Fotó: Krónika
2008. május 06., 00:002008. május 06., 00:00
Az egyik leghíresebb francia tudományos kutatóközpont, a CNRS (Centre National de la Recherche Scientifique – Nemzeti Tudományos Kutatóközpont) egyik tudósa, Mady Elias most elõször elemezni tudta a különleges festészeti technikában alkalmazott anyagot. A „fumo” szó olaszul füstöt jelent, a „sfumato” értelme füstös vagy füstölt: e szó által jelölt technikát maga Leonardo da Vinci úgy jellemezte, hogy vonalak és határok nélkül, füstszerûen adja a rajzolatot.
A Mona Lisa – vagy másik nevén: La Gioconda – híres mosolyáról éppen azért folyik a vita évszázadok óta, mert a sfumato technikának köszönhetõen a mûvészettörténészek máig töprengenek azon, hogy a portré arcán alkalmazott ködös átmenet miatt tûnik-e úgy, hogy mosolyog, vagy pedig a száj körüli árnyékok tényleg mosolyt tükröznek, esetleg az árnyékok miatt tûnik úgy, hogy Mona Lisa elmosolyodik. A sfumatót apró pontokkal rakja fel a mûvész a képre, ez Mona Lisa szája és szeme körül 40 rétegben is kimutatható. Az Applied Optics címû szakfolyóirat e heti számában közölt tanulmány szerint az egymásra helyezett rétegekbõl a felületi rész egy kis mangánt tartalmazó okkerfestékbõl áll, ami a mázakra jellemzõ. Annak idején ezt a technikát csak olyan flamand festõk használták, mint Van Eyck és Van der Weyden. A második réteg olyan keverék, amelynek egy százaléka cinóber és 99 százaléka ólomfehér: ezt a technikát viszont abban az idõben minden olasz mûvész alkalmazta.
A festékek összetételét különleges, sokspektrumú kamerával anélkül határozták meg, hogy hozzáértek volna Leonardo da Vinci remekmûvéhez. A párizsi Lumiere Technology cég által kifejlesztett berendezés fénysugarat bocsát a képre, ami lehetõvé teszi a festékréteg összetevõinek – kötõanyag, lakk, színezõanyagok – elemzését. A mûszer optikailag 240 millió pixeles mérésre képes, fizikai és vegyi elemzést is végez. „Nem kellett festékmintát vennünk az összetétel elemzéséhez” – mondta el büszkén Mady Elias. A hölgy szerint elõször fordult elõ, hogy az anyag fényáramlatainak mérésével elemeznek egy festményt, ezt a technológiát eddig csak a légkör és az óceán kutatásában alkalmazták. A Mona Lisa, Da Vinci 1503–1506 között készült festménye 77×53 cm nagyságú, nyárfa táblára olajjal festett portré. A rejtélyes mosolyú nõ arcképe sokak szerint talán az európai festészet történetének legismertebb alkotása. A kép ábrázolta nõi arc az egész világon ismert, másolják, fényképezik, karikatúrákat készítenek róla, és ezerszámra sokszorosítják. A festményt 1911-ben ellopták, de 1913-ban elõkerült.
MTI
Három különböző méretben készítette el a következő egyházfő első ruháját Raniero Mancinelli római szabó.
Az indiai fogások közül talán a legismertebb a curry – az elnevezés vonatkozhat úgy a fűszerkeverékre, mint a különleges ízvilágú szószos ételekre. A lényeg: az aromás-fűszeres dél-ázsiai ételt könnyedén összedobhatjuk mi is otthon.
Debreceni huszárok mutatkoznak be Nagybányán a hétvégén a Teleki Magyar Ház meghívására – közölte a Nagybánya és a környék magyarságát összefogó szervezet.
A Máramaros megyei csendőrség figyelmezteti a Máramarosi- és a Radnai-havasokba készülő turistákat, hogy a gerincek közelében még jelentős a hóréteg, így megfelelően felszerelkezve induljanak útnak.
Életének 116. évében elhunyt Inah Canabarro Lucas brazil apáca, akit a Guinness Világrekordok a világ legidősebb embereként tartott számon.
Többéves hagyományt követve idén is a szejkefürdői majális keretében nyitja meg kapuit a Hargita megyei településen található borvízmúzeum.
A Sixtus-kápolnában két kályhát állítanak fel a pápaválasztás napjaira.
Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós 2025. május 29-én elindul a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére – jelentette be kedden a Facebookra feltöltött videójában Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos.
Hagyományteremtő szándékkal, első ízben szerveznek bor- és rózsafesztivált Nagyenyeden. A május 23. és 25. között tartandó fesztivál a Fehér megyei település turizmusát lendítené fel, a város nemrég megkapta a rózsák városa címet is.
Hiába a digitális világ térnyerése, 2024-ben az európai olvasók többsége továbbra is a klasszikus, kézbe fogható könyveket részesítette előnyben, amikor online vásárlásra került sor.