Fotó: A szerző felvétele
2009. június 05., 11:192009. június 05., 11:19
– Előadásának központi témája a tudat volt. Mit ért a fogalom alatt?
– A mi hagyományunk szerint a tudat nagyon lényeges, és fontos ismerni annak valós természetét. A tudatnak két aspektusa van: a hétköznapi tudat és a tudat valós természete. A hétköznapi tudat magában foglalja többek között az öt érzékszervi tudatosságot, a mentális tudatosságot és a tudatalattit. Mindezek a hétköznapi tudat részei. Ide tartozik valamennyi konceptuális, dualisztikus gondolatunk.
– És mi a tudat valódi természete, melynek megismerését célul tűzik ki a buddhisták?
– Az általam képviselt dzogcsen tanítások értelmében a tudat valódi természete tiszta és ragyogó. Azáltal, hogy megpróbáljuk megismerni a tudatot, megszabadulunk az összes korlátolt, konceptuális gondolatunktól, téveszménktől. Ezen téveszméink az összes szenvedés, konfliktus okozói, és a tudat valós természetének megismerése a végső boldogság kulcsa.
– Hogyan ismerhető meg a tudat valós természete?
– Nem kizárólag elméleti, dualisztikus gondolatok révén való megértésről van szó. A tudat csupán személyes tapasztalat által ismerhető meg, és túl kell lépnünk a dualisztikus, konceptuális gondolkodáson. Ehhez természetesen vannak módszerek, melyeket gyüjtőszóval meditációnak nevezünk. Az egyik kulcsfontosságú módszer abban áll, hogy megfigyeljük a tudatot, megpróbálunk betekinteni a gondolatok mögé, függetlenül attól, hogy pozitív vagy negatív gondolatokról van szó.
A bön Tibet ősi, sámánisztikus vallása. Követői, a bönpók, Shenrab Mivótól, egy legendás, hitük szerint mintegy húszezer évvel ezelőtt élt vallásalapítótól eredeztetik. Egyes kutatók szerint sokkal valószínűbb, hogy Shenrab Mivo a Kr.e. 11–12. század között élt, és Közép-Ázsiából érkezett Tibetbe. Azt követően, hogy a Kr.u. 7. században a buddhizmus megjelent Tibetben, a két szellemi hagyomány sokáig élesen rivalizált, de ugyanakkor erőteljes hatást gyakorolt egymásra. Napjainkra a bön teljesen beleolvadt a tibeti buddhizmusba, annak egyik irányzatának tekintik. |
– Sokan vélekednek úgy, hogy a meditáció a keleti embernek való, az nem egyeztethető össze a modern életformával. Ön hogyan vélekedik erről?
– A meditációt mindenki gyakorolhatja, ez nem feltételez speciális életvitelt. A tanításainkat magas fokon megvalósító mesterek közül sokan nem voltak szerzetesek, hétköznapi életet éltek, de meditáltak és elérték a célt. Amire szükség van, az az elhivatottság és a nyitottság, ezek birtokában mindenkinek megvan a lehetősége a gyakorlásra, hiszen a tudat valós természete áthat valamennyi érző lényt. Függetlenül a foglalkozásunktól, társadalmi státusunktól vagy egyéni jellemvonásainktól, a tudat valódi természete minden érző lényben egyformán tiszta és ragyogó. Épp ezért bárki meditálhat és elérheti a megvilágosodást.
– A buddhizmus egyik alaptétele a reinkarnációba vetett hit. Önnek vannak emlékei előző életeiből?
– Nincsenek, de hiszek abban, hogy mindaz, amit jelenleg tudok, amit csinálok és tapasztalok, az előző életek karmikus lenyomatainak, az akkori tevékenységemnek az eredményei.
– Napjainkban nem jelent jó karmát Tibetben élni. Az ön hazája 1949 óta kínai elnyomás alatt sínylődik. Mit gondol, van remény a tibeti kultúra fennmaradására a durva kínai elnyomás ellenére?
– A tibeti lámák és az egyszerű emberek egyaránt megpróbálják megőrizni a kultúrát, beleértve a spirituális hagyományokat, melyek a tibetiek életében fontos szerepet játszanak. Tibetben nehéz a helyzet, de imádkozunk azért, hogy sikerüljön megőrizni a kultúránkat.
– Buddhista lámaként egyik vezérelve az együttérzés kell, hogy legyen. Milyen érzéseket táplál a népét, hazáját megnyomorító kínaiak iránt?
– A kínaiakról beszélve nem általánosíthatunk. Ami a tibeti népet és kultúrát veszélyezteti, az a kínai kommunista kormány politikája, amely a tibeti népre és a kínai politikusokra nézve egyaránt káros. Lényegesen hasznosabb lenne a buddhizmus szellemében eljárni, ami valódi együttérzést, mások megértését és minden érző lény érdekeinek szem előtt tartását jelenti. Ez sokkal nagyobb harmóniát teremtene a társadalomban és a népek között is.
– Hogy látja, mi, nyugatiak mennyiben különbözünk a tibetiektől?
– A tibeti emberek számára a vallás nagyon fontos része az életnek. A nyugati világban az embereket sokkal inkább a külső dolgok, az anyagi fejlődés foglalkoztatja. A tibetiek, a buddhisták általában sokkal inkább a belső dolgokra koncentrálnak, a tudatra, azt próbálják megismerni, a tudatban próbálnak békét, harmóniát teremteni. Meglátásom szerint ez a legnagyobb különbség.
– Melyik megközelítés teszi boldogabbá az embereket?
– Minél mélyebb spirituális háttérrel rendelkezik valaki, annál boldogabb. Mivel a tibetiek spirituális megértése nagyobb, mint a nyugatiaké, ezért úgy gondolom, hogy ők boldogabbak.
Rendhagyó programmal várja a látogatókat a Marosvásárhelyi Állatkert május 17-én, a Múzeumok Éjszakáján. Az esemény keretében az érdeklődők betekintést nyerhetnek az állatkert éjszakai életébe.
A gyorsan elkészíthető, ízletes ételek között mindenképpen előkelő helyet foglal el Lettország specialitása, a kotletes.
A kincses városi The Office irodaházzal szemben működésbe helyeztek a héten egy különleges, teljesen automatizált ételautomatát, amely nem csupán friss, főtt ételeket kínál, de egy robotkar segítségével másodpercek alatt ki is szolgálja azokat.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.