éles csőrével.
Ferenc pápa halála után 283 százalékkal nőtt a Konklávé című film megtekintéseinek száma a fizetős streaming platformokon – jelentette kedden a Variety című szaklap.
A katasztrófavédelmi felügyelőség a mobiltelefonos RO-Alert rendszerrel hívta fel a figyelmet, hogy a településre két egymást követő napon „ellátogatott” a medve.
Meghiúsult Varga Csaba nagyváradi hegymászó csúcstámadása a hatalmas hó miatt – közölte a Hazajáró.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.
Lemezbemutató koncertet tart a Kolozsvári Magyar Operában Tamás Gábor énekes április 28-án, hétfőn 19 órától.
Húsvétkor a hagyományos bárányhúsos ételek mellett különleges ínyencségekkel is megörvendeztethetjük a családot és az ismerősöket az ünnepi asztalnál. Ehhez nyújtunk most segítséget.
Szamar Abú Elouf palesztin fotográfus gázai harcokban megsebesült, kilencéves fiút ábrázoló fényképe nyerte idén a World Press Photo legjobb sajtófotónak járó Év Fotója díját.
Húsvéti tojásíró maratont szervez a sepsiszentgyörgyi Guzsalyas Alapítvány. A Székely Nemzeti Múzeum szomszédságában található Míves Házban április 18-án, nagypénteken szervezendő 17 órás tojásíró éjszakára minden érdeklődőt szeretettel várnak.
szóljon hozzá!