A kolozsvári csapat magyar tagjai, Nagy Sándor és Németh Raymond
Fotó: Nagy Sándor
Saját építésű napelemes autóval hat nap alatt tette meg a Darwin és Adelaide közötti 3020 kilométeres távot a kolozsvári Műszaki Egyetem csapata. A diákokat és tanárokat egyaránt számláló, 23 fős csoport október végén a Bridgestone World Solar Challenge elnevezésű, ausztráliai versenyen vett részt. Tapasztalataikat hazatérésük után Németh Raymond elsőéves mesteris hallgató osztotta meg a Krónikával.
2023. november 12., 09:412023. november 12., 09:41
A kincses városban tanuló egyetemisták 2020-ban építették meg első napelemes autójukat, amellyel egy évvel később versenyeztek először a belgiumi Ilumen European Solar Challange-en. 2022-ben új autót alkottak, ezzel már sikeresen befejezték a belgiumi 24 órás LeManch típusú megmérettetést.
„A harmadik járművet (SolisEV3), amellyel két hete Ausztráliában versenyeztünk, kevesebb mint egy év alatt építettük meg, de felhasználva az előző autók építése során gyűjtött tapasztalatot és egyes alkatrészeket is” – mondta a Krónika megkeresésére Németh Raymond. A kolozsvári egyetemista kifejtette, ezeket a járműveket elektromos motor hajtja, amelyet akkumulátor táplál.
Kevesebb mint egy év alatt építették meg a SolisEV3 nevű járművet
Fotó: Nagy Sándor
„Önmagában egy tele akkumulátor 200-300 kilométernyi autonómiát biztosít. Ehhez még hozzáadódik az energia, amit a naptól kapunk a napelemeken keresztül. A négy négyzetméternyi napelem annyi energiát biztosított, hogy Ausztráliában napközben 65 km/órás átlagot tudtunk fenntartani anélkül, hogy energiát nyertünk volna ki az akkumulátorból” – részletezte a hallgató, aki magyarként Nagy Sándorral közösen indult a megmérettetésen a kolozsvári csapattal.
Napközben 65 km/órás átlagot tudtak fenntartani az autóval
Fotó: Nagy Sándor
Mint kifejtette, az ausztrál verseny célja felhívni a figyelmet az alternatív energiák használatának fontosságára, valamint bátorítani az innovációt az elektromos mobilitás terén, és közösséget formálni a szakmabeli tanárok, diákok, kutatók és szakemberek között. A győztes csapatok (általában neves egyetemek részéről) elismerésben részesülnek, nincsen semmiféle pénzbeli nyeremény.
Hozzátette, a napelemeket például idén teljes mértékben az egyetemen rakták össze szilícium kristályokat használva, és ezek hatékonysága nagyon közel állt azokhoz, amelyet más csapatok erre szakosodott cégektől vesznek meg készen.
A verseny egyik célja bátorítani az innovációt az elektromos mobilitás terén
Fotó: Nagy Sándor
A lepénybe (tortillába) hajtott húsos töltelék Mexikó tradicionális étele, már az európaiak érkezése előtt is népszerű volt.
Szépirodalmi alkotásokat, szak- és gasztronómiai könyveket, gyerekkönyveket turkálhatnak hétvégén az olvasás szerelmesei Kolozsváron. A 11. kiadásához érkező tavaszi Könyvturit április 4. és 5. között szervezi meg az EMKISZ.
Nagyszabású ingyenes koncertet ad a csíksomlyói Nyeregben a Bagossy Brothers Company június 14-én – jelentették be csütörtökön a helyszínen tartott sajtótájékoztatójukon a zenekar tagjai.
A legfejlettebb technológiát az újságíró szakma legrégibb eszközével, a papírral párosította az Il Foglio című olasz napilap, amely a mesterséges intelligenciára bízta a nyomtatott kiadás megírását kísérletileg április 11-ig.
Ismét visszaéltek Karikó Katalin Nobel-díjas professzor nevével az interneten, a kutató hangsúlyozta, soha nem adta és a jövőben sem adja nevét semmiféle termék, gyógyhatásúnak feltüntetett készítmény reklámjához.
Az alaptörvényben rögzítik, hogy a fogyatékkal élők helyett a fogyatékossággal élők a helyes szóhasználat – jelentette be a Belügyminisztérium fogyatékosságügyi államtitkára a Kossuth rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorában az autizmus világnapján.
65 éves korában elhunyt Val Kilmer, az 1986-os Top Gun és az 1995-ös Mindörökké Batman című filmek sztárja.
Az Oscar-díjas Sam Mendes bejelentette készülő négy Beatles-filmje szereposztását – számolt be a Variety.com.
Békéről szóló kórusművekkel lép fel Kolozsváron és Gyulafehérváron a cambridge-i Magdalene College kórus. A nagy-britanniai vegyes kar a kincses városi Visszhang kórus meghívására érkezik Erdélybe.
A székelyföldi Márton Mónika a világ több mint 60 országát bejárta, önkénteskedett többek között a Görögországba érkező menedékkérők táborában és Nepálban is. A jogász végzettségű fiatal nő a Krónikának munkájáról, világjáró élményeiről beszélt.
szóljon hozzá!