A 3,5 kilogrammos, rendkívül értékes borostyánkő
Fotó: Videófelvétel
Egy idős Buzău megyei nő évtizedeken keresztül ajtótámaszként használta a folyómederben talált követ, amelyről utólag kiderült, hogy a világ legnagyobb egybefüggő borostyánköve, az egymillió euró értékű darab most múzeumban látható.
2025. április 07., 22:202025. április 07., 22:20
2025. április 07., 22:242025. április 07., 22:24
A 3,5 kilogrammos kő történetét a Science Alert szakportál foglalta össze. Mint írták, a borostyán vagy borostyánkő széles körben elismert drágakő. Gyakran ásványként tartják számon, valójában azonban nem önálló ásványfaj, hanem számos szerves vegyület elegye. A rendkívül viszkózus anyag idővel kemény, meleg barna és vörösesbarna árnyalatú anyaggá fosszilizálódik (kövesedik).
Colți falu környékén, a Buzău folyó partján található homokkőzetben az 1920-as évek óta bányásszák a borostyándarabokat.
A Buzău megyei településen élő idős nő egy ilyen rumanitdarabra bukkant a folyómederben, nem sejtve értékét, hosszú éveken keresztül arra használta, hogy kitámasszon vele egy ajtót. Halála után örököse azt gyanítva, hogy a kő értékes lehet, eladta azt a román államnak.
A követ a krakkói Történeti Múzeum szakértői vizsgálták meg, akik megállapították, hogy
Daniel Costache, a Buzău Megyei Múzeum igazgatója szerint a felfedezés tudományos és múzeumi szempontból is nagy jelentőséggel bír. A nemzeti kincsnek nyilvánított borostyán 2022 óta a Buzău Megyei Múzeumban tekinthető meg – számolt be róla a Digi24. Egyébként ugyanebben az évben jelölték a 2023-as év ősmaradványa címre, a Ginkgoites ősi páfrányfenyővel és a Clypeaster tengeri sünökkel. A szavazáson a borostyán nyerte el a címet.
A Science Alert ugyanakkor emlékeztetett egy hasonló esetre, amikor az amerikai Michigan államban egy férfi szintén ajtótámaszként használt egy nagy kődarabot, amelyről évtizedekkel később kiderült, hogy az egy 100 ezer dollár értékű meteorit.
Immár ötödik éve működik Sepsiszentgyörgyön egy különleges életmódprogram, amely a mozgáshiányos életvitel és a helytelen táplálkozás csapdáiból próbálja kivezetni a résztvevőket.
Uruguaytól Norvégiáig a világ különböző részein élő közösségek népviseletét örökíti meg fényképeken a székelyudvarhelyi Dávid Botond. A fotográfus a népviseletfotók mögött rejlő történetekről, a Geofolk folytatásáról beszélt a Krónikának.
XIV. Leó pápa szentévi audienciáján részt vettek szombaton a Magyar Cigány Labdarúgó Válogatott tagjai is menedzserükkel, Mezei Istvánnal.
Egy nagyszebeni férfi, Petru Fehervari 136-szoros véradóként jelenleg a legaktívabb donor Szeben megyében. Több mint két és fél évtizedes elkötelezettségével mintegy 54 liter vért adott – csendes példát mutatva a segítségnyújtás erejéről.
A királyi elismerések kitüntetettjeinek névsorát évente kétszer, a mindenkori uralkodó hivatalosan júniusban megünnepelt születésnapján, illetve újév előtt hirdetik ki.
Laktató, olcsó, és könnyen hozzáférhető alapanyagokból készül Észtország hagyományos étele, a mulgipuder.
A nyolcezres hegycsúcsokra szervezett expedíciók világába kalauzol el Varga Csaba, aki pótlólagos oxigén és magashegyi teherhordók segítsége nélkül eddig hat 8000 méter feletti csúcsot hódított meg a Himalájában.
A székelyföldi árvízkárosultak, valamint a parajdi sóbánya-baleset érintettjeinek megsegítésére tart jótékonysági koncertet Mága Zoltán hegedűművész június 15-én Kolozsváron. A koncert teljes bevételét a bajbajutottak támogatására fordítják.
Több mint húszezer résztvevő, világhírű előadók koncertjei és családias hangulat jellemezte a Jazz in the Park idei, 13. kiadását. A jazzfesztivál a zenei program mellett a közösségi élményekre és művészeti párbeszédre is hangsúlyt fektetett.
Gyakran a gyerek beszéli rá a szülőket a kutyavásárra, később viszont ráun, és már szabadulni szeretnének tőle, de nem tudnak túladni rajta. Az ilyen helyzetek elkerülésére, a felelős kutyatartás alapelveire hívta fel a figyelmet Tóth Attila kiképző.
szóljon hozzá!