A játékautókhoz különböző terepasztalokat készít a gyűjtő
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Gyerekkora óta rajong a kisautókért, az 1980-as évektől pedig tudatosan gyűjti a különböző játékmodelleket az aradi Molnár Csaba. Sokakat „megfertőzött” ezzel a szenvedélyével, úgyhogy ma már egész közösséget alkotnak a Maros-parti városban a különböző játékokat (autókat, mesefigurákat, szuperhősöket) gyűjtők. A börzék szervezésével is foglalkozó Molnár Csaba hosszú évek óta jelen van a közösségi médiában a Xabi Garage nevű oldallal, de a virtuális klub tavaly fizikai formát öltött: egy használaton kívüli gyárépületben bérelt helyiségben létrehozta a Xabi Garage Egyesületet, és különböző rendezvényekkel: könyv- és bakelitlemez-vásárral, hagyományőrző bemutatókkal, játékkiállítással, kézműves foglalkozásokkal színesíti az aradiak hétvégéit.
2025. április 27., 10:042025. április 27., 10:04
A szocialista textilipar egyik aradi zászlóshajójának számító néhai pamutszövőgyár (román betűszóval: TEBA) udvarán szürreális látványt nyújtanak az enyészetnek indult épületek, amelyekben egykor ezresével zakatoltak a gépek. Néhány helyiséget azonban „kipofoztak”, és azokban különböző cégek működnek: reklám- és nyomdaipari vállalkozások, az egyikben a falmászásnak hódolhatnak az extrém sportok szerelmesei, a sarokban megbúvó bejárat mögött pedig a Xabi Garage található.
Ez nem garázs, bár rengeteg kisautó – és egyéb játék – halmozódik fel a több kisebb, illetve egy nagyobb teremben. Ez a Molnár Csaba játékautógyűjtő által alapított egyesület klubhelyisége,
Jó helyen járunk?
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
„Gyerekkorom óta tart ez – mondta a játékautók iránti rajongás és a gyűjtőszenvedély kezdetét firtató kérdésre. – A múlt rendszerben nehezen lehetett hozzájutni a híres Matchboxokhoz, így csereberéltünk a barátokkal. Az 1980-as évek végén megjelent egy cég, amely Budapesten forgalmazott Matchboxokat, s onnan különböző úton-módon már hozzánk is eljutott. A rendszerváltás után, az 1990-es években már nálunk is megjelentek az angol és német gyártmányú kisautók, különböző játékok, és így alakult ki a gyűjtőszenvedély.”
A gyűjtői példányok közül azok az igazán értékesek, amelyek ritkaságnak számítanak. Voltak úgynevezett rövidszériás darabok – amelyekből csak néhány száz vagy ezer került piacra –, és értékük attól függ, hogy azokból hány maradt meg az évtizedek alatt. De nem csak maga az autó az érték, sőt!
Szerinte ugyanez a helyzet a bélyeg-, könyv- vagy képeslap-gyűjtemények esetében is. Az értéket egyébként nem a „kikiáltási ár” jelenti. „Az eBay-en találni darabokat öt dollártól 180-200 dollárig, de meg kell nézni a már lezajlott aukciót, s abból, amennyiért elkelt, lehet következtetni egy reálértékre” – mondta.
Roskadoznak a polcok
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Egy játékgyűjtő úgy tekint a kollekciója darabjaira, mint egy művészetpártoló, aki mondjuk festményekkel díszíti a lakása falát. A kettőt párhuzamba állítva Molnár Csaba elmondta: miként egy festmény ára „felrobban” az alkotó halála után, vagy egy apró részlet miatt különlegessé válik a műalkotás, a játékautók esetében is vannak egyedi, megismételhetetlen darabok. Léteztek sikertelen próbaszériák:
A gyűjtőkre általában a „szakosodás” a jellemző: van, aki egy bizonyos márkát gyűjt, más évjáratok vagy méretarányok alapján „vadászik” a játékokra.
Játékautó minden szjnebn, formában és mennyiségben
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
„Engem megfogtak a régi modellek, a Corghi és Dinky angol gyártmányok, amelyeket az ötvenes-hatvanas években készítettek, s amikről úgy beszéltünk, hogy »Öcsém, ez igen, ez vas!«, és az akkori technológiának megfelelően gyönyörűek. Azért említem ezt a két gyártót, mert ezek próbálták valósághűen utánozni az igazi autókat. A Matchbox is angol cég, aminek az elődje a Lesney, és amelyik – mondjuk úgy – a jobban szituált társadalmi réteg gyermekeinek gyártott játékokat” – idézte fel a játékautógyártás történetét a házigazda.
Anglia volt az atyja a műfajnak, bár Molnár Csaba szerint vannak szép német kisautók is, sőt volt svédországi és dániai manufaktúra, vagy az izraeli Shabbat, esetleg az olasz Bburago.
