Minden tavasszal bazsarózsamező illatozik a Maros megyei Mazőzáhon
Fotó: Zau de Câmpie/Facebook
Románia hivatalos nemzeti virágává nyilvánították a bazsarózsát, mely az erdélyi magyarok körében is közkedvelt növény. Kentelky Endre kertészmérnök, egyetemi oktató lapunknak elmondta, pozitív hozadékai is vannak a döntésnek, ráirányítja a figyelmet az őshonos dísznövényekre, és remélhetőleg több támogatást kapnak a jövőben a vadvirágos rezervátumok is.
2022. október 02., 17:362022. október 02., 17:36
2022. október 02., 17:422022. október 02., 17:42
Népszerűsíti a virágkultúrát, ráirányítja a figyelmet a hagyományos dísznövényeinkre, több pénzt és törődést kaphatnak a vadvirágos rezervátumok – sorolta lapunknak Kentelky Endre, a Sapientia EMTE Kertészmérnöki Tanszékének adjunktusa annak előnyeit, hogy Románia hivatalos nemzeti virágának nyilvánították a bazsarózsát.
A képviselőház a héten döntéshozó kamaraként szavazta meg a törvénytervezetet, miszerint Románia hivatalos nemzeti virágának nyilvánítják a Poeonia családba tartozó bazsarózsát. A jogszabályban javaslatként rögzítik, hogy évente bazsarózsa-fesztivált lehet szervezni, tudományos szimpóziumokon mutathatják be a különböző bazsarózsafajokat, különösen a vadon élőket.
Támogatják továbbá, hogy helyi és megyei önkormányzatok bazsarózsakerteket, -parkokat ültessenek, és bazsarózsákkal díszítsék a települést. Kentelky Endre felidézte, évekkel ezelőtt a bukaresti Agrártudományi Egyetemen dísznövénytermesztést oktató Florin Toma professzor javasolta, hogy a bazsarózsa legyen az ország hivatalos virága, a többéves kezdeményezést most sikerült jogszabályban véglegesíti.
Fotó: Zau de Câmpie/Facebook
Az egyetemi oktató szerint a kezdeményezés örvendetes, hiszen az erdélyi magyaroknak is kedvelt virága a bazsarózsa. Rámutatott, Erdélyben sok helyen az illatos virágaival hódító, tavasszal nyíló növénnyel azonosítják a bazsarózsát, bár már a mi vidékünkön is megjelentek újabb fajták, például a holland bazsarózsa, melynek nem olyan élénk az illata.
Kentelky Endre elmondta, a sztyeppei bazsarózsa (Paeonia tenuifolia L) a Fekete-tenger és a Kaszpi-tenger környékén terjedt el, de megtalálható a Maros megyei Mezőzáh közelében 1932 óta a ritkaságként számontartott botanikai rezervátumban is.
A folklórban is visszaköszön, a magyar népdalokban, a bútorfestésben megjelenik motívumként, de a régi kazettás mennyezeteken is fellelhető – részletezte a kertészmérnök. Hozzátette, a most elfogadott törvény pozitív hozadéka, hogy népszerűsíti a virágkultúrát, középpontba helyezi a virágot általában.
A szakember bízik abban, hogy ezt követően több pénzt különítenek el a rezervátumok, a botanikus kertek gondozására, és várhatóan a dísznövény-gyűjteményekben, a köztereken is hangsúlyosabban megjelenik a bazsarózsa.
Fotó: Zau de Câmpie/Facebook
Ha ismerjük a környezeti igényét, akkor a bazsarózsa szépen pompázik, gyönyörűen díszíti a kiskerteket – fejtette ki Kentelky Endre. Rámutatott, az utóbbi évek hektikus időjárását figyelembe véve, érdemes visszatérni a hagyományos paraszti virágoskertekben termesztett növényekhez, hiszen ezeknek Európa vagy a világ különböző részeiről behozott dísznövényektől eltérően nem nagy a víz- és tápanyagigényük.
A szakértő felhívta a figyelmet, éppen most van az ideje, hogy szert tegyünk egy tő bazsarózsára, kérjünk a szomszédtól, mert ebben az időszakban, amikor a levelei elhullanak, és a növény visszaszáradt, a négy-öt éves virágot tőosztással könnyen lehet szaporítani.
Döntő házként elfogadta kedden a képviselőház a bazsarózsát Románia hivatalos nemzeti virágának nyilvánító törvénytervezetet.
A katasztrófavédelmi felügyelőség a mobiltelefonos RO-Alert rendszerrel hívta fel a figyelmet, hogy a településre két egymást követő napon „ellátogatott” a medve.
Meghiúsult Varga Csaba nagyváradi hegymászó csúcstámadása a hatalmas hó miatt – közölte a Hazajáró.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.
Lemezbemutató koncertet tart a Kolozsvári Magyar Operában Tamás Gábor énekes április 28-án, hétfőn 19 órától.
Húsvétkor a hagyományos bárányhúsos ételek mellett különleges ínyencségekkel is megörvendeztethetjük a családot és az ismerősöket az ünnepi asztalnál. Ehhez nyújtunk most segítséget.
Szamar Abú Elouf palesztin fotográfus gázai harcokban megsebesült, kilencéves fiút ábrázoló fényképe nyerte idén a World Press Photo legjobb sajtófotónak járó Év Fotója díját.
Húsvéti tojásíró maratont szervez a sepsiszentgyörgyi Guzsalyas Alapítvány. A Székely Nemzeti Múzeum szomszédságában található Míves Házban április 18-án, nagypénteken szervezendő 17 órás tojásíró éjszakára minden érdeklődőt szeretettel várnak.
Az elcsendesedés, a Krisztus feltámadásának ünnepére való ráhangolódás jegyében szervezi meg idén is az Erdélyi Hagyományok Háza több erdélyi és partiumi templomban az Ég és Föld koncerteket.
Szociológiai felmérés készül a romániai felsőoktatásban tanuló magyar diákok életéről. Az Országos Magyar Diákszövetség kutatása azt térképezné fel, milyen problémákkal szembesülnek a hétköznapokban az egyetemi központokban tanuló egyetemi hallgatók.
Nem új keletű dolog, hanem életkori sajátosság, hogy a kamaszok számára előtérbe kerül a kinézet. Az online világ, a közösségi média negatívan befolyásolja a kamaszok énképét. A jelenségről Keresztesi Polixéna iskolapszichológus beszélt a Krónikának.
szóljon hozzá!