Kingrica oda megy foglalkozást tartani, énekelni, játszani a gyermekekkel, ahová hívják
Fotó: Facebook/Kingrica
Szabálytiszteletre és -követésre, türelemre, kitartásra is nevelnek a népi gyermekjátékok Szabó Kinga szerint. A kolozsvári gyermekek körében Kingricaként ismert játszóházvezető zenés-kézműves foglalkozásairól, ezek személyiségfejlesztő hatásáról beszélt a Krónikának.
2024. január 14., 09:512024. január 14., 09:51
2024. január 14., 12:562024. január 14., 12:56
– A Magyar néprajzi lexikonban szereplő egyes feltételezések szerint a birtokadományozásokban szereplő igric szó arra vall, hogy eleinte a királyi udvar megbecsült énekesei lehettek, foglalkozásnévként azonban csak a 15. századtól szerepel, és jelentése ekkor inkább már zenész, mulattató. Napjainkban milyen tevékenységek köthetők e fogalomhoz, mit jelent igricelni?
– Nem tudom, más használja-e a tevékenységének leírásaként az igricelés szót, illetve, ha igen, milyen tevékenységeket köt hozzá. Nekem kézenfekvőnek tűnt, hogy igricnek nevezzem magam, hiszen egyszemélyes, vándorló játszóház vagyok – oda megyek foglalkozást tartani, énekelni, játszani a gyermekekkel, ahová hívnak. Tematikus tevékenységeim gyermekdalokból, mondókákból, játékokból épülnek fel, igény szerint kézimunka-foglakozásokat is tartok, illetve a tevékenységekbe be is építhetem azokat.
– Milyen programok keretében kezdte népszerűsíteni a játszóház-tevékenységeket, népi gyermekjátékokat, illetve mekkora érdeklődés mutatkozik ezek iránt?
– Ha időrendi sorrendet kellene felállítani, akkor elsőként az Életfa Családsegítő Egyesület játszóházát, a Bóbita játszóházat kell megemlítenem, tulajdonképpen ezzel, itt kezdődött játszóházvezetői tevékenységem. A Györkös Mányi Albert Emlékház JelesNapTár című gyermekprogramjával folytatódott, amelynek keretében az ötletgazdával, az intézmény vezetőjével, Kós Katalinnal, illetve Cserey Both Zsuzsa néprajzkutatóval, kézművessel együtt tartjuk a foglalkozásokat. Heti rendszerességgel óvodákban is tartok zenés játszóházat, iskolai osztályokba is meghívnak. Jó ideje a Napsugár-Szivárvány gyermeklapokkal is együttműködöm, gyermekeknek és pedagógusoknak tartok foglalkozásokat. A Planetarium Kids családi központba havonta egyszer várja Kingrica dalolós játszóháza az érdeklődőket, gyermekeket, felnőtteket egyaránt. Az Erdélyi Hagyományok Háza rendezvényeibe, gyermekprogramjaiba szintén Cserey Both Zsuzsa kolléganőmmel együtt kapcsolódtunk be külső munkatársként.
Szabó Kinga gyakran tart zenés játszóházat óvodákban, iskolákban, különböző rendezvények keretében
Fotó: Facebook/Argumentum nostrum
És persze, vannak még a kisebb-nagyobb rendezvények, ahol előfordulhatok foglalkozásvezetőként. Azt el kell mondanom, hogy nem kizárólag népi játszóház ezek mindegyike, azaz, nem csak a népi gyermekjátékokat igyekszem népszerűsíteni, viszont ezek kiemelt szerepet kapnak foglalkozásaim megtervezésekor.
A kézimunka-foglalkozások, a kézműves technikákkal való ismerkedés nagy kedvenc még a népi játékokon kívül.
– Ebben az egyre inkább digitalizálódó és képernyőközpontú világban melyik az a korosztály, amelynek a figyelmét még meg lehet ragadni, illetve fenntartani ilyen jellegű játékokkal?
– Az óvodások nagyon fogékonyak. A kisiskolásokat már egy fokkal nehezebb mederbe terelni, igazi kihívás a gimnazisták, licisták korosztálya, de nem lehetetlen a hozzájuk vezető utat megtalálni.
A játszóházvezető szerint az óvodások nagyon fogékonyak, könnyen meg lehet ragadni figyelmüket
Fotó: Péter Rita
– A gyerekek személyiségfejlődését illetően milyen hatással bírnak a népi foglalkozások?
– A népi mondóka, illetve gyermekjáték, a népdal, népmese, a kézzel végzett tevékenység mind hozzájárul a gyermeket körülvevő világ megismeréséhez, és a gyermek személyiségfejlődéséhez. A népi gyermekjátékok szabálytiszteletre és -követésre, türelemre, kitartásra nevelnek (többek között),
A népi gyermekjátékokhoz változatos mozgásformák kapcsolódnak, legtöbbjük énekkel kísért, összetett tevékenységet végeznek résztvevők. A kézműves technikákkal való foglalatoskodás szintén nagyban hozzájárul például a figyelem, türelem, kitartás fejlődéséhez.
– Idén hol vehetnek részt a kincses városi érdeklődő családok a különböző programokon?
– Szeretettel ajánlom az érdeklődő családoknak például az Erdélyi Hagyományok Háza kolozsvári rendezvényeit, a JelesNapTár találkozóit, valamint a Planetárium Kids központ családi délelőttjeit.
A népi gyermekjátékokhoz változatos mozgásformák kapcsolódnak, legtöbbjük énekkel kísért
Fotó: Facebook/Argumentum nostrum
Rubik Ernő Kossuth- és állami díjas építészmérnök, feltaláló 80. születésnapja, illetve világhírű találmánya, a Rubik-kocka megalkotásának 50. évfordulója alkalmából egésznapos programsorozatot rendez szombaton a Liszt Intézet bukaresti központja.
Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.
Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
szóljon hozzá!