Még várni kell arra, hogy szakszerűen restaurálják Vásárhely emblematikus épületét, az impozáns Kultúrpalotát
Fotó: Haáz Vince
Miután szerződést bontott az eredetileg megbízott ploieşti-i konzorciummal, a Maros megyei önkormányzat nem talál egyetlen céget sem, amely hajlandó volna folytatni a Kultúrpalota félbehagyott restaurálását. A közeljövőben negyedszerre hirdetnek közbeszerzési eljárást.
2021. szeptember 18., 14:162021. szeptember 18., 14:16
Három ízben hirdetett közbeszerzési eljárást a Maros megyei tanács, amely be szeretné fejezni a Marosvásárhely építészeti gyöngyszemének számító Kultúrpalota restaurálását. „Csakhogy az önkormányzat hiába ír ki időnként újabb és újabb versenytárgyalást, a felhívásra egyetlen cég sem jelentkezik. Hogy miért, pontosan én sem tudom. Átírtuk a feladatfüzetet, megemeltük az összeget, és nemsokára negyedszerre is meghirdetjük a tendert” – mondta el a Krónikának Kovács Levente.
A megyei tanács tavaly megválasztott alelnöke nem túl derűlátó, mégis némi reményt fűz a módosított feltételekhez és az irányárhoz. Azt is elismerte, hogy semmi garancia nincs arra, hogy a munkálatokat folytató majdani nyertes operatívabb lesz és szakszerűbben fog eljárni, mint az előző vállalkozó, akinek a megrendelő egy idő után kénytelen volt „ajtót mutatni”.
Kérdésünkre, hogy az elmúlt egy év alatt a megyei tanács szakapparátusa próbált-e szakcégeket megkeresni és felkérni a versenytárgyaláson való részvételre, Kovács nem válaszolt. Mint kifejtette, nem szeretné azt a látszatot kelteni, hogy az önkormányzat vezetősége valakit is előnyben szeretne részesíteni, és „dedikált” közbeszerzést szervezne. Azt elismerte, hogy
A legutóbbi kiírás ez év augusztus 19-én volt, amikor a közel nettó hatmillió lejes munkálatra egyetlen érdeklődő sem jelentkezett. A múlt század elején Bernády György polgármestersége idején épült közművelődési palota felújítását eredetileg 2020. augusztus 31-ig kellett volna befejezni.
A megyei önkormányzatnak már a nyertes kihirdetésekor fenntartásai voltak a határidő betartását, de főként a munka minőségét illetően – a két regáti vállalkozásnak és az általa alkalmazott „szakembergárdának” jóformán semmi tapasztalata nem volt a műemléképületek renoválását illetően. Nem is csoda, hogy a restaurálást végző cég a munkálatok alig több mint egyharmadát végezte el. Amit megcsinált, azt is sok helyen rosszul.
Az akkori múzeumigazgató, a jelenlegi polgármester, Soós Zoltán szerint egyértelmű, hogy az incidens a tetőn dolgozó munkások gondatlansága miatt történt, hiszen a palotában évtizedek óta nem volt beázás. Szintén komoly fejfájást okozott az épület tulajdonosának, hogy a munkálatok során észlelt hibákat a munkaerőhiánnyal küszködő építő nem tudta időben helyreállítani.
A falat és a tetőt végül sikerült kijavítani, azonban a Maros megyei önkormányzat – mint a Maros Megyei Múzeum és az ahhoz tartozó Kultúrpalota fenntartója – megelégelte a kártékonyságba torkolló amatőrizmust, és felbontotta a két ploiești-i vállalattal három évvel korábban kötött szerződést. Az eddig sikertelennek bizonyuló eljárásról szólva Péter Ferenc megyeelnök kifejtette, hogy már a közbeszerzési szabályok rossz irányba terelték a műemlék restaurálását. Ugyanis a többször is módosított törvény szerint a szakmai tapasztalat mit sem számít; egy a fontos: a minél alacsonyabb ár. Péter elmondta, hogy a Romconstruct Group Kft. és a Concas Rt. alkotta társulás a munkálatok becsült értékének kevesebb mint 80 százalékával egyenértékű árajánlatot nyújtott be.
A múlt év augusztusában történt szerződésbontásig a Dél-Romániai építők a munkálatok 37 százalékát végezték el. Ehhez képest több mint száz évvel ezelőtt, 1911 és 1913 között a Kultúrpalotát úgy építették meg, hogy Komor Marcell és Jakab Dezső eredeti tervei szerint az épületnek mindössze kétemeletesnek kellett volna lennie. A harmadikat a hajóval éppen Amerikába tartó polgármester, Bernády György utólag, levélben kérte. Mivel ekkor már javában folyt az építkezés, a tervezők ellenezték a módosítást, ám végül mégis csak engedtek a komoly tekintélynek örvendő elöljáró kérésének.
Amennyiben a közeljövőben sikerül találni egy céget, amely folytathatja a renoválást, annak az új határidő szerint 2023-ra kell végeznie.
Japán egyik ikonikus jelképének a csúcsa még mindig hómentes, amire 130 éve nem volt példa.
Szinte észrevétlenül fejlődnek a gyermekek a Kerekítő elnevezésű foglalkozások során, amelyek többek között támogatják a beszéd- és mozgásfejlődés. Szőcs Beatrixszel, a kolozsvári Kerekítő foglalkozásvezetőjével beszélgettünk.
Új epizódokkal jelentkezett október végén a Lélekutakon című népszerű pszichológiai sorozat Bagdy Emőke klinikai szakpszichológus és pszichoterapeuta irányításával.
A Harry Potter-filmekkel világhírűvé vált viadukt felújításán dolgoznak Skóciában.
A rendőrség őrizetbe vette azt a 34 éves férfit, akinek a tízéves gyermeke a napokban 157 kilométeres óránkénti sebességgel száguldozott a közutakon az apja autójával.
Házkutatást tartott csütörtökön az ügyészség egy tisztségéből felfüggesztett ügyvédnő lakásán, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A közönség szavazatai alapján a Messze van a kicsi falum című nóta érdemelte ki Az év magyarnótája címet a Dankó Rádió által szervezett szavazáson.
Az elmúlt években a mesterséges intelligencia (MI) meghatározó szereplővé vált a technológiai hírekben és iparági előrejelzésekben, és 2025-re még hangsúlyosabbá válik a hatása.
Újabb világrekordot döntött meg Thurzó Zoltán nagyváradi zongoraművész: a 30 másodperc alatt leütött leggyorsabb billentyűjáték csúcsát javította meg 495-ről 500-ra.
Megjelent az Omega életművét átívelő újrakiadás-sorozat következő lemeze, a Trans and Dance. A legendás zenekar eredetileg 1995-ben kiadott, tizennegyedik stúdióalbuma most dupla vinylen, CD-n és a digitális felületeken egyaránt elérhető.
szóljon hozzá!