„A Kárpát-medence egy és oszthatatlan” – Moys Zoltán szerint Erdélyben remek helyek és emberek várnak a Hazajáró stábjára

Moys Zoltán: a Kárpátok világában olyan élmények várnak, amik messze túlmutatnak a mindennapok uniformista szürkeségén

Moys Zoltán: a Kárpátok világában olyan élmények várnak, amik messze túlmutatnak a mindennapok uniformista szürkeségén

A Kárpát-medence természeti értékeit, épített örökségeinket és szellemi hagyatékunkat mutatja be a Hazajáró szemmel című képeskönyv. Moys Zoltán, a frissen megjelent kötet szerzője és szerkesztője a kiadványban megjelenő erdélyi helyszínekről, emlékezetes élményekről beszélt a Krónikának.

2021. január 19., 16:112021. január 19., 16:11

2021. január 19., 17:352021. január 19., 17:35

– Mikor született meg az ötlet a Hazajáró szemmel című képeskönyv létrehozására?

– Először nem is bennünk, hanem a műsor nézőiben, „rajongóiban” fogalmazódott meg, hogy milyen jó lenne kötve-fűzve, képeskönyv formájában is szembesülni történelmi hazánk, a Kárpát-medence varázslatos kincseivel és a műsorban elhangzó gondolatokkal. Talán a trianoni centenárium adta meg a végső lökést, hogy a gondolatot tett kövesse és összeszerkesszünk egy könyvet, amiben a Kárpát-medence természeti értékeit, épített örökségeinket és szellemi hagyatékunkat, valamint az elszakított területeken a megmaradásért küzdő és a jövőt építő magyar közösségeket fényképek és kísérő szövegek formájában bemutassuk. Ezenkívül számos werkfotó is színesíti az albumot, melyek segítségével az olvasók bepillanthatnak a kulisszák mögé, láthatják, hogyan készül egy-egy Hazajáró-epizód.

– A 340 oldalas, 440 színes fényképet tartalmazó album az első évad Magas-Tátrától Csíksomlyóig tartó 35 epizódján kíséri végig a stábot. Milyen erdélyi helyszínek jelennek meg a kötetben?

– Erdélyből szerepel benne a titokzatos Torockói-hegység, a Kárpátok esszenciája: a Retyezát-hegység, a Csíki-Alpok: a Hagymás-hegység. Megemlékezünk Wass Albert és a Kemény-család hagyatékáról a Kelemen-havasokban, ellátogatunk a gyimesi csángók organikus világába, megmásszuk a székelyek szent hegyét, a Hargitát, valamint bebarangoljuk Kalotaszeg Vigyázóját, a Kalota-havast. Extrém téli túrán veszünk részt a Páring-hegységben, ellátogatunk a keleti gyepű hűséges székely őrzőihez Kászonszékre, felkapaszkodunk a Kárpátok fejedelmére, a Királykőre, a székely tanyavilággal és Uz Bencével ismerkedünk a Görgény-Hargita-fennsíkon, majd ellátogatunk Székelyföld szívében a sóvidéki dombok közé, s végül elzarándokolunk a csíksomlyói búcsúba.

Idézet
Akárhogy is nézzük, az első évadban igen hangsúlyosan jelenik meg Erdélyország, ami nem véletlen, hiszen, ahogy egymás közt is emlegetni szoktuk a forgatásokat tervezve: Erdélyben nem lehet tévedni, „mellényúlni,” remek helyek és emberek várnak ránk mind a szórványban, mind a tömbmagyar területeken.

– A romániai utazásokhoz kapcsolódnak emlékezetes élmények?

– Csak emlékezetes élményeink vannak. Nehéz kiemelni egyet-kettőt… A Retyezátban napfelkeltét várni a Pelágán, a Hagymásban lovas túrázni székely barátainkkal, Berszán pap bácsival bejárni a gyimesi patakországot, a felhők fölött járni a téli Vigyázón, órákig ásni a hó fogságából a Rudolfshüttét a Páringon, és utána meg aludni a jégveremmé dermedt viskóban… De a hargitai napfelkelte is éppúgy felejthetetlen, mint a hajnalig tartó pálinkázás Kászonban, vagy az elszakított részekről verbuvált túracsapattal együtt zarándokolni el a Gyimesi-hágóból Csíksomlyóra, hogy közösen imádkozzunk Magyarország feltámadásáért. Ezek olyan, örökre a lelkünkbe vésődött emlékek, amiket se könyv, se film nem képes átadni, amit csak személyesen lehet a maga teljességében megtapasztalni. Ezért is biztatunk mindenkit, nézze a műsorunkat, lapozgassa képeskönyvünket, de mindenekelőtt induljon útnak, és kalandozzon keresztül-kasul nyomunkban a Kárpátok világában, mert olyan élmények várják, amik messze túlmutatnak a mindennapok uniformista szürkeségén, a virtuális világ unalmas egyszínűségén.

