A Természetvédelmi Világalap (WWF) és a TRAFFIC természetvédő szervezet azonnali beavatkozást sürget a Duna bulgáriai és romániai vízgyűjtő területein fennmaradt tokhal-populációk megmentésére, álláspontjuk szerint az európai tokhalak a kihalás szélére kerültek.
2013. június 19., 19:082013. június 19., 19:08
2013. június 19., 19:352013. június 19., 19:35
A szervezetek felszólították a két országot, hogy védjék meg az orvhalászat és a kaviárpiac nyomása, valamint az infrastrukturális fejlesztések, így a dunai vízerőmű-építések fenyegette tokhalat A szervezetek szerint Romániának, Bulgáriának és az Európai Uniónak közösen kellene fellépnie az orvhalászok és az illegális tevékenységek más szereplői ellen.
„A tokhal rendkívül veszélyeztetett faj. A túlhalászás és a piaci nyomás jelentette veszély mellett az infrastrukturális tervek a vándorlásukat is akadályozzák” – mondta Csibi Magor, a WWF romániai igazgatója bukaresti sajtótájékoztatóján. Csibi Magor szerint a Romániában 2006-ban bevezetett, tíz évig érvényes halászati tilalom ellenére – amelyet Bulgáriában 2011-ben fogadtak el – a vadon élő tokhal illegális halászata folytatódik, főként a Duna-deltában, ahol sok lakosnak a halászat az egyetlen bevételi forrása. A WWF és a veszélyeztetett fajok kereskedelemét megfigyelő, ellenőrző TRAFFIC kutatást végzett Romániában és Bulgáriában. A kaviárkereskedőkkel és halászokkal készített interjúk, valamint a boltok, éttermek, piacok, utcai árusok termékeiből és a tokhalfarmokról vett, majd vizsgált DNS-minták bizonyítják, hogy továbbra is folyik az illegális tokhal- és kaviár-kereskedelem a két országban.
A szakemberek a minták között a súlyosan veszélyeztetett és kihalás szélén álló tokhalfaj, a viza DNS-ét is megtalálták. A Románia és Szerbia határán üzemelő Vaskapu vízerőmű okozta fizikai akadály miatt a halak ma már nem élnek a folyam Magyarországi szakaszán, holott korábban Bécsig is felúsztak. A WWF adatai szerint a romániai tokhalfogás az 1940. évi 1144 tonnáról 2005-re, a halászati tilalom érvénybe lépése előtti utolsó évre 1940 tonnára nőtt. Románia, amely a WWF és a TRAFFIC adatai szerint 1998 és 2006 közötti 26 tonnás kivitelével az öt legnagyobb kaviárexportőr ország között volt, 2006 óta nem exportál kaviárt.
Elhunyt Ozzy Osbourne, a Black Sabbath egykori frontembere, a heavy metal egyik legikonikusabb alakja. A zenész 76 éves volt. A halálhírt családja jelentette be kedden.
Lavinák és zord időjárás nehezítik Varga Csaba nagyváradi hegymászó K2-expedícióját – számolt be a legfrissebb fejleményekről Facebook-oldalán a Hazajáró.
Mobilkommunikáció zavarására alkalmas jelblokkolót használt a vizsgákon Romániában a jászvásári állatorvosi egyetem egyik oktatója a puskázás megakadályozására, de kitudódott, és fegyelmi eljárás indult ellene.
Balesetben meghalt Felix Baumgartner csütörtökön, az 56 éves osztrák extrémsportoló motoros siklóernyőjével zuhant le a kelet-olaszországi Porto Sant'Elpidióban – erősítette meg az olasz tűzoltóság.
A közösségi médiában terjedt el egy klip, amely szerint sokak számára csak álomnak beillő összegű havi jövedelemről számol be egy Romániában dolgozó indiai futár.
A balesetek megelőzése érdekében a nyári időszakban román rendőrök is részt vesznek a magyar közutak közlekedésrendészeti ellenőrzésében – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálata szerdán a Police.hu oldalon.
Karszalagok kiváltva, applikáció letöltve, busz- és vonatjegyek megvásárolva – szerdán kezdetét vette az Electric Castle. A július 21-ig, vasárnapig tartó fesztivál idei kiadása is az elektronikus zene legismertebb előadóit hozza el Bonchidára.
Hét napon át, július 20−26. között hét Beszterce-Naszód megyei településre látogat el az Ifjúsági Karaván, amelyet néhány évnyi szünet után idén ismét megszervez a besztercei MADISZ – mondta a Kolozsvári Rádiónak Zoltán-Sipos Tímea, a szervezet elnöke.
Fapados repülőjárattal utazott hétfő este Nicușor Dan államfő Milánóba a lányával, az egyik utas által a repülőgépről közzétett képek tanúsága szerint. Az elnök sajtóhírek szerint várhatóan szerdán tér vissza az országba.
Pályi Gyula modenai professzor, az Olasz Nemzeti Tudományos Akadémia tagja a torinói lepel kutatásának újdonságairól számolt be – írta a Vatican News magyar nyelvű honlapja.
szóljon hozzá!