A kolozsvári szaxofonos az évek során egyre nagyobb rendezvényeken nyújtott látványos produkciót
Fotó: Facebook/Wonderland Cluj Resort
Nagy utat tett meg az utcazenéléstől Kolozsvár egyik legnagyobb rendezvényszervezői cégének megalapításáig Miklós Roland. A partiumi származású, kincses városban élő fiatal szaxofonos a karantén idején született esküvőszervezői könyvéről, előadásmódjának népszerűségéről, várható fellépéseiről és feldolgozásairól beszélt a Krónikának.
2024. január 21., 09:182024. január 21., 09:18
2024. január 21., 10:082024. január 21., 10:08
– Még a koronavírus-járvány előtti években bejárta szaxofonszólamod a kincses város központi tereit. Hogyan próbáltál produktív maradni a karantén és a korlátozások idején? Aztán mennyire volt nehéz visszatérni az utcára, rendezvénytermekbe?
– A karantén ideje alatt igazából anyagi szempontból nem lehettem produktív, mivel nem volt lehetőség a zenélésre, viszont nem akartam elfecsérelni az időmet, ezért úgy döntöttem, hogy írok egy könyvet, amely segít a fiatal pároknak esküvőjük megszervezésében. Később ezt a kötetet alapul véve adtuk ki az O nuntă memorabilă (Egy emlékezetes esküvő) című menyasszonyi naplót, amely számos hasznos információt nyújt az esküvőszervezésről, emellett mindent le lehet jegyezni benne, ami a nagy nappal kapcsolatos. Karantén után legelőször az utcán zenéltem, mert egy ideig még nem lehetett eseményeket tartani, majd lassacskán elkezdtem újra rendezvényekre járni, előbb kisebbekre, majd egyre nagyobbakra.
Miklós Roland közösségi oldalain követhetőek soron következő fellépései
Fotó: Facebook/Wonderland Cluj Resort
– Az elmúlt időszakban számos, több száz fős eseményen léptél fel. Az utcazenélésnek köszönhetően váltál ismertebbé, népszerűbbé?
– Természetesen. A lehető legjobb marketing volt az utcazene. Sok ezer ember látott élőben zenélni, közülük néhánynak következett az esküvője, születésnapja, egyéb esemény az életében, és az utcazenélés közben kérték el a névjegykártyámat, majd hívtak meg rendezvényükre zenélni.
– Korábban úgy fogalmaztál, valamilyen szinten szabadabbnak érzed magad, amikor az utcán zenélsz, mert nem színpadon állsz, valamint nincsenek kötelezettségeid az időtartamot és a dalok műfaját illetően. Jelenleg az utcát vagy a rendezvénytermet érzed hozzád közelebb állónak? Hol tudsz leginkább zeneileg megnyilvánulni?
– Az emberek most már az általam játszott dalokért, valamint az előadásmódomért hívnak, nem azért, mert szeretnének egy bizonyos stílust szaxofonnal. Ilyen szempontból teljesen mindegy, hogy utcán zenélek vagy rendezvényen.
A fiatal zenész továbbra is szeretné népszerűsíteni az utcazenélést
Fotó: Facebook/Miklós Roland
– Szintén néhány évvel ezelőtt az utcazenélés erdélyi városokban, valamint külföldön való népszerűsítését tűzted ki célul. Ez még mindig a terveid között szerepel, vagy most már inkább a helyi fellépésekre koncentrálsz?
– Persze, minden évben megyek több városba is zenélni. 2023-ban voltam például Segesváron és Brassóban, ahol az emberek ugyanolyan jókedvvel és melegséggel fogadnak, mint Kolozsváron.
– A YouTube-on több videókliped is megtalálható. Készül a közeljövőben más feldolgozás is?
– Sajnos a YouTube-csatornámat egy ideje nem frissítettem, mivel nagyon elfoglalt vagyok a rendezvényekkel s a vállalkozásommal. Utcazenéből Kolozsvár egyik legnagyobb, rendezvényekkel foglalkozó cégét építettem fel, Event Master a neve, és 16 különböző szolgáltatást kínál. Egy fiatal, életkedvvel és ambícióval teli csapatunk van, évente 300-500 rendezvényt tudunk lefedni, mindezek koordinálása, logisztikája, reklámja és adminisztrációja nagyon sok energiát és időt vesz igénybe. Ettől függetlenül, kitűztem célul évi 10 videó feltöltését a YouTube-csatornámra.
– Idén hol találkozhatnak veled az erdélyi szaxofonrajongók?
– Közösségi oldalaimon bármikor megtalálhatnak és értesülhetnek a fellépéseimről: roland_sax_cluj néven elérhető vagyok TikTokon, Instagramon és Facebookon. Személyesen valószínűleg a legtöbb rajongóval a rendezvényeken fogunk találkozni, viszont az utcazenét sem fogom hanyagolni.
Szépirodalmi alkotásokat, szak- és gasztronómiai könyveket, gyerekkönyveket turkálhatnak hétvégén az olvasás szerelmesei Kolozsváron. A 11. kiadásához érkező tavaszi Könyvturit április 4. és 5. között szervezi meg az EMKISZ.
Nagyszabású ingyenes koncertet ad a csíksomlyói Nyeregben a Bagossy Brothers Company június 14-én – jelentették be csütörtökön a helyszínen tartott sajtótájékoztatójukon a zenekar tagjai.
A legfejlettebb technológiát az újságíró szakma legrégibb eszközével, a papírral párosította az Il Foglio című olasz napilap, amely a mesterséges intelligenciára bízta a nyomtatott kiadás megírását kísérletileg április 11-ig.
Ismét visszaéltek Karikó Katalin Nobel-díjas professzor nevével az interneten, a kutató hangsúlyozta, soha nem adta és a jövőben sem adja nevét semmiféle termék, gyógyhatásúnak feltüntetett készítmény reklámjához.
Az alaptörvényben rögzítik, hogy a fogyatékkal élők helyett a fogyatékossággal élők a helyes szóhasználat – jelentette be a Belügyminisztérium fogyatékosságügyi államtitkára a Kossuth rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorában az autizmus világnapján.
65 éves korában elhunyt Val Kilmer, az 1986-os Top Gun és az 1995-ös Mindörökké Batman című filmek sztárja.
Az Oscar-díjas Sam Mendes bejelentette készülő négy Beatles-filmje szereposztását – számolt be a Variety.com.
Békéről szóló kórusművekkel lép fel Kolozsváron és Gyulafehérváron a cambridge-i Magdalene College kórus. A nagy-britanniai vegyes kar a kincses városi Visszhang kórus meghívására érkezik Erdélybe.
A székelyföldi Márton Mónika a világ több mint 60 országát bejárta, önkénteskedett többek között a Görögországba érkező menedékkérők táborában és Nepálban is. A jogász végzettségű fiatal nő a Krónikának munkájáról, világjáró élményeiről beszélt.
Már gyermekkorában, amikor látta a székelyföldi égbolton a repülőgép mögött hagyott felhőcsíkot, Tóth Kincső eldöntötte, hogy majd ha „nagy lesz”, légiutas-kísérő válik belőle – osztotta meg csütörtökön este a kolozsvári Planetarium kávéház közönségével.
szóljon hozzá!