A világ népeinek mintegy 2000 hagyományos öltözékét mutatja be a szabadtéri fotókiállítás, amely május 3-ig lesz látogatható Sepsiszentgyörgyön
Fotó: Dávid Botond/Geofolk
Nemzetközi színvonalú, impozáns, szemet gyönyörködtető szabadtéri fotótárlat nyílik a világ népeinek viseleteiről a hétvégén kezdődő, 30. Szent György Napokon – közölte a szervező Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy.
2023. április 21., 16:032023. április 21., 16:03
2023. április 21., 16:412023. április 21., 16:41
Az Európai Polgár-díjas Geofolk fotókiállítást a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy, a Kónya Ádám Művelődési Ház és az Árkosi Kulturális Központ szervezi. A világ népeinek viseletei című szabadtéri fotókiállítás megnyitóját április 24-én, 17 órától tartják a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium udvarán. A tárlat május 3-ig látogatható.
Reflektorfényben a paraszti ünnepi öltözködés
A Geofolk projekt 2021-ben Vincze Lóránt RMDSZ EP képviselő felterjesztésére az Európai Parlament Európai Polgár díjában részesült. A tárlat május 3-ig tekinthető meg. A kiállítást megnyitja Vargha Fruzsina, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere, Szebeni Zsuzsanna, a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy vezetője, Dávid Botond székelyudvarhelyi fényképész, a Geofolk projekt ötletgazdája, a felvételek készítője. Amint a szervezők közleménye részletezi,
Egy 57 méter összefüggő felületű, a környezetei adottságokhoz igazodva szabadon konfigurálható kültéri időjárásállónak tervezett installáció, melyen 60 ország, 250 nemzetének körülbelül 2000 különböző hagyományos öltözete látható. A vándorkiállítás idáig 26 különböző helyszínre jutott el, számos erdélyi és magyarországi helyszín mellett, Horvátországba és Ukrajnába, ezen országok különböző régióinak viseleteivel is gazdagítva a gyűjteményt.
Mindenki a saját viseletét látja a legszebbnek
A szentgyörgyi lesz az alkotó 70. egyéni kiállítása, valamint a 27. Geofolk kiállítás, s mivel-évről évre bővül az anyag, Sepsiszentgyörgyön látható idén először a tavalyi év gyűjtésével gazdagodott anyag. Dávid Botond székelyudvarhelyi fotóművész számára hobbiként indult a népviselet-fotózás, ám a rendszerező- és gyűjtőszenvedély látványos eredményt hozott.
„A kiállítás lényege megmutatni, hogyan öltöznek mások. Sokan megjegyzik, hogy a székely viselet a legszebb. És mondom nekik, hogy igen, nekünk a székely a legszebb. De annak a spanyolnak, portugálnak vagy finnek az övé a legszebb. És ez az érdekes az egészben, hogy mindenki a sajátját látja a legszebbnek” – fejtette ki az alkotó egy 2013-as interjúban a Nőileg című lapnak.
Hindu száritól mexikói halottak napi öltözékig
Nehéz pontosan meghatározni a hagyományos ünnepi viseletek számát a világon, mivel az öltözködésnek és öltözéknek számtalan kulturális és regionális változata létezik, amelyek a különböző ünnepekhez és eseményekhez kötődnek. Ennek ellenére nyugodtan kijelenthetjük, hogy több ezer, ha nem több tízezer hagyományos ünnepi viselet létezik szerte a világon.
Egy fényképész kalandvágyat és kíváncsiságot is érezhet, miközben arra a küldetésre indul, hogy lefotózza a világ összes különböző viseletét. Lehet, hogy vágyik magára az utazásra, ugyanakkor arra is, hogy elmerüljön különböző kultúrákban és közösségekben. Ugyanakkor ennek a fotósnak a hagyományos viselet iránti megszállottsága a rend és a teljesség mélyebb pszichológiai igényéből fakadhat. Elégedettséget, ugyanakkor kihívást érezhet, hogy összegyűjtheti és kategorizálhatja az összes különböző viseletet, átfogó feljegyzést készítve ezzel az emberi kultúra ezen aspektusáról.
Milyen alkalommal öltötte magára hajdanán egy asszony a porcelánszoknyát? S az vajon miről árulkodik, ha a rokolya a farán el van kopva? Színes rokolyákat mutat, hozzá kapcsolódó élettörténeteket mesél Hegyi Mária Anikó.
A világ népviseleteiről készült fotókból nyílt óriáskiállítás hétfőn, az európai béke és egység napján Kolozsvár központjában.
Ismét visszaéltek Karikó Katalin Nobel-díjas professzor nevével az interneten, a kutató hangsúlyozta, soha nem adta és a jövőben sem adja nevét semmiféle termék, gyógyhatásúnak feltüntetett készítmény reklámjához.
Az alaptörvényben rögzítik, hogy a fogyatékkal élők helyett a fogyatékossággal élők a helyes szóhasználat – jelentette be a Belügyminisztérium fogyatékosságügyi államtitkára a Kossuth rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorában az autizmus világnapján.
65 éves korában elhunyt Val Kilmer, az 1986-os Top Gun és az 1995-ös Mindörökké Batman című filmek sztárja.
Az Oscar-díjas Sam Mendes bejelentette készülő négy Beatles-filmje szereposztását – számolt be a Variety.com.
Békéről szóló kórusművekkel lép fel Kolozsváron és Gyulafehérváron a cambridge-i Magdalene College kórus. A nagy-britanniai vegyes kar a kincses városi Visszhang kórus meghívására érkezik Erdélybe.
A székelyföldi Márton Mónika a világ több mint 60 országát bejárta, önkénteskedett többek között a Görögországba érkező menedékkérők táborában és Nepálban is. A jogász végzettségű fiatal nő a Krónikának munkájáról, világjáró élményeiről beszélt.
Már gyermekkorában, amikor látta a székelyföldi égbolton a repülőgép mögött hagyott felhőcsíkot, Tóth Kincső eldöntötte, hogy majd ha „nagy lesz”, légiutas-kísérő válik belőle – osztotta meg csütörtökön este a kolozsvári Planetarium kávéház közönségével.
Erdélyi turnén lép fel április elején a népszerű Parno Graszt zenekar: Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Sepsiszentgyörgyön, Csíkszeredában lépnek fel.
Az emberek szeretik a hasukat – állapította meg Macalik Kunigunda, végignézve az Erdélyi Múzeum Egyesület telt házas előadótermén, ahova csütörtök délután azért gyűltek össze oly sokan, hogy megtudják mely vadon termő növényeink ehetőek.
Romániában immár csaknem minden második iskolás tanulónak magánórát is vesznek szüleik, amire több mint kétszer annyit költenek, mint három évvel ezelőtt – derült ki a Salvați Copiii gyermekmentő alapítvány idei felméréséből.
szóljon hozzá!