Táncos lábú idősek. Az örömtáncórák kiváló alkalmat biztosítanak a társas kapcsolatok megélésére is
Fotó: Caritas-ab.ro
Örömtáncra hívják az idős korosztályt Marosvásárhelyen. A január 19-től induló alkalmak olyan mozgásformát kínálnak fel a szépkorúaknak, amely a tánc felszabadító öröme mellett, kíméletesen mozgatja át a szervezetet, serkenti az agyműködést, így segít az időskori demencia kialakulásának megelőzésében, ezenkívül kiváló alkalmat biztosít a társas kapcsolatok megélésére is.
2023. január 14., 11:212023. január 14., 11:21
A tanfolyamot a Kacsó Katinka és Cosma István, a Gyulafehérvári Caritas Teréz Anya Idősek Nappali Foglalkoztató Központjának szeniorörömtánc-oktatói tartják – olvasható a Gyulafehérvári Caritas honlapján.
A tánctanulás változatos stílusú, különböző korokból és kultúrákból származó zenére történik. Felcsendülnek klasszikus művek, népzene, régi és új slágerek, keringők, polkák, tangók, indulók, szving, rock and roll és latin ritmusú dallamok, a résztvevők egyedi koreográfiákat tanulnak.
A részvételhez nem szükséges sem előzetes tánctudás, sem állandó partner, mivel a találkozások során mindig az éppen jelenlévők táncolnak együtt a nemek arányától függetlenül. Nincs szükség speciális öltözetre, csupán egy pár kényelmes cipőre.
Fotó: Caritas-ab.ro
A koreográfiákban nincsenek akrobatikus elemek, ugrások, gyors forgások, bonyolult lépéskombinációk. Léteznek ülve táncolható formák is, amelyek beiktathatók a koreográfiába pihenő gyanánt, elkerülendő a résztvevők túlterhelése.
Az 1900-as évek elején Ilse Tutt thüringiai néptáncos és táncoktató által kigondolt szenior örömtánc kíméletes sporttevékenység, amely növeli az állóképességet, erősíti az izmokat, javítja az egyensúlyérzéket és a mozgáskoordinációt.
A lépések rögzítése egy tanulási folyamat, amely segít a szellemileg frissen tartani, javítja az emlékezőképességet, a gondolkodási készségeket. Táncgyakorlással a demencia kialakulása is késleltethető, hiszen az előre betanult mozdulatok ismétlése, a kivitelezésükre irányuló koncentrálás az agyat is igénybe veszi. Amerikai kutatások bizonyítják, hogy míg az olvasás 35 százalékban, a keresztrejtvényfejtés 47 százalékban, addig a rendszeres tánc 76 százalékban csökkenti a demencia kialakulását.
Marosvásárhelyen 2022 tavaszán alakult meg az első, több mint húsz főből álló csoport, amelynek tagjai azóta is lelkesen járnak a próbákra. Szűk körben már be is mutatták tánctudásukat kortársaiknak az idősek világnapja alkalmából szervezett ünnepségen. A táncórákat csütörtök délelőttönként tartják, érdeklődni és jelentkezni Kacsó Katinkánál lehet a 0741 258 194-es vagy a 0265 213 509-es telefonszámok egyikén munkanapokon 8 és 16 óra között.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.
Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.
szóljon hozzá!