A 720 méter hosszú nemzeti összetartozás hídját idén június 4-én avatták fel
Fotó: Rostás Szabolcs
Nem kell messzire utazniuk Erdélyből azoknak, akik ritka építészeti, idegenforgalmi látványosságot kívánnak megcsodálni: mindenképp érdemes felvenni a bakancslistára a Sátoraljaújhelyen megépült, idén június 4-én átadott, a nemzeti összetartozásról elkeresztelt függőhidat. Bár még eldöntetlen, hogy a 700 méter hosszú építmény a leghosszabb függőhíd a világon, vitán felüli, hogy az egyedi gyalogoskötélhídon páratlan élmény átsétálni. Erről most olvasóink is meggyőződhetnek.
2024. szeptember 17., 18:262024. szeptember 17., 18:26
2024. szeptember 17., 23:322024. szeptember 17., 23:32
„Nem maguk az elsők, akiket eltérít az a fránya GPS. A múltkor ki kellett húznunk egy autót a dzsindzsásból” – mondja enyhén bosszúsan a fiatalember, amikor útbaigazítást kérünk tőle Sátoraljaújhely határában, a Vár-hegy aljában. A magyar–szlovák határ mentén fekvő Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei város legújabb látványosságához, a mindössze három hónappal ezelőtt felavatott függőhídhoz igyekszünk, de a navigáció kissé eltérített.
A gyalogos kötélhíd a Szár-hegyet és a Vár-hegyet köti össze Sátoraljaújhelyen
Fotó: Rostás Szabolcs
Ráadásul nem csak a mi (autós) készülékünkben volt a hiba,
Az útbaigazításnak köszönhetően felkaptatunk a kanyargós, a számos erdélyi magyar diák számára ismerős Rákóczi Tábor fölött kígyózó úton, egészen a parkolóig.
Üveg járófelületen átlépkedve még nagyobb az élmény
Fotó: Rostás Szabolcs
Itt kifizetjük az 5 ezer forintos (63 lej) belépőjegyet (ami helybeli lakosoknak és gyerekeknek 4000 forint), majd felgyalogolunk egy mintegy 400 méteres meredek emelkedőn, és már elénk is tárul a Nemzeti Összetartozás Hídja a várhegyi hídfővel. Egyébként a létesítmény megközelíthető a túlsó, a Szár-hegy felőli oldalon is, figyelembe kell venni azonban, hogy itt fel kell szállni a Zempléni Kalandpark Magas-hegyi libegőjére, majd átülni a Szár-hegyi libegőre, amiért külön-külön fizetni kell 3200 forintot.
Jobbra a szlovák-magyar határ mentén elterülő Sátoraljaújhely látképe
Fotó: Rostás Szabolcs
A Szár-hegyet és Vár-hegyet összekötő kötélhíd megvalósításának ötlete közel egy évtizeddel ezelőtt megfogalmazódott a Bodrogköz, Hegyköz és Hegyalja „kapujában” található Sátoraljaújhelyen. Persze ahogy lenni szokott, nem mindenki fogadta kitörő örömmel a több mint 700 méteresre tervezett gyalogoshíd tervét: 2019-ben a létesítmény tervezett „nyomvonala” alatt húzódó völgyben lévő magánházak tulajdonosai megtámadták a bíróságon az építési engedélyt.
A függőhíd Vár-hegyi oldalán kilátóról is megcsodálható a környék
Fotó: Rostás Szabolcs
Keresetüket a bíróság egy évvel később elutasította, így a város önkormányzata kiírhatta a közbeszerzési eljárást, amit 4 milliárd forintos (1 lej 79 forint) ajánlattal a Graboplan Industrie Kft. nyert el. A magyar kormány nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűvé nyilvánította a beruházást, és 2021-ben elkezdődött a függőhídhoz szükséges terület előkészítése.
A létesítmény alatt 80 méterre lévő völgyben lakók nem örülnek az „égi áldásnak”
Fotó: Rostás Szabolcs
Közben egyesek részéről amiatt érte kritika a munkálatokat, hogy az építmény kedvéért ki kellett vágni darabokat a hídfők alatti erdőből. A völgyben élők és a környezetvédők ellenkezése dacára tavaly tavasszal már megépültek a hídfők, majd következett a hídszerkezet köteleinek kifeszítése, a hídpálya szerkezetének kiépítése, idén nyár elejére pedig elkészült a teljes építmény.
A nyári hónapokban nagyon sokan felkeresték Magyarország egyik legújabb idegenforgalmi látványosságát
Fotó: Rostás Szabolcs
A sátoraljaújhelyi kötélpályás gyaloghidat a nemzeti összetartozás napján, június 4-én ünnepélyes keretek között avatták fel Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes részvételével, aki az átadón úgy fogalmazott: a híd nemcsak mérnöki alkotás, hanem jelkép is, maga az összetartozás szimbóluma.