•  Fotó: Facebook/Hazajáró Galéria

Fotó: Facebook/Hazajáró

– Érkeztek a könyvre visszajelzések, vélemények a Hazajáró állandó nézőitől?

– Rengeteg visszajelzést kapunk, mindenki nagy örömmel vette kézbe a könyvet. A sikert az is jelzi, hogy az első kiadás öt nap alatt elfogyott, most jön ki a nyomdából az utánnyomás, így remélhetőleg mindenkihez el tudjuk juttatni a könyvet. Fontosnak tartjuk, hogy Erdélyben is megoldjuk a terjesztést, hiszen onnan is nagyon sok megkeresés érkezett.

– Terveznek folytatást vagy hasonló kiadványt a közeljövőben?

– Tíz évadon vagyunk túl, mindenképpen folytatjuk a könyvsorozatot, szeretnénk valamennyi epizódunkat megjelentetni. Több tízezer fénykép született a forgatások során, bőven van miből válogatni.

– Mikor jönnek a stábbal legközelebb Erdélybe?

– Épp most értesültünk, hogy megnyílt az átkozott trianoni határ, így már alig várjuk, hogy újra útra kelhessünk szeretett Erdélyországunkba. Azért is hiányoznak az erdélyi tájak, mert a járványhelyzet miatt 2020-ban nem nagyon tudtunk Erdélyben forgatni, így rendesen ki vagyunk éhezve…

– A Hazajáró című honismereti televíziós műsor kilenc éve indult, és azóta közel háromszáz epizódot élt meg. Milyen újdonságokkal készülnek 2021-ben?

– Nincs az a járvány, ami megállítson végtelen utunkon, ami elválasszon magyart a magyartól.

Idézet
A vírushelyzet talán még élesebben rávilágított arra, milyen fontos szerepe van az erős, összetartó közösségeknek abban, hogy tartsa a lelket az emberben ebben a mesterségesen elidegenítő, a virtuális térbe kényszerítő, az istentelenséget, az anyagiasságot ránk erőltető, minden hagyománnyal szembemenő világban.

Továbbra is az eredeti szellemben forgatunk tovább. Szeretnénk bemutatni a Kárpát-medence minden zegét-zugát, minden rejtett kincsét, káprázatos természeti értékeit, múltunk gazdag örökségét, és mindenekelőtt a jelen élő közösségeit, akik igazolják: hiába az elszakítottság, hazánk, a Kárpát-medence egy és oszthatatlan. És ha tiszta lélekkel és éles szellemmel kitartunk ezeréves örökségünk mellett, akkor a pokol kapui sem vehetnek erőt rajtunk.

                                                                                                                          Gebe Zoltán

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 18., hétfő

Drága a kaviár és a libamáj: csillagászati áron kínálják a szilveszteri csomagot Brassópojánán és a Prahova völgyében

Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.

Drága a kaviár és a libamáj: csillagászati áron kínálják a szilveszteri csomagot Brassópojánán és a Prahova völgyében
2024. november 17., vasárnap

A precíz munkában rejlik a hangszerkészítés sikerének titka

A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.

A precíz munkában rejlik a hangszerkészítés sikerének titka
2024. november 16., szombat

Hosszú zenei pályát futna be a két új dallal előrukkolt NÉKED zenekar (VIDEÓ)

Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.

Hosszú zenei pályát futna be a két új dallal előrukkolt NÉKED zenekar (VIDEÓ)
2024. november 15., péntek

Az önfelfedezés útja – Mozikban a Via Transilvanica-film (VIDEÓ)

Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.

Az önfelfedezés útja – Mozikban a Via Transilvanica-film (VIDEÓ)
2024. november 15., péntek

Továbbörökítenék a torockói hímzést és csipkeverést

Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.

Továbbörökítenék a torockói hímzést és csipkeverést
2024. november 14., csütörtök

Közel tízmillió euróval lett gazdagabb a szerencsés lottózó

Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.

Közel tízmillió euróval lett gazdagabb a szerencsés lottózó
2024. november 14., csütörtök

Négyszeres világrekorder lett Thurzó Zoltán: a leggyorsabb billentyűjáték csúcsa is a zongoraművészé

A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.

Négyszeres világrekorder lett Thurzó Zoltán: a leggyorsabb billentyűjáték csúcsa is a zongoraművészé
2024. november 12., kedd

Egyre többen próbálják ki a digitális detoxot

A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.

Egyre többen próbálják ki a digitális detoxot
2024. november 12., kedd

Miniatűr műszívvel versenyeznek Japánban jászvásári diákok

A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.

Miniatűr műszívvel versenyeznek Japánban jászvásári diákok
2024. november 12., kedd

Szénlábnyomot mérő applikációt fejlesztettek ki és díjaztak Kolozsváron

Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.

Szénlábnyomot mérő applikációt fejlesztettek ki és díjaztak Kolozsváron