Önkéntesek segítségével újítják fel a Kovászna megyei Bálványoson található természetvédelmi terület egy részét, az egykori Apor lányok feredőjét.
2015. július 21., 19:202015. július 21., 19:20
Az önkénteseket verbuváló, a tervek készítését és a munkálatok levezénylését vállaló Székelyföldi Fürdő- és Közösségépítő Kaláka mozgalmat a Vinca Minor Egyesület, a Csomád-Bálványos Natura 2000 terület gondnoka hívta meg, hogy közösen újítsák fel az úgynevezett Timsós fürdőket, vagyis az Apor lányok feredőjét. A kezdeményezés célja a régi medencék renoválása, a források védelme, a területet védő utak és korlátok, öltöző, pihenőhelyek kialakítása, az erózióvédelem kialakítása természetes, helyi anyagok felhasználásával. A munkálatok holnap kezdődnek, és augusztus 1-jéig tartnak. Az önkéntesek bázisát a kalákát támogató Grand Hotel Bálványos adja, a helybéliek Sepsibükszádról és Torjáról érkezve naponta kapcsolódnak a közös munkába. A kalákát augusztus 2-án, vasárnap közös táborzáró előadással fejezik be. A terület természetvédelmi szempontból érzékeny, a kalákához ezért csak előzetes bejelentkezés alapján lehet csatlakozni a 0040729-276214 számon vagy a zoltan.para@enviro.ro e-mail címen. A Székelyföldi Fürdő- és Közösségépítő Kaláka mozgalom 15 éve civil kezdeményezésre indult, amelyet azóta is az Ars Topia Alapítvány gondoz. Tíz évig Hargita megyében, ötödik éve Kovászna megyében újult meg az alkalmanként 80-100 magyarországi, erdélyi és külföldi egyetemistákból, fiatal szakemberekből és a helybéliekből álló csapat összefogásával az egykori gyógyerejükről híres, de feledésbe ment vagy elpusztult népi fürdő. Az Apor lányok feredője (a Timsós fürdők) helyén kis területén nyolc különböző ásványvíz-előfordulást találunk, melyek vize egyenként különböző. Apró hamuszínű vagy fehéres színű források bugyognak szanaszét. Ilyen források Európában sehol máshol nem fordulnak elő, szabad kénsavat ugyanis eddig csak Észak-Amerikában, a Rio Vinaigre vizében, a Tennessee állambeli Új Granada meleg forrásaiban, valamint Jáva szigetén találtak. Igazi világritkaság az Apor lányok feredője és környéke, amely geológiai természetvédelmi terület. Bálványos Kézdivásárhelytől 20 kilométernyire északnyugatra a Torja-patak völgyfőjében fekszik. Nevét onnan kapta, hogy építtetője, az Apor család elődje a hagyomány szerint a pogányok legyőzése után ide vonult vissza az ősi isteneket imádni. Vára a hagyomány szerint már Szent István idejében állt, de először csak 1360-ban említik. Valószínűleg az Apor család építtette a 13. században.
Az RMDSZ Szilágy megyei szervezete első alkalommal hirdeti meg a Szilágysági Ifjú Tehetségek Gáláját.
Miközben gőzerővel zajlanak az előkészületek Kolozsváron a térség legnagyobb elektronikus zenei fesztiváljára, a jubileumi Untold X-re, felrebbentek olyan hírek is, miszerint az idei lehet a gigabuli utolsó kiadása a kincses városban.
Sokak számára ma már természetes, hogy ha nem tudja megenni az étteremben a kirendelt ételt, akkor becsomagoltatja, a legtöbb vendéglőben lehetőség is nyílik erre. Egy felmérés eredményei szerint viszont széles tömegek inkább ott hagyják a maradékot.
Új helyszínnel gazdagodik a Kalotaszeg népművészetét is népszerűsítő Méra Világzenei Csűrfesztivál (Méra World Music), melynek tizedik, jubileumi kiadását július 31. és augusztus 3. között tartják a Kolozsvár melletti Mérában.
A 30 szobás aradi belvárosi villa ára 2,4 millió euró, és a luxusingatlanokra specializálódott nemzetközi ingatlanügynökség, a Sotheby’s International Realty hirdette meg.
A híradásokba az elmúlt időszakban a kommunizmust dicsőítő fiatalokkal bekerülő Beach, Please! fesztivál főszervezője, Selly román influenszer egy új üdülőhely létrehozását tervezi több partnerrel együtt a Fekete-tenger romániai partszakaszán.
Parajdi gyerekek nyaralnak az Ökumenikus Segélyszervezet kastélyosdombói táborában. A május végi székelyföldi természeti katasztrófa károsultjait támogató segélyprogram újabb elemeként hétfőtől 15 parajdi gyermek táborozik Magyarországon.
Ausztrália betiltja a YouTube videóplatformot a 16 éven aluliak számára, hogy megvédje őket a „ragadozó algoritmusoktól” – jelentette be szerdán Anika Wells kommunikációs miniszter.
Bár egyes helyeken be lehet vinni a strandra a házikedvenceket a román tengerparton, ez nem mindenhol van így.
Ismét a kortárs kultúra, az élőzene és az utcai művészet központjává válik augusztus 1–3. között Marosvásárhely belvárosa. Az ötödik alkalommal tartandó Street Festival idén is gazdag programkínálattal várja az érdeklődőket.
szóljon hozzá!