Fotó: Képernyőmentés
Tovább gyűrűzik az Eurovíziós Dalverseny idei kiadása körüli botrány: a Román Közszolgálati Televízió (TVR) azzal vádolja a megmérettetés szervezőit, hogy a romániai zsűri Moldovának adott voksait indoklás nélkül Ukrajnának irányította.
2022. május 15., 16:502022. május 15., 16:50
2022. május 15., 17:102022. május 15., 17:10
A bukaresti köztévé vasárnap állásfoglalásban reagált arra, hogy – mint arról beszámoltunk – a versenyt szervező Európai Műsorsugárzók Uniója (EBU) hat nemzeti zsűrit törölt a 2022-es Eurovízióról. A kizárt nemzeti zsűri Azerbajdzsáné, Grúziáé, Montenegróé, Lengyelországé, Romániáé és San Marinóé. Az EBU azzal indokolta a kizárást, hogy ennek a hat országnak az eredményeiben állapítottak meg „bizonyos szabálytalan szavazási mintákat”.
Közleményében a bukaresti köztelevízió kifogásolja, hogy miközben az Eurovízió román zsűrije a maximális pontszámot, 12-t adta a Moldovai Köztársaság fellépőjének, a dalverseny szervezői megváltoztatták az ítészek döntését, és a román pontokat Ukrajnának adták. Az EBU „szabálytalan szavazási minták” azonosítására hivatkoztt. Ez okból Románia – és további öt országok – zsűrijét kizárták a versenyből, és az általuk adott pontszámok helyett a „hasonló szavazási szokásokkal rendelkező országok” összesített eredménye alapján kialakított pontozást tüntették fel mind a második elődöntőben, mind a fináléban.
„Ezáltal játék közben változtattak a szabályokon, anélkül, hogy a szereplőket előzetesen értesítették volna. Ők a műsor közben szereztek tudomást arról, hogy bizonyos nemzeti zsűrik szavazatait módosították a szervezők” – olvasható a TVR közleményében, amely szokatlannak nevezi a történteket, és megállapítja, hogy kellemetlenül érinti a román köztévét. Kifogásolják azt is, hogy Eda Marcus műsorvezetőnek nem engedélyezték az élő bejelentkezést a pontszámok ismertetésére, ahogyan arról az eljárásoknak megfelelően korábban megállapodtak a szervezőkkel.
A történtek miatt a Román Közszolgálati Televízió felszólította az EBU-t, hogy adjon hivatalosan magyarázatot arra, milyen konkrét okokból módosította Románia zsűrijének osztályzatát egy átláthatatlan módszerrel kialakított új pontozásra. A TVR hozzátette, a válasz függvényében fenntartja magának a jogot, hogy megtegye a szükséges lépéseket a kialakult helyzet korrekciója érdekében.
Botrány övezi az Eurovíziós Dalverseny idei, Ukrajna által megnyert kiírását, miután a második elődöntőben hat ország – köztük Románia – nemzeti zsűrijét eltávolították a versenyből.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egyébként vasárnap a Facebookon üdvözölte, hogy országa képviselője nyerte meg előző nap az Eurovíziós dalfesztivált, és kijelentette: Kijev mindent megtesz azért, hogy a következő dalverseny résztvevőit és vendégeit az „ukrán ellenőrzés alatti” Mariupolban fogadhassák. A Donyeck megyei város jelenleg orosz ellenőrzés alatt van. A kulcsfontosságú Azovi-tengerparti kikötővárosban lévő Azovsztal acélgyár területét tartják még ellenőrzésük alatt az ukrán katonák, de az orosz erők körbezárták és folyamatosan, hetek óta próbálják bevenni a területet.
Az idén az észak-olaszországi Torinóban megrendezett Eurovíziós Dalfesztivál döntőjét az ukrán Kalush Orchestra együttes nyerte Stefanija című dalával, így jövőre ismét – immár harmadjára – Ukrajna rendezheti meg a versenyt. „Bátorságunk lenyűgözi a világot, zenénk meghódítja Európát. Jövőre Ukrajna ad otthont az Eurovíziónak. Története során harmadszor, és azt hiszem, nem ez lesz az utolsó alkalom. Mindent megteszünk azért, hogy egyszer az Eurovízió résztvevőit és vendégeit az ukrán Mariupol lássa vendégül. A szabad, békés, újjáépített (Mariupol)” – hangoztatta Zelenszkij a Facebook-bejegyzésében. Hozzáfűzte, hogy gratulál az együttesnek a győzelemhez és kifejezte meggyőződését, hogy Ukrajna „hamarosan a harcmezőkön is győzelmet arat az ellenség fölött”.
Ukrán híradások kiemelték, hogy a Kalush Orchestra dalának előadása végén az együttes vezetője, Oleh Pszjuk a színpadon felszólította Európát, „segítsen megmenteni Mariupolt és az Azovsztalt”.
Különleges története van a székelykáposztának, amely nem is az erdélyi népcsoport finom fogásaként volt egykor ismert. Az étel megszületéséhez a legendák szerint Petőfi Sándornak is van köze.
A Titanic katasztrófájának 113. évfordulójára elképesztő újdonsággal készült a National Geographic: április 12-én bemutatják a Titanic: Digitális újjászületés című dokumentumfilmet.
A magyar, valamint az európai és amerikai zenei örökség eklektikus dalait adja elő amerikai turné keretében a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium Péterffy Gyula-kórusa. Ördög Ödön karvezető a felkészülésről, a repertoárról beszélt.
Hidat építene a Kotori-öböl fölé Montenegró, ezzel egy öt évtizedes elképzelés valósulna meg az Adria-parti országban.
Jövő év áprilisától minden belga állampolgárnak kötelező lesz az úgynevezett kibervédelmi jogosítvány megszerzése, ha továbbra is hozzá szeretnének férni az internethez – jelentette be a belga kiberbiztonsági központ (CBB).
A világ legjobb mészárosaival mérkőzött meg Bíró László marosvásárhelyi hentes, aki tagja volt a párizsi mészáros-vb-n Romániát képviselő csapatnak. Bíró László a francia fővárosban szervezett világversenyről, a mesterség kihívásairól mesélt a Krónikának.
Egy idős Buzău megyei nő évtizedeken keresztül ajtótámaszként használta a folyómederben talált követ, amelyről utólag kiderült, hogy a világ legnagyobb egybefüggő borostyánköve, az egymillió euró értékű darab most múzeumban látható.
Három évvel ezelőtt szinte a nulláról, az alapoktól kezdte újjáépíteni a Marosvásárhelyi Állatkertet Szánthó János igazgató. A nemzetközileg elismert szakember az elmúlt időszak kihívásairól, megvalósításairól, új tervekről beszélt a Krónikának.
A fejfedők, kalapok több évszázadnyi divatjainak történetéről hallgathatnak meg előadást az érdeklődők Kolozsváron a Györkös Mányi Albert Emlékházban.
A lepénybe (tortillába) hajtott húsos töltelék Mexikó tradicionális étele, már az európaiak érkezése előtt is népszerű volt.
szóljon hozzá!