Sokan elégedetlenek a fürdőszoba-mérleg nyújtotta látvánnyal
Fotó: Bede Laura
Az egészséges táplálkozás, testmozgás, elengedő mennyiségű vízfogyasztás, alvás, stresszkezelés és a káros anyagok fogyasztásának mellőzése fontos szerepet játszhat az elhízás elleni küzdelemben Okos-Rigó Dóra szerint. A kincses városban praktizáló dietetikus az étkezéskor kerülendő, illetve a tányérunkat színesítő élelmiszerekről, a kor és súly által meghatározott fogyási módszerekről, a gyerekek körében elsajátítandó, az egészséges életmóddal kapcsolatos alapvető ismeretekről beszélt a Krónikának.
2024. május 19., 09:582024. május 19., 09:58
Románia lakosságának több mint egynegyedét (36 százalékát) érinti az elhízás, az esetek 10 százaléka súlyos, 3 százaléka pedig kóros, úgynevezett morbid elhízás. Alexandru Rafila egészségügyi miniszter szerint a túlsúly elleni küzdelemben alapvető fontosságú az életmódváltás. Okos-Rigó Dóra dietetikussal azt jártuk körül, hogyan lehetne kialakítani egy egészséges életmódot, és ennek érdekében milyen szokásokon ajánlott változtatniuk az érintett személyeknek.
„Elsősorban fontos lenne, hogy mindenkinek színes és változatos legyen a reggelije. A napindító étkezésnek nem kell elrugaszkodnia a térségünkben megszokottaktól, csak ajánlott kiegészíteni zöldségekkel, magokkal, illetve jó minőségű alapanyagokat választani. Természetesen ez nem minden embernél válik be, de legtöbb esetben már elegendő ahhoz, hogy a napközbeni hirtelen éhségérzeteket elkerüljék” – magyarázta a Krónika megkeresésére a Deák Medical Center munkatársa.
Az egészséges táplálkozás kulcsfontosságú az elhízás elleni küzdelemben
Fotó: 123RF
Hozzátette, miután a reggeli elég változatos, a többi étkezést is ki kellene színezni zöldségekkel, gyümölcsökkel, diófélékkel, magokkal, hüvelyesekkel, és egyéb növényi eredetű étellel, hiszen rengeteg hazai, tápanyagdús „csodaélelmiszer” létezik. Rámutatott, ha ezekre odafigyelünk, elkerülhetjük a vitamin- és ásványhiány miatt megjelenő betegségeket, illetve a „jól laktam, nem kérek többet” érzet is sokkal hamarabb megjelenik.
Szintén fontosnak tartja az elegendő vízfogyasztást, ugyanis napi másfél-két liter folyadék ajánlott. „Sajnos az emberi szervezet meg tudja szokni, hogy kevesebbet fogyasszon, viszont akkor nem is tud hatékonyan működni. Ugyanakkor az is hasznos lenne, ha kevesebb alkoholt fogyasztana és kevesebbet cigarettázna a lakosság. Mindkettő erősen befolyásolja a tápanyagcserét, ami hosszútávon túlsúlyhoz, illetve szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához vezethet” – hívta fel a figyelmet Okos-Rigó Dóra. Mint mondta, mindenki egyénileg kiválaszthatja, hogy melyik az a terület, ahol a legkönnyebben tud változtatni, és ezáltal lépésről-lépésre átalakíthatja a rossz szokásokat jóvá.
Okos-Rigó Dóra dietetikus szerint személyenként változó, hogy milyen fogyási módszer válik be
Fotó: Facebook/Okos Rigó Dóra
Arra a kérdésünkre, hogy mennyiben határozza meg a fogyási módszert a kor, illetve a súly, a szakember azt válaszolta, az eljárások nagyon változóak, hiszen minél idősebb személyről, illetve minél nagyobb testsúlyról van szó, annál lassabb és nehezebb a fogyás folyamata. „Minél több évig gyakoroltunk rossz szokásokat, annál nehezebb ezektől megválni. Ez ugyanígy érvényes a kilókra is” – magyarázta a bánffyhunyadi születésű nutricionista, aki szerint
Mint kifejtette, ezek nem tartalmaznak hasznos tápanyagokat, és ezért csak rövid időre lehet jól lakni tőlük.
A túlsúlyosoknak ajánlott testmozgással kapcsolatban a szakember elmondta, általában heti 150 perc sport ajánlott, amely változhat személyes preferenciáktól és edzettségi szinttől. „Ha valaki nagyon kezdő, az is bőven elegendő, ha a megszokottnál egy megállóval hamarabb száll le a buszról” – jegyezte meg a kincses városban élő dietetikus.
Az elhízást ugyanakkor nem minden esetben az egészségtelen táplálkozás, hanem betegség is kiváltja, ilyenkor Okos-Rigó Dóra szerint a legfontosabb, hogy az adott betegséget kezeljék, és a páciens rendszeresen járjon felülvizsgálatra.
