A kolozsvári csapat magyar tagjai, Nagy Sándor és Németh Raymond
Fotó: Nagy Sándor
Saját építésű napelemes autóval hat nap alatt tette meg a Darwin és Adelaide közötti 3020 kilométeres távot a kolozsvári Műszaki Egyetem csapata. A diákokat és tanárokat egyaránt számláló, 23 fős csoport október végén a Bridgestone World Solar Challenge elnevezésű, ausztráliai versenyen vett részt. Tapasztalataikat hazatérésük után Németh Raymond elsőéves mesteris hallgató osztotta meg a Krónikával.
2023. november 12., 09:412023. november 12., 09:41
A kincses városban tanuló egyetemisták 2020-ban építették meg első napelemes autójukat, amellyel egy évvel később versenyeztek először a belgiumi Ilumen European Solar Challange-en. 2022-ben új autót alkottak, ezzel már sikeresen befejezték a belgiumi 24 órás LeManch típusú megmérettetést.
„A harmadik járművet (SolisEV3), amellyel két hete Ausztráliában versenyeztünk, kevesebb mint egy év alatt építettük meg, de felhasználva az előző autók építése során gyűjtött tapasztalatot és egyes alkatrészeket is” – mondta a Krónika megkeresésére Németh Raymond. A kolozsvári egyetemista kifejtette, ezeket a járműveket elektromos motor hajtja, amelyet akkumulátor táplál.
Kevesebb mint egy év alatt építették meg a SolisEV3 nevű járművet
Fotó: Nagy Sándor
„Önmagában egy tele akkumulátor 200-300 kilométernyi autonómiát biztosít. Ehhez még hozzáadódik az energia, amit a naptól kapunk a napelemeken keresztül. A négy négyzetméternyi napelem annyi energiát biztosított, hogy Ausztráliában napközben 65 km/órás átlagot tudtunk fenntartani anélkül, hogy energiát nyertünk volna ki az akkumulátorból” – részletezte a hallgató, aki magyarként Nagy Sándorral közösen indult a megmérettetésen a kolozsvári csapattal.
Napközben 65 km/órás átlagot tudtak fenntartani az autóval
Fotó: Nagy Sándor
Mint kifejtette, az ausztrál verseny célja felhívni a figyelmet az alternatív energiák használatának fontosságára, valamint bátorítani az innovációt az elektromos mobilitás terén, és közösséget formálni a szakmabeli tanárok, diákok, kutatók és szakemberek között. A győztes csapatok (általában neves egyetemek részéről) elismerésben részesülnek, nincsen semmiféle pénzbeli nyeremény.
Hozzátette, a napelemeket például idén teljes mértékben az egyetemen rakták össze szilícium kristályokat használva, és ezek hatékonysága nagyon közel állt azokhoz, amelyet más csapatok erre szakosodott cégektől vesznek meg készen.
A verseny egyik célja bátorítani az innovációt az elektromos mobilitás terén
Fotó: Nagy Sándor
Rubik Ernő Kossuth- és állami díjas építészmérnök, feltaláló 80. születésnapja, illetve világhírű találmánya, a Rubik-kocka megalkotásának 50. évfordulója alkalmából egésznapos programsorozatot rendez szombaton a Liszt Intézet bukaresti központja.
Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.
Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
szóljon hozzá!