Fotó: Pixabay
Minden idők legmelegebb évének bizonyult a 2023-as Románia történetében, és karácsonykor sem mértek még magasabb hőmérsékletet a tavalyinál az országban.
2024. január 02., 15:452024. január 02., 15:45
2024. január 02., 16:192024. január 02., 16:19
A bukaresti környezetvédelmi minisztérium kedden ismertette az Országos Meteorológiai Intézet mérési eredményeit. Kiderült, hogy 2023-ban 12,5 Celsius-fokos átlaghőmérsékletet mértek Romániában, ezáltal a legmelegebb évnek bizonyult a tavalyi. Az 1981 és 2010 közötti időszak normális hőmérsékletéhez képest ez 2,3 fokos eltérést mutat.
„A Copernicus Klímaváltozási Szolgálat szerint európai viszonylatban is a legmelegebb évnek bizonyult a 2023-as, és a tudósok arra figyelmeztetmek, hogy a globális felmelegedés, a súlyos aszályos időszakok folytatódni fognak annak betudhatóan, hogy növekvőben vannak az üvegházhatású gázkibocsátások” – állapítja meg a román zöldtárca.
Románia legmelegebb évében rekordmagas hőmérsékletet mértek karácsonykor is: a nappali maximális hőmérséklet 2023 karácsonyán 17 Celsius-fok volt, míg a calafat mérőállomáson közel 21 fokot regisztráltak, ami az elmúlt 6 év rekord hőmérsékletének számít. A szokatlanul magas decemberi hőmérséklet az országba benyomuló trópusi légtömegnek tudható be.
Tavaly szinte minden hónapban rekord hőmérsékletek születtek, a novemberi hőmérsékleti értékek pedig a modern idők legmelegebb őszét hozták el a bolygó északi féltekén. Az adatok azt mutatják, hogy januártól novemberig a felszíni levegő globális átlaghőmérséklete 1,46 °C fokkal meghaladta a 19. századi iparosodás előtti átlagot, és 0,13 °C fokkal volt magasabb, mint a 2016-os tizenegy havi átlag, amely eddig a legmelegebb naptári évnek számított.
Európában az őszi átlaghőmérséklet 10,96 °C volt, ami 1,43 °C fokkal magasabb a szeptember eleje és november vége közti átlagnál.
Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.
Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
szóljon hozzá!