Az életmódváltás alapvető fontosságú az elhízás elleni küzdelemben, és az iskoláknak meghatározó szerepük van abban, hogy a gyermekek elsajátítsák az egészséges életmóddal kapcsolatos alapvető ismereteket – jelentette ki Alexandru Rafila.
Ezt követően pedig szakember segítségével az életstíluson is változtatnia kell. A dietetikus arra is felhívta figyelmet, hogy amennyiben nem kezeljük idejében a túlsúlyt,
A szakember szintén fontosnak vélte kiemelni, hogy a kóros túlsúlyossá válást nagyon nehéz megelőzni, ha a szervezet már túlsúlyos állapotba került. „Ilyenkor nagyon fontos a tudatos étkezés, és hogy a túlsúlyos személyt támogató emberek vegyék körül, akik segíthetnek megelőzni a kísértésbe esést. Ha ezt nem sikerült elkerülni, jó, ha az érintett személy nem haragszik magára, és tovább tud lépni” – magyarázta a kolozsvári klinika munkatársa.
A szakember azt javasolja, hogy a szülők élelmiszerek helyett inkább figyelemmel jutalmazzák a gyerekeket
Fotó: 123RF
Okos-Rigó Dórával arról is beszéltünk, hogy az elhízás a gyerekek körében is egyre gyakoribb, s bár az egészségügyi miniszter szerint az iskoláknak meghatározó szerepük lenne abban, hogy a diákok elsajátítsák az egészséges életmóddal kapcsolatos alapvető ismereteket, még várat magára az egészségnevelés tantárgy bevezetése. Arra a kérdésünkre, hogy ennek megvalósulásáig a szülők mit tehetnek, a szakember azt mondta, elsősorban jó példát kell mutatniuk, változatosan enniük és mozogniuk.
„Persze egy gyerek életében vannak korszakok, amikor ez nem tűnhet kifizetődőnek, de hosszú távon mégis annak bizonyul. Továbbá fontos, hogy ne erőszakoljanak a gyerekekre ételt. Amikor már jól laktak, nem baj, ha pár falat ott marad a tányéron.
aki azt is javasolta, hogy a kicsik étkezések idején kerüljék a tévénézést, telefonozást, koncentráljanak inkább egy jó beszélgetésre, hogy a szervezet figyelme ne terelődjön el önmagáról. Ugyanakkor szerinte az is fontos, hogy a szülők élelmiszerek helyett inkább figyelemmel és együtt töltött idővel jutalmazzák a gyerekeket.
A székelyföldi Márton Mónika a világ több mint 60 országát bejárta, önkénteskedett többek között a Görögországba érkező menedékkérők táborában és Nepálban is. A jogász végzettségű fiatal nő a Krónikának munkájáról, világjáró élményeiről beszélt.
Már gyermekkorában, amikor látta a székelyföldi égbolton a repülőgép mögött hagyott felhőcsíkot, Tóth Kincső eldöntötte, hogy majd ha „nagy lesz”, légiutas-kísérő válik belőle – osztotta meg csütörtökön este a kolozsvári Planetarium kávéház közönségével.
Erdélyi turnén lép fel április elején a népszerű Parno Graszt zenekar: Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Sepsiszentgyörgyön, Csíkszeredában lépnek fel.
Az emberek szeretik a hasukat – állapította meg Macalik Kunigunda, végignézve az Erdélyi Múzeum Egyesület telt házas előadótermén, ahova csütörtök délután azért gyűltek össze oly sokan, hogy megtudják mely vadon termő növényeink ehetőek.
Az Egyesült Királyság legismertebb és legkedveltebb tradicionális étele a fish and chips, azaz a panírozott sült hal hasábburgonyával körítve.
Romániában immár csaknem minden második iskolás tanulónak magánórát is vesznek szüleik, amire több mint kétszer annyit költenek, mint három évvel ezelőtt – derült ki a Salvați Copiii gyermekmentő alapítvány idei felméréséből.
Szombaton kora délután részleges napfogyatkozás látható majd. A különleges égi jelenség során a Hold a Napnak egy kis szeletét takarja el – a napfogyatkozás a Partiumban lesz megfigyelhető a legjobban, és Szatmárnémetiben tart a leghosszabb ideig.
Mozdonyok kicsinyített másai, több száz méter, élethű környezetben kanyargó sínpár várja a vonatmakettek szerelmeseit Kolozsváron. Az interaktív vonatmakett-kiállításra látogatóknak lehetőségük nyílik felfedezni egy aprólékosan felépített univerzumot.
Varga Csaba nagyváradi hegymászó az Annapurna csúcs felé tartva elérte az 5500–5600 méteres magasság között kialakított kettes tábort.
Több évnyi régészeti és építészeti kutatás, valamint helyreállítás után a hétvégén újra megnyílt a Tihanyi Királykripta. Magyarország egyetlen épségben fennmaradt Árpád-kori királyi temetkezőhelye található Tihanyban.
szóljon hozzá!