Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Európát tekintve Romániában a legkönnyebb megtanulni a helyi nyelvet – közölte a napokban az Express.co.uk hírportál. A brit médium – amely egy nyelvoktató alkalmazás jelentésére hivatkozik – többek között azzal magyarázza az elsőséget, hogy Romániában „csupán három hivatalos nyelvet beszélnek”. Ami jogilag természetesen nem igaz, ám ettől függetlenül csütörtökön több román sajtóorgánum is hasonlóképpen közölte a hírt.
2023. január 19., 18:132023. január 19., 18:13
2023. január 19., 18:242023. január 19., 18:24
A brit cikk egyébként a Preply nevű alkalmazás munkatársainak elemzését idézi. A kutatásban a nyelveket, az akcentusok, dialektusok számát vizsgálták egy-egy országban, illetve hogy átlagosan mennyibe kerül egy-egy nyelvlecke, ha valaki meg szeretné tanulni a helyi nyelvet. Az elemzés szerint mindezeket figyelembe véve Románia végez az első helyen, ha azt nézzük, hol a legkönnyebb elsajátítani a helyben beszélt nyelvet. Az éllovast Írország, Portugália, Szerbia, Lengyelország, Luxemburg, Belgium, Ausztria, Szlovákia és az Egyesült Királyság követi. Az Express.co.uk cikke a magyarázatokra is kitér:
A brit újság cikke
Fotó: Képernyőmentés
A hír mosolyt csalhat azok arcára, akik jól tudják, a román állam, illetve számos nacionalista közszereplő mennyire „érzékeny” arra, mi is a hivatalos nyelv Romániában: egyedül a román. Mindezek fényében igencsak meghökkentő, hogy vezető román médiumok – például a Pro Tv portálja – szóról szóra fordították le a hírt, gyakorlatilag „egyetértve” azzal, hogy három hivatalos nyelvet beszélnek Romániában.
A Stirileprotv.ro portál fordítása
Fotó: Képernyőmentés
Az eredeti forrást felkutatva kiderül, hogy a Preply nevű nyelvoktató alkalmazás elemzése még tavaly októberben látott napvilágot. Itt részletesebb magyarázatokat is találunk, de
A Preply által készített elemzés
Fotó: Képernyőmentés
Mint ismeretes, Romániában egyetlen hivatalos nyelv létezik: az állam nyelve a román. Ugyanakkor azokon a településeken, ahol meghaladja a 20 százalékot egy kisebbéghez tartozó lakosok száma, a közigazgatás bizonyos területein lehetőség nyílik arra, hogy más nyelvet is használjanak – viszont ez a gyakorlatban nehezen, alig vagy egyáltalán nem működik. Ugyanakkor a törvény bármilyen kisebbségre vonatkozik, nemcsak a magyarokra vagy a németekre; a 2011-es népszámlálási adatok szerint Romániában kilenc olyan nemzetiséget is nyilvántartanak, amely országos szinten több mint 10 ezer képviselőt számlál.
A finoman szólva megkérdőjelezhető hitelességű információkat közlő jelentésben egyébként azt is leszögezik, hogy – a szerzők szerint – a legnehezebben Csehországban lehet megtanulni a helyi nyelvet. Egyébként a hírt a napokban átvevő Express.co.uk portál Románia kapcsán azt is taglalja, III. Károly brit király mennyire kötődik az országhoz, emlékeztetve: a tavaly trónra lépett uralkodó Karóbahúzó Vlad (Vlad Țepeș) „leszármazottja”, családfakutatók szerint a havasalföldi fejedelem tizenhatodízigleni utódja.
A háromszéki Miklósváron élő Kálnoky család Európa-hírű falusi turizmust honosított meg, amelynek visszatérő vendége Károly herceg, Nagy-Britannia új királya, III. Károly.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.
Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.
Ellenőrzéseket rendelt el a kulturális miniszter, miután felmerült a csalás gyanúja: a szinajai Peleş-kastélyban működő múzeumban „párhuzamos jegyárusító” hálózatot működtettek.
Lámpás felvonulással, névnapköszöntőkkel, mulatsággal napjainkban is ünneplik Erdélyben a november 11-i Márton-napot, amelyhez több hiedelem is fűződik. A legismertebb legendákról és néphagyományokról Cserey Both Zsuzsa néprajzkutató beszélt a Krónikának.
2 hozzászólás