300 főnél többen nem tartózkodhatnak egyszerre a híd ún. zónáján belül
Fotó: Rostás Szabolcs
A tériszonyban szenvedők bizony viszolyogva merészkednek fel a kötélhídra, amelyen 80 méter magasságban (adott ponton 83 méteren) pattyognak egyik hídfőtől a másikig. De mint mindenben, itt is csak a kezdet nehéz, a kiváló mérnöki munka, a 7 centiméteres átmérőjű spirálkábelek, a hegyek között kifeszített szélkábelek látványa még úgy is kölcsönöz némi biztonságérzetet, hogy adott ponton enyhén kileng a függőhíd.
Lélegzetelállító élmény végigsétálni a rekorder építményen
Fotó: Rostás Szabolcs
A közepén bizony érdemes leszorítani a sapkát, kalapot, nehogy lefújja a fejünkről a környéken fáradhatatlanul és gyakran fújó szél. A hídon legtöbben 300-an tartózkodhatnak egyszerre, ezt számláló segítségével ellenőrzi a személyzet.
Mondani sem kell, hogy a páratlan látványosság máris mágnesként vonzza a turistákat, ottjártunkkor is kisebb népvándorlás volt egyik irányból a másikba, az anyaországi látogatókon kívül lengyelek, szlovákiaiak, erdélyiek csodálták a nemzeti összetartozás hídját; földijeink közül azt volt a legkönnyebb felismerni, aki Körtvélyfája feliratú pólót viselt.
Jóformán kötelező a szelfi a világ egyik leghosszabb gyalogoskötélhídján
Fotó: Rostás Szabolcs
Pazar látvány alánézni a völgybe, sétálni a házak, kertek fölött (persze azt is megértjük, hogy az odalent lakók számára az érzés nem kölcsönös), megcsodálni Sátoraljaújhelyet, a várost körülölelő hegyeket. Fokozza az élményt a kötélhíd közepén mintegy hat méter hosszan elhelyezett üveg járófelület, amelyen átsétálni, és lenézni a 80 méteres mélységbe, egyszerre hátborzongató és lélegzetelállító látvány.
Fotó: Rostás Szabolcs
Na és akkor térjünk ki arra, hogy világrekorder-e a Zemplén fővárosában megépült gyalogoshíd. Az ötlet megszületésekor, sőt a kivitelezés idején egyértelműen annak ígérkezett, hiszen a hosszúsági rekordot sokáig a portugáliai Aroucában lévő, 516 méteres függőhíd, majd az 567 méter hosszú nepáli Gandaki Golden Footbridge tartotta.
A 70 mm-es átmérőjű acélsodronyok jelentik a híd „lelkét”, szám szerint 6 van belőlük, egyenként 25 tonnát nyomnak
Fotó: Rostás Szabolcs
Ugyanakkor az üveghidak tekintetében a Guinness Rekordok Könyve 2022-ben a világ leghosszabb üveghídjának nyilvánította a 632 méter hosszú vietnami szerkezetet, a Bach Long (Fehér Sárkány) gyalogoshidat. Csakhogy miközben Sátoraljaújhelyen nagyban zajlottak az előkészítő munkálatok, a csehországi Dolní Morava községben megépült és 2022. május 13-án átadták a gyalogosforgalomnak a Sky Bridge függőhidat, amely 721 méter hosszú és 95 méteres magasságban „lengedez”.
Sátoraljaújhelyre mágnesként vonzza a turistákat a világon egyedi függőhíd
Fotó: Rostás Szabolcs
Viszont a sátoraljaújhelyiek nem adják olyan könnyen a saját rekordjukat, és azzal érvelnek, hogy az építményük hídfői közötti támaszköz kerek 700 méter és végig kötélhíd, míg a cseh versenytárs 721 méter a hídfőknél, pilonos függőhíd, és a támaszköze „csak” 695 méter, mivel a talajjáró felületeit is beleszámolták a létesítmény hosszába. Ezen kívül a magyarországi a technológiáját tekintve is egyedi a világon. Hát majd szolgáltasson igazságot a Guiness Book, ha tud.
Domborművön a történelem. Ismertető Magyarország egykori vármegyéiről a sátoraljaújhelyi függőhíd Szár-hegyi ídfőjénél
Fotó: Rostás Szabolcs
Zempléni élményelemek: lombkoronasétánytól a Magyar Kálváriáig
A Zemplén Kalandparkban – ennek részeként működik a nemzeti összetartozás hídja – egyéb kikapcsolódási lehetőségek, látványosságok (vagy ahogy errefelé nevezik: élményelemek) is várják a turistákat.
Kolozsvár neve és címere a Szár-hegy tetején kialakított Magyar Kálvária 38 emlékművének egyikén
Fotó: Rostás Szabolcs
Zenta és Temesvár stációja a Magyar Kálvárián
Fotó: Rostás Szabolcs
Rubik Ernő Kossuth- és állami díjas építészmérnök, feltaláló 80. születésnapja, illetve világhírű találmánya, a Rubik-kocka megalkotásának 50. évfordulója alkalmából egésznapos programsorozatot rendez szombaton a Liszt Intézet bukaresti központja.
Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.
Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
szóljon hozzá!