Fotó: MTI/Bíró István
Vajdahunyad vára Románia egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága, amely egyre több turistát vonz. A helyi önkormányzat európai uniós támogatásból újította fel a műemléket, és további, nagyszabású terveik is vannak a forgatási helyszínként is gyakran használt épület kapcsán.
2021. június 14., 10:492021. június 14., 10:49
2021. június 14., 14:242021. június 14., 14:24
Vajdahunyad települést a 15. század legelején Luxemburgi Zsigmond adományozta Hunyadi János apjának, Vajknak. A vár építése az 1440-es években kezdődött, amikor Hunyadi János erdélyi vajda volt. A vár látványos átalakítására nem sokkal kormányzóvá való megválasztása után került sor, ekkor nyerte el ma ismert „mesebeli” formáját.
Az épületet, illetve épületegyüttest a közelmúltban európai uniós alapokból lehívott összeg segítségével újították fel, 5 millió euróra volt szükség „újjászületéséhez”.
A vajdahunyadi vár – Erdély egyik legfontosabb gótikus építészeti emléke – az elmúlt években turisták százezreit vonzotta. A nagy érdeklődés nem csak hely történelmi vonatkozásainak, hanem számos, a hellyel összekapcsolódó legendának is köszönhető, illetve annak is, hogy egy ideje a filmkészítők is előszeretettel használják forgatási helyszínként.
Dan Bobouțan, Vajdahunyad polgármestere a Digi24 hírportálnak nyilatkozott a vár felújítása kapcsán. „Nagyon örülök, hogy a polgármesteri hivatal munkatársaival együtt sikerült lehívnunk a maximális ötmillió eurós összeget. Ennyi pénzt adtak akkor, ebből dolgoztak az épületen. Az önkormányzat nem tudott volna ennyi pénzt előteremteni a felújításra” – közölte az elöljáró.
Sorin Tincu, a vajdahunyadi vármúzeum igazgatója elmondta, nem csoda, hogy a vár felkeltette a filmrendezők figyelmét, hiszen Románia egyik legnagyobb és legjelentősebb gótikus épületegyütteséről van szó, sőt szerinte európai szinten is az egyik legjelentősebbről.
„A vajdahunyadi vár érdekes hely a filmkészítők számára, jó néhány film készült itt, például Az elátkozott királyok című alkotás, a Blood Rayne vagy a román Vlad Țepeș, és mások” – tette hozzá Tincu.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.
Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.
A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.
Egy néhány hónapos borjú csatlakozott a szabadon élő bölénycsordához a Vânători–Neamț Natúrparkban, nagy örömet okozva a természetvédelmi terület munkatársainak, akik figyelemmel kísérik a visszatelepített állatok mindennapjait.
Megnyitotta kapuit a VIBE fesztivál. A július 6-ág, vasárnapig tartó rendezvény koncertekkel, tudásfórummal, divatsarokkal, sportprogramokkal és hajnalig tartó bulikkal várja az érdeklődőket Marosszentgyörgyre.
Virágzik a Radnai-havasokban az erdélyi havasszépe (Rhododendron kotschyi), a speciális viszonyok közt termő, védett növényt nem szabad leszedni.
A Drakula néven ismert Vlad Țepes havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Nyáron ismét ingyenes szabadtéri filmvetítések várják az érdeklődőket a marosvásárhelyi Somostetőn. A péntek esténként szervezett program célja a függőségek veszélyeinek bemutatása és generációkat összekötő párbeszéd ösztönzése.
Balszerencsésen végződött egy brăilai férfi vízi szórakozása: a jet ski vízre bocsátásakor az autó és a vízi járművet szállító utánfutó is a Dunában landolt.
szóljon hozzá!