A gyerekek nagy érdeklődéssel viszonyulnak a „kertlakó” madarakhoz
Fotó: Facebook/Korondi madárkert
Nemcsak élményt, hanem ismeretterjesztést is kínál a korondi madárkert, ahol közel 40 faj található a különféle páváktól a vízimadarakon át a fácánokig és papagájokig. Szász Emilt, a Hargita megyei létesítmény ötletgazdáját kérdeztük a madárkertről.
2024. április 01., 09:582024. április 01., 09:58
A korondi Szász Emil közel 12 éve tart háztáji szárnyasokat, díszmadarakat pedig 5-6 éve. A madárkert ötlete több esztendeje ott motoszkált a fejében, ismerősei biztatására utánajárt a létrehozás feltételeinek, és tavaly májusban már megcsodálhatta az első diákcsoport a színes tollú madarakat. „Nagyon tetszett a gyerekeknek, a látogatás után képeket töltöttek fel a közösségi oldalra, így egyre több ember érdeklődött a madárkert iránt. Onnantól kezdve egyik csoport jött a másik után, és mindenki akkora összeget hagyhatott, amennyit ért neki a látogatás” – mondta a Krónika érdeklődésére Szász Emil, aki jelenleg is becsületkasszával működteti a telkén található létesítményt.
Szász Emil szeretne minél változatosabb kínálatot nyújtani a látogatóknak
Fotó: Facebook/Korondi madárkert
A létesítmény méretével kapcsolatban az ötletgazda kiemelte, a madarak számára az a legjobb, ha minél nagyobb területet biztosítanak nekik. A papagájoknak két méter magas, egy méter széles a kalitkájuk, a páváknak pedig 5x3 méteres, és már készülnek az új, nagyobb röpdék.
Kérdésünkre, hogy mikor és miként tervezi bővíteni a madárkertet, a korondi fiatalember azt válaszolta, élete végéig bővíti majd. „Sosem fogom azt mondani, hogy elég fajom van, hiszen mindig lesznek újabb és újabb madarak, amelyek megtetszenek.
– magyarázta a kert megálmodója, aki családjával közösen működteti a létesítményt. Kifejtette, a közeljövőben szeretné bővíteni a papagájállományt, növelni a fácánfajok számát, valamint a vízimadarak létszámának is csak a „csillagos ég szab határt”.
A tervek szerint a vízimadarak létszáma is növekszik a jövőben
Fotó: Facebook/Korondi madárkert
A kőműves foglalkozású Szász Emil a madártartást befolyásoló időjárási viszonyokra is kitért. Mint magyarázta, a papagájok mínusz 5-10 fokig kültéri röpdében is tarthatók, de a korondi létesítményben házuk kinti és benti részre oszlik, utóbbi fűtött. Rámutatott, a kertben található fácánok mindegyike hegyvidéki, így nagyon jól bírják a székelyföldi hideget. „A Himalájában őshonos fácánok mínusz 10-20, akár -30 fokhoz vannak szokva, olyan hideg telek pedig nálunk nincsenek. Inkább arra kell figyelni, hogy huzatmentes helyen legyenek” – hívta fel a figyelmet a fiatalember. Hozzátette, a vadmadarakkal az a probléma, hogy utolsó pillanatig „titkolják” betegségüket, hiszen a szabadban a gyengébb madarat viszi el előbb a ragadozó. Szász Emil szerint tehát nagyon oda kell figyelni arra, ha a madár szárnya kicsit lentebb van, gubbaszt, borzos a tolla, és fontos tenyésztőktől, szakemberektől tanácsot kérni.
Az érdeklődőknek madársimogatásra is lehetőséget nyújtanak a korondi madárkertben
Fotó: Facebook/Korondi madárkert
A madárkert hétköznaponként 16 és 20 óra között, hétvégén 9 és 21 óra között fogadja a látogatókat, viszont ha növekszik a bevétel és fedez egy fizetést, hosszabb ideig lesz nyitva. „Ugyanakkor szeretném, hogy látogatók ne csak gyönyörködjenek a madarakban, hanem bővítsék tudásukat. Ha valakinek kérdése van a tartástechnológiával, tenyésztéssel kapcsolatban, nyugodtan felteheti. Mi itt vagyunk, és szívesen beszélgetünk a látogatókkal” – fogalmazott a madárkert működtetője.
Fotó: Facebook/Korondi madárkert
Fotó: Facebook/Korondi madárkert
Fotó: Facebook/Korondi madárkert
Szépirodalmi alkotásokat, szak- és gasztronómiai könyveket, gyerekkönyveket turkálhatnak hétvégén az olvasás szerelmesei Kolozsváron. A 11. kiadásához érkező tavaszi Könyvturit április 4. és 5. között szervezi meg az EMKISZ.
Nagyszabású ingyenes koncertet ad a csíksomlyói Nyeregben a Bagossy Brothers Company június 14-én – jelentették be csütörtökön a helyszínen tartott sajtótájékoztatójukon a zenekar tagjai.
A legfejlettebb technológiát az újságíró szakma legrégibb eszközével, a papírral párosította az Il Foglio című olasz napilap, amely a mesterséges intelligenciára bízta a nyomtatott kiadás megírását kísérletileg április 11-ig.
Ismét visszaéltek Karikó Katalin Nobel-díjas professzor nevével az interneten, a kutató hangsúlyozta, soha nem adta és a jövőben sem adja nevét semmiféle termék, gyógyhatásúnak feltüntetett készítmény reklámjához.
Az alaptörvényben rögzítik, hogy a fogyatékkal élők helyett a fogyatékossággal élők a helyes szóhasználat – jelentette be a Belügyminisztérium fogyatékosságügyi államtitkára a Kossuth rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorában az autizmus világnapján.
65 éves korában elhunyt Val Kilmer, az 1986-os Top Gun és az 1995-ös Mindörökké Batman című filmek sztárja.
Az Oscar-díjas Sam Mendes bejelentette készülő négy Beatles-filmje szereposztását – számolt be a Variety.com.
Békéről szóló kórusművekkel lép fel Kolozsváron és Gyulafehérváron a cambridge-i Magdalene College kórus. A nagy-britanniai vegyes kar a kincses városi Visszhang kórus meghívására érkezik Erdélybe.
A székelyföldi Márton Mónika a világ több mint 60 országát bejárta, önkénteskedett többek között a Görögországba érkező menedékkérők táborában és Nepálban is. A jogász végzettségű fiatal nő a Krónikának munkájáról, világjáró élményeiről beszélt.
Már gyermekkorában, amikor látta a székelyföldi égbolton a repülőgép mögött hagyott felhőcsíkot, Tóth Kincső eldöntötte, hogy majd ha „nagy lesz”, légiutas-kísérő válik belőle – osztotta meg csütörtökön este a kolozsvári Planetarium kávéház közönségével.
szóljon hozzá!