Fotó: MTI/Bíró István
Vajdahunyad vára Románia egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága, amely egyre több turistát vonz. A helyi önkormányzat európai uniós támogatásból újította fel a műemléket, és további, nagyszabású terveik is vannak a forgatási helyszínként is gyakran használt épület kapcsán.
2021. június 14., 10:492021. június 14., 10:49
2021. június 14., 14:242021. június 14., 14:24
Vajdahunyad települést a 15. század legelején Luxemburgi Zsigmond adományozta Hunyadi János apjának, Vajknak. A vár építése az 1440-es években kezdődött, amikor Hunyadi János erdélyi vajda volt. A vár látványos átalakítására nem sokkal kormányzóvá való megválasztása után került sor, ekkor nyerte el ma ismert „mesebeli” formáját.
Az épületet, illetve épületegyüttest a közelmúltban európai uniós alapokból lehívott összeg segítségével újították fel, 5 millió euróra volt szükség „újjászületéséhez”.
A vajdahunyadi vár – Erdély egyik legfontosabb gótikus építészeti emléke – az elmúlt években turisták százezreit vonzotta. A nagy érdeklődés nem csak hely történelmi vonatkozásainak, hanem számos, a hellyel összekapcsolódó legendának is köszönhető, illetve annak is, hogy egy ideje a filmkészítők is előszeretettel használják forgatási helyszínként.
Dan Bobouțan, Vajdahunyad polgármestere a Digi24 hírportálnak nyilatkozott a vár felújítása kapcsán. „Nagyon örülök, hogy a polgármesteri hivatal munkatársaival együtt sikerült lehívnunk a maximális ötmillió eurós összeget. Ennyi pénzt adtak akkor, ebből dolgoztak az épületen. Az önkormányzat nem tudott volna ennyi pénzt előteremteni a felújításra” – közölte az elöljáró.
Sorin Tincu, a vajdahunyadi vármúzeum igazgatója elmondta, nem csoda, hogy a vár felkeltette a filmrendezők figyelmét, hiszen Románia egyik legnagyobb és legjelentősebb gótikus épületegyütteséről van szó, sőt szerinte európai szinten is az egyik legjelentősebbről.
„A vajdahunyadi vár érdekes hely a filmkészítők számára, jó néhány film készült itt, például Az elátkozott királyok című alkotás, a Blood Rayne vagy a román Vlad Țepeș, és mások” – tette hozzá Tincu.
Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.
szóljon hozzá!