Fotó: Pinti Attila
Tíz ország közel negyven szakembere 14 egyetemről és kutatóintézet képviseletében vulkáni gázok után kutatott a napokban a Szent Anna-tónál. A nemzetközi workshop keretében végzett felmérésekről Artur Ionescu kutató és Kis Boglárka Mercédesz geológus, a Csomád-hegységbeli rezervátum megóvása szempontjából fontos vizsgálatokról, intézkedésekről Dósa Elek-Levente, a Pro Szent Anna Egyesület ügyvezetője beszélt a Krónikának.
2024. július 26., 10:012024. július 26., 10:01
2024. július 26., 10:052024. július 26., 10:05
A Nemzetközi Vulkanológiai és Geokémiai Szövetség (International Association of Volcanology and Chemistry of the Earth's Interior - IAVCEI) világtalálkozójának és geokémiai diáktáborának adott otthont július 15–21. között a Keleti-Kárpátokban található Csomád-hegység. A kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) által társszervezett találkozóra többek között
„Tavaly született az ötlet, hogy első alkalommal szervezzünk egy közös gyűlést, ahol láthatatlan gázokat vizsgálunk, és nemzetközi szinten uniformizáljuk a módszertant. Helyszínként a Csomád térségét választottuk, Bálványosfürdőn, Lázárfalván, a Szent Anna-tónál végeztünk felméréseket” – mondta a Krónika megkeresésére Artur Ionescu, az IAVCEI vulkáni gázok komissziójának nemzetközi titkára.
A nemzetközi találkozó résztvevői vulkáni gázok után kutatott a Szent Anna-tónál
Fotó: Facebook/Pro Szent Anna
A résztvevők a vízben és a szárazföldön is végeztek vizsgálatokat, elsősorban a szén-dioxidot és egyéb gázkiáramlásokat mérve. Ezek eredetéből ugyanis próbálják megállapítani, hogy a felszabaduló gázok vulkáni, vagy biológiai eredetűek. „Nagyon eredményes találkozó volt, a diákok segítettek a mintabegyűjtésnél, néhány hónap múlva pedig megszületnek a végleges eredmények is.
Kis Boglárka Mercédesz geológus emlékeztetett, hogy a Csomád vulkanológiai kutatását illetően dr. Szakács Sándor, dr. Harangi Szabolcs és dr. Karátson Dávid kutatók neve kulcsfontosságú. Mint kifejtette, a Kárpát-Pannon régió legfiatalabb vulkánját gáz-geokémiai viszonylatban kollégájával, Artur Ionescuval vizsgálta részletesen a debreceni Atommagkutató Intézet (ATOMKI) és a Palermói Vulkanológiai és Geofizikai Intézet (INGV) segítségével még 2017-ben.
„Így kerültünk kapcsolatba a nemzetközi kutatókkal, akikkel a Ionescu Artur által szervezett találkozón nemcsak kutatásokat végeztünk, hanem a gázok diffúz megjelenésével kapcsolatos módszertani stratégiákat is megbeszéltünk, kidolgoztunk” – mondta a Krónika megkeresésére a kolozsvári geokémikus. Rámutatott, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai munkatársai dr. Máthé István vezetése alatt folyamatosan, több mint 10 éve megfigyelik a Szent Anna-tó vizének minőségét, amely romlott az elmúlt időszakban.
Arthur Ionescu (balra) és Kis Boglárka Mercédesz korábban is végzett felméréseket a Csomád-hegységben
Fotó: Archív/Kis Boglárka Mercédesz
„Mi is végeztünk gázgeokémiai kísérleteket, és rájöttünk arra, hogy
(olyan folyamat, melynek során a vízben lévő szerves anyagok nagy mennyisége a víz elalgásodásához vezet – szerk. megj.)” – magyarázta Kis Boglárka Mercédesz. Hozzátette, emellett a tóparton is végeztek vizsgálatokat, többek között szén-dioxidot mértek a talajból, és azt tapasztalták, hogy a talaj teljesen másképp viselkedik mint a tó, ugyanis előbbiben még fel tudnak jönni a vulkáni gázok, utóbbiban ezt felülírja az erőteljes biológiai aktivitás.
A vízben és a szárazföldön is végeztek vizsgálatokat a kutatók, diákok
Fotó: Facebook/Pro Szent Anna
A Szent Anna-tó és a Mohos tőzegláp fenntartásáért felelős egyesület vezetője ugyanakkor a kutatás fontosságáról, előnyeiről beszélt lapunknak. Dósa Elek-Levente rámutatott, bár a legfrissebb felmérések szerint a Csomád egy aktív vulkán, tudományos körökben még zajlik a vita a tűzhányó státuszáról.
