Gőzerővel szervezik az ország legnagyobb hőlégballon-fesztiválját – a rendezvény a felsőnyárádmenti Vármezőn várja az érdeklődőket a hét végén. A szervezők idén is sok látogatóra számítanak – mondta el Kádár Levente főszervező.
2014. szeptember 24., 18:342014. szeptember 24., 18:34
Külföldiek is érkeznek a fesztiválra
A vármezői hőlégballon-fesztiválnak már a határokon túl is nagy a sikere, így szinte egy teljes évet vesz igénybe a rendezvény szervezése. Kádár Levente kifejtette, úgy tűnik, sokan látogatnak el idén is a völgyben megbújó településre ebből az alkalomból, hiszen Szatmárnémetitől Mangáliáig mindenhonnan jelentkeztek turisták, számos vendégre számíthatnak Maros és Hargita megyéből is.
A főszervező azt is elmondta, három léggömböző csapat érkezik Szlovákiából, kettő Lengyelországból, egy a Moldovai Köztársaságból, többen Magyarországról, talán egy bolgár és egy ukrán csapat is érkezhet. Hazai városokból három vagy négy léggömböt hoznak a román pilóták, és két székely csapat is kinyitja a „légzsákot”, mindkettő Maros megyéből – így összesen 20–25 ballon emelkedhet majd a levegőbe.
Jó tudni, hogy a léggömbbel való repülés szélfüggő sport, hiszen a ballont a légármalatok sodorják, a pilóta csak le-fel tudja irányítani a repülő alkalmatosságot, illetve kiválasztani a legmegfelelőbb szelet. Ezért repülni főleg a reggeli és koraesti órákban lehet – így pénteken, szombaton és vasárnap reggel 7 és délután 18 órától számíthatnak a léggömbök felemelkedésére a turisták.
Amint megtudtuk, idén sem hiányzik a csapatok számára kötelező reggeli repülés, a „rókavadászat” versenyszám, amikor egy léggömb felszáll, a többiek negyedóra múlva emelkednek fel és próbálják követni az elsőt, illetve megközelíteni annak leszállási helyét, és az ott elhelyezett céltárgyat hajítással eltalálni.
Mindazok, akik első alkalommal repülnek ballonnal, a nap végén a hagyományokhoz híven „grófi” címet kapnak a szervezőktől. Tehát a fesztiválon nemcsak nézni lehet a ballonokat, hanem be is lehet szállni a kosarakba és fentről is megcsodálni a Bekecs környékét és a tekergőző Nyárádot. Igaz ugyan, hogy ez nem a legolcsóbb mulatság, ugyanis egy repülés – amely akár 90 percig is tarthat –, személyenként 320 lejbe kerül. De ha csak a kikötött léggömbbe száll be valaki, amely 20–25 méteres magasságig emelkedik, annak is 20 lejt kell fizetnie öt perc látványért.
Kalandtúra és egyéb izgalmak
Kádár Levente elmondta, bár nyilván nem mindenki engedheti ezt meg magának, de kénytelenek megkérni a repülés árát, ugyanis a repülőgázt valamiből fedezni kell. És a hajtóanyag akár 30 ezer lejbe is kerülhet. Sikerült néhány támogatót idén is maguk mellé állítaniuk, vannak köztük olyanok, akik első alkalom óta támogatók, de vannak újak is – és mindannyian látnak fantáziát a hőlégballonozásban.
A fesztiválon nemcsak léggömbbel lehet repülni, hanem a motoros siklószárnyat is ki lehet majd próbálni. Aki azonban nem mer a levegőbe emelkedni, az meglátogathatja a kézműves vásárt, gyalogosan vagy szervezett kalandtúra keretében megcsodálhatja Vármező természeti szépségeit és kipróbálhatja a Vármező és Szováta közötti keskenyvágányú gőzvonatot is, este pedig koncertekre várják a vendégeket.
A kisebbekre is gondoltak a szervezők: a gyerekek kipróbálhatják a felfújhatós csúszdát, trambulint, mászófalat, gyerekvonatot. A fesztiválra kilátogatni óhajtók a Paradabaloanelor.ro internetes oldalon tájékozódhatnak előzetesen, a helyszínen pedig infósátor is lesz – ígéri Kádár Levente, aki reméli, hogy a jó idő, jókedv és jó repülés is megadatik a fesztiválon.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
szóljon hozzá!