Fotó: Pexels.com
A Google internetes óriáscég és videószolgáltatója, a YouTube 13,2 millió dolláros támogatást jelentett be egy új, tényszerűség-ellenőrző alap létrehozására az online félretájékoztatás elleni küzdelem érdekében – tájékoztatott a Google kedden Brüsszelben.
2022. november 30., 09:542022. november 30., 09:54
A félretájékoztatás elleni küzdelem online csúcstalálkozóján bejelentetett finanszírozást a nemzetközi újságírókból álló Poynter Intézet egyik részlege, a nemzetközi tényszerűség-ellenőrző hálózat (International Fact-Checking Network, IFCN) kapja. A hálózat 65 ország 135 tényszerűség-ellenőrző szervezetét támogatja, szolgáltatása 80 nyelven érhető el.
Az online konferencián Yasmin Green, a Google nyitott társadalmakat fenyegető veszélyek feltárásával foglalkozó leányvállalata, a Jigsaw vezetője rámutatott, hogy orosz propagandát terjesztő platformok tevékenysége nagymértékben megnőtt az Ukrajna elleni háború kezdetét követően.
A faji előítéletek mellett politikailag motivált érzelmeket próbálnak erősíteni – mondta. A Jigsaw vezetője közölte továbbá, hogy a vállalat új weboldalt indított, amely különböző kutatások eredménye alapján kívánja felkészíteni a társadalmat az olyan káros online jelenségekre, mint a félretájékoztatás, hogy ez által is csökkentse a lehetséges károkat.
A videómegosztó csatorna többek között tippeket ad a hamis információk terjesztésére használt, befolyásolási célú technikák jobb megismeréséhez, megértéséhez és felismerésére.
A szakértők szerint a változtatás súlyos következményekkel járhat, ha a téves információk elriasztják az embereket a védőoltástól és a továbbra is terjedő SARS CoV-2 elleni egyéb intézkedésektől.
A figyelmes felhasználók – helyi idő szerint – hétfő este vették észre a változást, az egymondatos frissítést a Twitter szabályai között: „november 23-tól kezdve a Twitter nem érvényesíti a Covid-19-cel kapcsolatban a félrevezető tájékoztatás elleni irányelvét”.
Keddre néhány felhasználó már ki is próbálta a mikroblog új, kevesebb szabályt érvényesítő politikáját, mely azután kezdődött, hogy Elon Musk amerikai milliárdos megvásárolta a platformot.
„A platform 100 százalékos felelőssége, hogy a káros tartalomtól megvédje a felhasználóit. Ez teljesen elfogadhatatlan” – írta Paul Russo, a New York-i Yeshiva Egyetem Katz School of Science and Health dékánja.
Musk, aki maga is terjesztett téves információt a Covid-19-ről, jelezte, hogy vissza akarja vonni a Twitter sok korábbi szabályát, amelyekkel a félrevezető információk ellen küzdött a portál.
Új helyszínen, számos hagyományos programmal rendezik meg október végén a kalotaszentkirályi csipkebogyó-fesztivált. Vincze Kecskés István szervező a gasztronómiai és kulturális kínálatról, a csipkeízfőző-versenyről beszélt a Krónikának.
Megalakulásának 25. évfordulóját ünnepli éppen ma, október 23-án az Ismerős Arcok, amely jubileumi turnéja keretében Erdélybe is ellátogat.
Az okostelefonok globális kiszállítása 4 százalékkal, 316,1 millióra nőtt az idei harmadik negyedévben a tavalyi azonos időszakkal összevetve.
Bereczki Zoltán a Duna Tv Csináljuk a fesztivált! című népszerű show-műsorának új ítésze. További újdonság, hogy négytagú zsűri értékeli a versenydalokat a stúdióban ülő közönséggel – jelentette be csütörtökön az MTVA.
Négy európai ország rendőrei felszámoltak egy kábítószer-kereskedő bűnszervezetet, amelyik több millió tablettát csempészett a skandináv országokba – közölte pénteken az Európai Unió Büntető Igazságügyi Együttműködési Ügynöksége, az Eurojust.
Keményen nekiment Donald Trump volt amerikai elnök, jelenlegi republikánius elnökjelölt a The Apprentice – A Trump-sztori című, a kampány finisében mozikba kerülő film stábjának az őt lejárató jelenetek miatt.
Betiltotta a turisták szervezett éjjeli sörtúráit (pub crawls) a prágai önkormányzat.
Szeptember-októberben figyelhető meg az erdőkben a szarvasbőgés, amely a szarvasok párzási időszakában zajlik.
Egy hét szabadsággal indulhat az új év a közalkalmazottak és a hivatalos munkaszüneti napokhoz igazodó magánvállalkozások dolgozói számára, ha elfogadják a 2025-re vonatkozó pluszszabadnapokat.
A romániaiaknak mindössze 4 százaléka tartja az éghajlatváltozást napjaink legfontosabb kérdésének, szemben a megélhetési költségek és az infláció miatti aggodalmakkal, amelyeket a válaszadók 62 százaléka említett.
szóljon hozzá!