Molnár Csaba másik kedvenc időtöltése a játékok javítása: a műhelyasztalon „új életre kel” minden sérült darab
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Nem tartja számon a gyűjteménye pontos méretét, de vannak különleges darabok, vagy sorozatok, amelyekre büszke. A kollekció folyamatosan változik, hiszen a gyűjtők adják-veszik, cserélik egymás közt a példányokat, előfordul, hogy valaki több tucatot vásárol, és csak néhányat tart meg magának, a többin túlad, vagy olyanokra cseréli el, amelyek hiányoznak a portfóliójából. Aztán egyszer csak „behúzzák a kéziféket” Molnár Csaba megfogalmazása szerint.
– mesélte, hogy mi hajtja.
Molnár Csaba fia is gyűjt, de nem játékautókban „utazik”, hanem mesefigurákban, például Marvel-szuperhősökben, amelyeket az unokái is csodálnak.
A fia szuperhősfigurákat gyűjt
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
A felesége is elfogadja szenvedélyét; ennek kapcsán elmesélte, hogy néhány éve a neje Németországban volt idősgondozó, és a fogadó család őt is meghívta. Csaba egy séta során egy kis játékboltra lelt, amelynek egyik polcán, amin „ujjnyi vastagon állt a por”, igazi kincsekre bukkant: egykori keletnémet (NDK) gyártmányú, 1:87-es méretarányú kisautókra.
Merthogy Aradon sokakat „megfertőzött” ezzel a szenvedéllyel Molnár Csaba, már egész közösséget alkotnak a gyűjtők a Maros-parti városban. Az együvé tartozás igénye hívta életre a klubot is.
Ízelítő
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Tavaly ősszel tartották meg az első rendezvényt a civil szervezet égisze alatt, idén januártól pedig már rendszeresek a hétvégi programok (mivel Molnár Csaba „civilben” gépkocsivezető a postánál, hétköznapokon ritkán nyit ki a klub):
„Tartottunk egy kiállítást Romániában gyártott játékokból és különböző használati eszközökből. Nem is olyan régi darabok ezek, de már kezdenek feledésbe merülni. Volt itt sport Mobra motorkerékpár, vagy a nagyapák megmutathatták az unokáknak, hogy az érintőképernyő előtt tárcsáztuk a telefont. Jó volt látni az arcokat, hogy nosztalgiát keltett bennük, és a legfontosabb, hogy megérinthették, kézbe vehették a dolgokat” – mondta Molnár Csaba arról, hogy eddig mi keltette a legszebb közösségi élményt.
A versengés helyett az alkotásra, zenei önmegvalósításra és kibontakozásra összepontosít a nemrég elindult, A dal összeköt című valóságműsor. Erdély első zenés valóságshow-járól Dobai Csaba ötletgazda, hangmérnök beszélt a Krónikának.
Aszpirin, orrcsepp, allergia elleni tabletták, fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, hasmenés elleni készítmény – csak néhány azon gyógyszerek közül, amelyek nagyon kevés csomagból hiányoznak, ha nyaralni indul a család. De nem árt résen lenni.
A Romsilva erdőgazdálkodási vállalat lenyűgöző felfedezésről számolt be a napokban: egy Észak-Amerikában őshonos mamutfenyő (Sequoia) nőtt és fejlődött ki teljesen egyedül, természetes környezetben a Szemenik–Krassói-szurdok Nemzeti Park területén.
A Tisztelgés – Illés 60 című est lesz a gyergyószentmiklósi Egyfeszt Összművészeti Fesztivál idei kiadásának egyik kiemelkedő produkciója, amely a szervezők szerint kultúrtörténeti jelentőséggel bír.
Zenei különlegességek és változatos borkínálat várja a szatmáriakat és mindazokat, akik ellátogatnak a hétvégén a Samfest Jazz&Wine rendezvényre.
Látogatást tett a Vatikánban Al Pacino hollywoodi színész, akit XIV. Leó pápa fogadott.
Immár ötödik éve működik Sepsiszentgyörgyön egy különleges életmódprogram, amely a mozgáshiányos életvitel és a helytelen táplálkozás csapdáiból próbálja kivezetni a résztvevőket.
Uruguaytól Norvégiáig a világ különböző részein élő közösségek népviseletét örökíti meg fényképeken a székelyudvarhelyi Dávid Botond. A fotográfus a népviseletfotók mögött rejlő történetekről, a Geofolk folytatásáról beszélt a Krónikának.
XIV. Leó pápa szentévi audienciáján részt vettek szombaton a Magyar Cigány Labdarúgó Válogatott tagjai is menedzserükkel, Mezei Istvánnal.
Egy nagyszebeni férfi, Petru Fehervari 136-szoros véradóként jelenleg a legaktívabb donor Szeben megyében. Több mint két és fél évtizedes elkötelezettségével mintegy 54 liter vért adott – csendes példát mutatva a segítségnyújtás erejéről.
szóljon hozzá!