„Az egyik paramétere a működő vulkánoknak a hegy által, vagy a vulkán által kieregetett gázok, és azok típusai, összetétele, ezekből nagyon sok mindenre lehet következtetni.
Hozzátette, másrészt a felmérések közérdekű eredményeit szeretnék majd a látogatók elé tárni, ezáltal felhívni figyelmüket a természetvédelmi terület megóvására.
„A Lázárfalvi Közbirtokosság megbízásából már több mint öt éve kezeljük ezt a területet, és az egész működési rendet egy természetmúzeum mintájára alakítottuk ki. Szerintünk a Szent Anna-tó és a Mohos tőzegláp, de általánosan a természetvédelmi területek olyan helyek, ahol a természettől egyre inkább elszakadó emberek új dolgokat tanulhatnak a természetről, együtt élhetnek vele” – fogalmazott a vidékfejlesztő.
Dósa Elek-Levente szerint a Szent Anna-tavat és a Mohos tőzegláp úgy kell óvni, mint a legféltettebb kincseket
Fotó: Facebook/Dósa Elek Levente
Dósa Elek-Levente szerint ugyanakkor a kutatások eredményei rendszerint intézkedések bevezetését teszik szükségessé annak érdekében, hogy meg tudják védeni ezt az értékes helyszínt, és ami még fontosabb, jó állapotban át tudják adni a következő generációknak. „A következő 10-50 évre nagyon sokan még mindig nem igazán gondolnak, pedig
kiemelve, hogy nem egy-két ember tevékenysége, az általuk hátrahagyott szerves anyagok lesznek negatív hatással a természetvédelmi területre, hanem a több 10 ezer látogatóé.
„Közismert tény, viszont szerintem fontos hangsúlyozni, hogy az ikerkráterek olyan természeti, geológiai különlegességeknek adnak otthont, amelyek egyedülálló kincsek Közép-Kelet-Európában. S még ha nem is soroljuk az egyediségek közé, Székelyföldnek, Erdélynek mindenképp a büszkeségei, melyeket úgy kell óvni mint a legféltettebb kincseket” – fogalmazott Dósa Elek-Levente.
Tilos csomaggal lemenni a Szent Anna-tó partjára – jelentette be Dósa Elek Levente, a Pro Szent Anna Egyesület igazgatója.
Békéről szóló kórusművekkel lép fel Kolozsváron és Gyulafehérváron a cambridge-i Magdelena College kórus. A nagy-britanniai vegyes kar a kincses városi Visszhang kórus meghívására érkezik Erdélybe.
A székelyföldi Márton Mónika a világ több mint 60 országát bejárta, önkénteskedett többek között a Görögországba érkező menedékkérők táborában és Nepálban is. A jogász végzettségű fiatal nő a Krónikának munkájáról, világjáró élményeiről beszélt.
Már gyermekkorában, amikor látta a székelyföldi égbolton a repülőgép mögött hagyott felhőcsíkot, Tóth Kincső eldöntötte, hogy majd ha „nagy lesz”, légiutas-kísérő válik belőle – osztotta meg csütörtökön este a kolozsvári Planetarium kávéház közönségével.
Erdélyi turnén lép fel április elején a népszerű Parno Graszt zenekar: Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Sepsiszentgyörgyön, Csíkszeredában lépnek fel.
Az emberek szeretik a hasukat – állapította meg Macalik Kunigunda, végignézve az Erdélyi Múzeum Egyesület telt házas előadótermén, ahova csütörtök délután azért gyűltek össze oly sokan, hogy megtudják mely vadon termő növényeink ehetőek.
Az Egyesült Királyság legismertebb és legkedveltebb tradicionális étele a fish and chips, azaz a panírozott sült hal hasábburgonyával körítve.
Romániában immár csaknem minden második iskolás tanulónak magánórát is vesznek szüleik, amire több mint kétszer annyit költenek, mint három évvel ezelőtt – derült ki a Salvați Copiii gyermekmentő alapítvány idei felméréséből.
Szombaton kora délután részleges napfogyatkozás látható majd. A különleges égi jelenség során a Hold a Napnak egy kis szeletét takarja el – a napfogyatkozás a Partiumban lesz megfigyelhető a legjobban, és Szatmárnémetiben tart a leghosszabb ideig.
Mozdonyok kicsinyített másai, több száz méter, élethű környezetben kanyargó sínpár várja a vonatmakettek szerelmeseit Kolozsváron. Az interaktív vonatmakett-kiállításra látogatóknak lehetőségük nyílik felfedezni egy aprólékosan felépített univerzumot.
Varga Csaba nagyváradi hegymászó az Annapurna csúcs felé tartva elérte az 5500–5600 méteres magasság között kialakított kettes tábort.
szóljon hozzá!