A 20. század elején felfedezett, festett szikomorfa szarkofágba helyezett gamhudi női múmia a Kr. e. a 2–1. századból származik
Fotó: képernyőmentés
Az ókori Egyiptomból származó negyvenkilenc restaurált tárgy – köztük egy kétezer éves múmia is – megtekinthető Kolozsváron, az Erdélyi Történeti Múzeum legújabb kiállításán.
2022. szeptember 06., 09:592022. szeptember 06., 09:59
Az ókori Egyiptom hitvilágáról, a több ezer évvel ezelőtt élt emberek túlvilágról alkotott képéről, temetkezési szokásairól tudhatnak meg többet azok, akik ellátogatnak az Erdélyi Történeti Múzeum legújabb kiállítására, amely hétvégén nyílt meg a nagyközönség előtt Kolozsváron. A kiállítás – melynek egyes darabjait 4 éve láthatta már a közönség a kincses városban – keretében 49 restaurált műtárgyat mutatnak be, köztük egy több mint kétezer éves múmiát is. A gyűjtemény darabjai 19. század második felében és a 20. század első felében adományként kerültek az intézmény elődjéhez, az Erdélyi Múzeum-Egyesülethez. Az istenek és halandók az ókori Egyiptomban című tárlat egy átfogó kutatási és restaurálási európai uniós program keretében jött létre – olvasható az Agerpresen.
Az intézmény közleménye szerint a műtárgyakat konzerválási és restaurálási eljárásoknak vetették alá, az emberi múmiát, más mumifikálódott emberi szerveket, valamint állatokat is orvosi képalkotó technikával és módszerekkel vizsgálták meg, a kapott eredményeket pedig a kiállítás keretében is ismertetik.
A látogatók előtt több ezer éves múlt tárul fel, érdekességeket tudhatnak meg a balzsamozási technikákról és a mumifikáció szerepéről az egyiptomi hitvilágban, de részleteket ismerhetnek meg arról is, miként folytatják túlvilági „életüket” az Ozirisz által uralt halottak birodalmában az elhunyt személyek.
Az intézményben múzeumpedagógiai műhelyfoglalkozásokat is tartanak a gyerekek számára, ahol játékos formában a piramisokról, múmiákról tudhatnak meg többet. A gyűjtemény a tervek szerint a következő öt évben látható lesz a múzeumban. Részletek a kiállításról, a látogatási időpontokról az intézmény honlapján (mnit.ro) olvashatók.
Házkutatást tartott csütörtökön az ügyészség egy tisztségéből felfüggesztett ügyvédnő lakásán, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A közönség szavazatai alapján a Messze van a kicsi falum című nóta érdemelte ki Az év magyarnótája címet a Dankó Rádió által szervezett szavazáson.
Az elmúlt években a mesterséges intelligencia (MI) meghatározó szereplővé vált a technológiai hírekben és iparági előrejelzésekben, és 2025-re még hangsúlyosabbá válik a hatása.
Újabb világrekordot döntött meg Thurzó Zoltán nagyváradi zongoraművész: a 30 másodperc alatt leütött leggyorsabb billentyűjáték csúcsát javította meg 495-ről 500-ra.
Megjelent az Omega életművét átívelő újrakiadás-sorozat következő lemeze, a Trans and Dance. A legendás zenekar eredetileg 1995-ben kiadott, tizennegyedik stúdióalbuma most dupla vinylen, CD-n és a digitális felületeken egyaránt elérhető.
A Szent Anna-tó vízhőmérséklete idén július 15-én kora délután fél méter mélységben elérte a 30,9 Celsius-fokot, mely érték rekord meleget jelent az utóbbi évtizedekre, sőt valószínűleg az elmúlt évszázadokra vonatkozóan – adta hírül a Sapientia EMTE.
Az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívják fel a figyelmet a természetvédők.
Klaus Iohannis államfő hétfőn kihirdette azt a törvényt, amelyik az országos takarítási nappá nyilvánítja minden év szeptemberének harmadik szombatját.
Új helyszínen, számos hagyományos programmal rendezik meg október végén a kalotaszentkirályi csipkebogyó-fesztivált. Vincze Kecskés István szervező a gasztronómiai és kulturális kínálatról, a csipkeízfőző-versenyről beszélt a Krónikának.
Megalakulásának 25. évfordulóját ünnepli éppen ma, október 23-án az Ismerős Arcok, amely jubileumi turnéja keretében Erdélybe is ellátogat.
szóljon hozzá!