A 3,5 kilogrammos, rendkívül értékes borostyánkő
Fotó: Videófelvétel
Egy idős Buzău megyei nő évtizedeken keresztül ajtótámaszként használta a folyómederben talált követ, amelyről utólag kiderült, hogy a világ legnagyobb egybefüggő borostyánköve, az egymillió euró értékű darab most múzeumban látható.
2025. április 07., 22:202025. április 07., 22:20
2025. április 07., 22:242025. április 07., 22:24
A 3,5 kilogrammos kő történetét a Science Alert szakportál foglalta össze. Mint írták, a borostyán vagy borostyánkő széles körben elismert drágakő. Gyakran ásványként tartják számon, valójában azonban nem önálló ásványfaj, hanem számos szerves vegyület elegye. A rendkívül viszkózus anyag idővel kemény, meleg barna és vörösesbarna árnyalatú anyaggá fosszilizálódik (kövesedik).
Colți falu környékén, a Buzău folyó partján található homokkőzetben az 1920-as évek óta bányásszák a borostyándarabokat.
A Buzău megyei településen élő idős nő egy ilyen rumanitdarabra bukkant a folyómederben, nem sejtve értékét, hosszú éveken keresztül arra használta, hogy kitámasszon vele egy ajtót. Halála után örököse azt gyanítva, hogy a kő értékes lehet, eladta azt a román államnak.
A követ a krakkói Történeti Múzeum szakértői vizsgálták meg, akik megállapították, hogy
Daniel Costache, a Buzău Megyei Múzeum igazgatója szerint a felfedezés tudományos és múzeumi szempontból is nagy jelentőséggel bír. A nemzeti kincsnek nyilvánított borostyán 2022 óta a Buzău Megyei Múzeumban tekinthető meg – számolt be róla a Digi24. Egyébként ugyanebben az évben jelölték a 2023-as év ősmaradványa címre, a Ginkgoites ősi páfrányfenyővel és a Clypeaster tengeri sünökkel. A szavazáson a borostyán nyerte el a címet.
A Science Alert ugyanakkor emlékeztetett egy hasonló esetre, amikor az amerikai Michigan államban egy férfi szintén ajtótámaszként használt egy nagy kődarabot, amelyről évtizedekkel később kiderült, hogy az egy 100 ezer dollár értékű meteorit.
Főként az egyetemistákat, a huszonéves korosztályt szeretné megszólítani a Teshow kolozsvári magyar stand-up comedy csoport, amely havonta bemutatkozási, fellépési lehetőséget kínál a gyakorló, amatőr humoristáknak.
A sajtóban vagy a közösségi médiában egyre nagyobb teret kapnak a mesterséges intelligenciával generált képek, ami új kihívások elé állítja a fotóművészetet is. A jelenség kapcsán Mira Marincaș fotóművész és Angyalosi Beáta fotós beszélt tapasztalatairól.
Három évvel ezelőtt szinte a nulláról, az alapoktól kezdte újjáépíteni a Marosvásárhelyi Állatkertet Szánthó János igazgató. A nemzetközileg elismert szakember az elmúlt időszak kihívásairól, megvalósításairól, új tervekről beszélt a Krónikának.
A fejfedők, kalapok több évszázadnyi divatjainak történetéről hallgathatnak meg előadást az érdeklődők Kolozsváron a Györkös Mányi Albert Emlékházban.
A lepénybe (tortillába) hajtott húsos töltelék Mexikó tradicionális étele, már az európaiak érkezése előtt is népszerű volt.
Szépirodalmi alkotásokat, szak- és gasztronómiai könyveket, gyerekkönyveket turkálhatnak hétvégén az olvasás szerelmesei Kolozsváron. A 11. kiadásához érkező tavaszi Könyvturit április 4. és 5. között szervezi meg az EMKISZ.
Nagyszabású ingyenes koncertet ad a csíksomlyói Nyeregben a Bagossy Brothers Company június 14-én – jelentették be csütörtökön a helyszínen tartott sajtótájékoztatójukon a zenekar tagjai.
A legfejlettebb technológiát az újságíró szakma legrégibb eszközével, a papírral párosította az Il Foglio című olasz napilap, amely a mesterséges intelligenciára bízta a nyomtatott kiadás megírását kísérletileg április 11-ig.
Ismét visszaéltek Karikó Katalin Nobel-díjas professzor nevével az interneten, a kutató hangsúlyozta, soha nem adta és a jövőben sem adja nevét semmiféle termék, gyógyhatásúnak feltüntetett készítmény reklámjához.
Az alaptörvényben rögzítik, hogy a fogyatékkal élők helyett a fogyatékossággal élők a helyes szóhasználat – jelentette be a Belügyminisztérium fogyatékosságügyi államtitkára a Kossuth rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorában az autizmus világnapján.
szóljon hozzá!