A világ népeinek mintegy 2000 hagyományos öltözékét mutatja be a szabadtéri fotókiállítás, amely május 3-ig lesz látogatható Sepsiszentgyörgyön
Fotó: Dávid Botond/Geofolk
Nemzetközi színvonalú, impozáns, szemet gyönyörködtető szabadtéri fotótárlat nyílik a világ népeinek viseleteiről a hétvégén kezdődő, 30. Szent György Napokon – közölte a szervező Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy.
2023. április 21., 16:032023. április 21., 16:03
2023. április 21., 16:412023. április 21., 16:41
Az Európai Polgár-díjas Geofolk fotókiállítást a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy, a Kónya Ádám Művelődési Ház és az Árkosi Kulturális Központ szervezi. A világ népeinek viseletei című szabadtéri fotókiállítás megnyitóját április 24-én, 17 órától tartják a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium udvarán. A tárlat május 3-ig látogatható.
Reflektorfényben a paraszti ünnepi öltözködés
A Geofolk projekt 2021-ben Vincze Lóránt RMDSZ EP képviselő felterjesztésére az Európai Parlament Európai Polgár díjában részesült. A tárlat május 3-ig tekinthető meg. A kiállítást megnyitja Vargha Fruzsina, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere, Szebeni Zsuzsanna, a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy vezetője, Dávid Botond székelyudvarhelyi fényképész, a Geofolk projekt ötletgazdája, a felvételek készítője. Amint a szervezők közleménye részletezi,
Egy 57 méter összefüggő felületű, a környezetei adottságokhoz igazodva szabadon konfigurálható kültéri időjárásállónak tervezett installáció, melyen 60 ország, 250 nemzetének körülbelül 2000 különböző hagyományos öltözete látható. A vándorkiállítás idáig 26 különböző helyszínre jutott el, számos erdélyi és magyarországi helyszín mellett, Horvátországba és Ukrajnába, ezen országok különböző régióinak viseleteivel is gazdagítva a gyűjteményt.
Mindenki a saját viseletét látja a legszebbnek
A szentgyörgyi lesz az alkotó 70. egyéni kiállítása, valamint a 27. Geofolk kiállítás, s mivel-évről évre bővül az anyag, Sepsiszentgyörgyön látható idén először a tavalyi év gyűjtésével gazdagodott anyag. Dávid Botond székelyudvarhelyi fotóművész számára hobbiként indult a népviselet-fotózás, ám a rendszerező- és gyűjtőszenvedély látványos eredményt hozott.
„A kiállítás lényege megmutatni, hogyan öltöznek mások. Sokan megjegyzik, hogy a székely viselet a legszebb. És mondom nekik, hogy igen, nekünk a székely a legszebb. De annak a spanyolnak, portugálnak vagy finnek az övé a legszebb. És ez az érdekes az egészben, hogy mindenki a sajátját látja a legszebbnek” – fejtette ki az alkotó egy 2013-as interjúban a Nőileg című lapnak.
Hindu száritól mexikói halottak napi öltözékig
Nehéz pontosan meghatározni a hagyományos ünnepi viseletek számát a világon, mivel az öltözködésnek és öltözéknek számtalan kulturális és regionális változata létezik, amelyek a különböző ünnepekhez és eseményekhez kötődnek. Ennek ellenére nyugodtan kijelenthetjük, hogy több ezer, ha nem több tízezer hagyományos ünnepi viselet létezik szerte a világon.
Egy fényképész kalandvágyat és kíváncsiságot is érezhet, miközben arra a küldetésre indul, hogy lefotózza a világ összes különböző viseletét. Lehet, hogy vágyik magára az utazásra, ugyanakkor arra is, hogy elmerüljön különböző kultúrákban és közösségekben. Ugyanakkor ennek a fotósnak a hagyományos viselet iránti megszállottsága a rend és a teljesség mélyebb pszichológiai igényéből fakadhat. Elégedettséget, ugyanakkor kihívást érezhet, hogy összegyűjtheti és kategorizálhatja az összes különböző viseletet, átfogó feljegyzést készítve ezzel az emberi kultúra ezen aspektusáról.
Milyen alkalommal öltötte magára hajdanán egy asszony a porcelánszoknyát? S az vajon miről árulkodik, ha a rokolya a farán el van kopva? Színes rokolyákat mutat, hozzá kapcsolódó élettörténeteket mesél Hegyi Mária Anikó.
A világ népviseleteiről készült fotókból nyílt óriáskiállítás hétfőn, az európai béke és egység napján Kolozsvár központjában.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.
Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.
Ellenőrzéseket rendelt el a kulturális miniszter, miután felmerült a csalás gyanúja: a szinajai Peleş-kastélyban működő múzeumban „párhuzamos jegyárusító” hálózatot működtettek.
Lámpás felvonulással, névnapköszöntőkkel, mulatsággal napjainkban is ünneplik Erdélyben a november 11-i Márton-napot, amelyhez több hiedelem is fűződik. A legismertebb legendákról és néphagyományokról Cserey Both Zsuzsa néprajzkutató beszélt a Krónikának.
Természetkedvelőket, kíváncsi madárbarátokat várnak szombaton a kolozsvári Állattani Múzeumba, ahol idén is megrendezik a Madáretető-készítő műhelyt. Osváth Gergely biológus a tematikus tárlatvezetésről, az interaktív programról beszélt a Krónikának.
A Dream Theater visszatér Romániába: a nagyszebeni ARTmania fesztiválon (2025. július 25–26.) a klasszikus felállásban, a legendás Mike Portnoy-val lépnek fel, aki a világ egyik legnagyobb dobosaként ismert.
Szarvasok küzdelme, azaz harc az elsőbbségért, gyönyörű, izgalmas természeti látványosság – így jellemezhetőek a Romsilva állami erdészet Arad megyei igazgatósága által közzétett képeken látható pillanatok.
szóljon hozzá!