Fotó: Facebook/Tina Turner
Nyolcvanhárom éves korában elhunyt a nyolcszoros Grammy-díjas Tina Turner énekesnő.
2023. május 24., 22:132023. május 24., 22:13
2023. május 24., 22:252023. május 24., 22:25
Az amerikai születésű, Svájcba költözött legendás előadóművész hosszú betegség után, Zürich közelében található otthonában halt meg – tájékoztatott egyik képviselője. „Vele a világ egy zenei legendát és példaképet veszít” – írták a gyászhírt bejelentő közleményben.
A Euronews magyar nyelvű honlapja emlékeztet: az énekesnő első férje, Ike Turner oldalán kezdte a zenei pályafutását az Ike & Tina Turner tagjaként. Az 1970-es években sikeres slágereket gyártottak (River Deep, Mountain High vagy Proud Mary), de a férfi sorozatos erőszakoskodása 1978-ban válásához vezetett. Tina Turner újjáépítette a karrierét előbb az 1983-as Let's Stay Together dallal, majd 1984-ben a Private Dancer című albummal.
Filmekben is szerepelt, kezdve az 1975-ös Tommyval, amiben LSD-függőt játszott, majd Mel Gibson partnereként volt látható a Mad Max 3. – Az igazság csarnokán innen és túl című filmben, aminek a We Don't Need Another Hero betétdala slágerré vált. 1993-ban Tina Turner felbukkant Az utolsó akcióhősben is.
A 2000-es évektől kezdve nagyjából visszavonult, régóta Svájcban élt a férjével, Erwin Bachhal, még az amerikai állampolgárságáról is lemondott. Új lemezeket már nem adott ki, és csak a karrierjének 50. évfordulóját ünneplő, kisebb turnéra tért vissza 2008-2009-ben. Amikor visszalátogatott 2019-ben a róla szóló Broadway-musical premierjére New Yorkba, el is mondta, hogy ezzel az úttal elbúcsúzott az amerikai rajongóitól.
Az elmúlt években egészségi állapota megromlott, 2016-ban bélrákot diagnosztizáltak nála, 2017-ben pedig veseátültetésen esett át – idézte fel a Euronews. 2021-ben HBO-dokumentumfilm készült az életéről, ami nem csak azt mutatta be, hogy mitől volt olyan nagy hatása az énekesnőnek a modern zene történetében, hanem azt is, hogy egy szomorú epizód mennyire rányomhatja a bélyegét egy több évtizedes sikeres, önálló karrierre.
Hagyományteremtő szándékkal szervezi meg idén júniusban az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHH) és a Mikházi Csűrszínházi Egyesület a Galambos–Józsa Hagyományőrző és Ifjúsági Folklórfesztivált.
Feloszlik a Margaret Island, az elmúlt tíz év egyik legnépszerűbb magyar zenekara. A csapat közösségi oldalán jelentette be, hogy október 2-án a Budapest Parkban tartja búcsúkoncertjét.
A Maros megyei Sáromberkén 2020-ban gyűrűzött gólya költözött szerdán a Kolozs megyei Magyarfenes gólyafészkébe. A költözés azért számít rendkívülinek, mert Sáromberke és Magyarfenes az erdélyi gólyamegfigyelés emblematikus helyszínének számít.
Az idei Eurovíziós Dalfesztivál győztese azt követelte, hogy jövő évben zárják ki a versenyből Izraelt a gázai háború miatt.
Ínycsiklandozó vegán finomság Egyiptom – és úgy általában a közel-keleti országok – nemzeti étele, a csicseriborsóból készült falafel.
Nyolc év után visszatér Budapestre a Metallica. A világhírű amerikai metálcsapat jövőre folytatja M72 elnevezésű világkörüli turnéját, amelynek keretében 2026. június 11-én és 13-án is fellép a Puskás Arénában, ugyanakkor Bukarestben is koncertezik.
A Sorbonne Egyetem, valamint az Amerikai Matematikai Társaság (AMS) is gratulált Nicușor Dan államfőnek, aki Párizsban szerzett doktori fokozatot matematikából.
A januárban debütált Bennem él című dal után most egy újabb szerzeménnyel rukkolt elő a NÉKED zenekar, mely az Új vágy címet viseli.
A romániai lakosság csaknem fele nem mer munkahelyén a többséggel, vagy a főnökével ellentétes véleményének hangot adni – állapította meg az Open Minds Egyesület legújabb felmérése.
Rendhagyó programmal várja a látogatókat a Marosvásárhelyi Állatkert május 17-én, a Múzeumok Éjszakáján. Az esemény keretében az érdeklődők betekintést nyerhetnek az állatkert éjszakai életébe.
szóljon hozzá!