Fotó: A szerző felvétele
2009. november 27., 12:082009. november 27., 12:08
– Többször felvételizett a színművészeti akadémiára, és az utolsó, harmadik alkalommal el sem hitte, hogy felvették. Honnan ered ez a kitartó ragaszkodás ehhez a hivatáshoz?
– Kiszámíthatatlanul tekervényes volt az út, amit végigjártam, amíg elvégeztem a színművészeti főiskolát. Hívás volt számomra ez a pálya. Gátlásos gyerek voltam, de meg akartam mutatni magam. Ennyi évtized után is pontosan rögzíteni tudom a pillanatot, amikor eldőlt, hogy színész leszek. Álltam az utcán Brassóban, hétéves lehettem, egyedüli gyerek, és vágytam rá, hogy legyen egy játszótársam. Éppen arra jött egy kislány tejeskannával a kezében, és azt gondoltam, ő lesz majd az én pajtásom.
Elhaladt, én utána néztem, ő pedig megfordult, és orrba vert a kannával. Azóta eltelt egy élet, és azt gondolom, engem az vezérelt, hogy minden ilyen magányos, orrba vert gyermeket megszólíthassak. Ez az ösztön munkált bennem egész pályafutásom során, mindenkiben azt a gyereket kerestem, akit érdemes megszólítani. Gátlásos gyerekként a játékban kerestem a feloldódást, és a játékkal sikerem volt. Kiálltam az utcára, játszottam, és akkor a gyerekeszemmel úgy éreztem, hogy nekem megvan a helyem.
Aztán egyszer leutánoztam az egyik tanáromat, és hirtelen a legsikeresebb lettem az iskolában. Lelki szükséglet volt, hogy megmutassam magam. El kellett teljen több mint ötven év a pályán, hogy rájöjjek, ez a magamutogatás lassan átalakult kereszthordozássá. Engem soha nem érdekelt, kaptam-e szerepet, én azt is tudom, hogy ha nekem egy vers megtetszik, azt el fogom mondani. Két színésznő lányom van, jól tudom, hogy minden művész szívrepesve várja a szerepet. Ez természetes, de annyi minden van, amit egy színész ezenkívül megtehet – fiatalon és öregen egyaránt.
László Károly – akit több nemzedék Puki bácsiként ismer – 1936. június 18-án született Brassóban. 1958-ban végzett a marosvásárhelyi Szentgyörgyi István Színművészeti Intézetben, és hamarosan a sepsiszentgyörgyi Állami Magyar Színház egyik vezető tagja lett. A Magyar Színházművészeti Lexikon szerint „széles skálájú színész, főként karakterszerepekben tűnik ki, alakításai sohasem egysíkúak. Előszeretettel ábrázol dilemmákkal küszködő figurákat. Utóbb humorérzékéről, alakok és helyzetek ironikus megközelítéséről tett tanúságot. Rendezéseket is vállal, főként mesejátékok, gyermekdarabok színpadra állítását.” Tizenegy évvel ezelőtt alapította meg a Mesekaláka gyermekszínházat, amellyel a magyar gyermekirodalmat népszerűsíti. Főbb szerepei:Rank doktor (Ibsen: Nóra); |
Kiállhat egy szál ingben és nadrágban, de ha a lelkében viszi a verseket, a dalokat, a ritmusokat, a gondolatait, akkor bárhol tud szolgálni: Budapesten a Nemzeti Színházban, vagy Szentléleken az öregotthonban. Úgy mondom és hiszem mindezt, mint aki mindegyiket kipróbálta. A színház magamutogatással kezdődik és szolgálattal folytatódik, ami utolsó leheletig tart.
Egykori tanárom, Kőműves Nagy Lajos 93 évesen egyedül élt Kolozsváron, majdnem megvakult, nagyítóval olvasta a Bibliát. Elmentem hozzá huszonéves színészként, és méginkább megfiatalodva jöttem el tőle. Első előadásom egy cirkuszi produkció volt, megtanultam dobálni három égő fáklyát, ma is itt a nyoma a kezemen. Ez a hivatás számomra gátlás- és magányoldás, szolgálat.
– Több mint ötven évet töltött a színpadon, rengeteg szerepet játszott. Volt-e meghatározó előadás az életében?
– Mindig ugyanarra a két-három szerepemre emlékszem. Ritka pillanat, amikor a színész valóban találkozik a közönséggel, és önmagát is teljesen őszintén meg tudja mutatni. A pályám során is voltak olyan esték, amikor éreztem, mindenki ugyanazt érzi, amit én. Egyszer egy ítélőbíró szerepét játszottam, Zsoldos Árpád volt a parancsot teljesítő katonatiszt, akit háborús bűnökért kellett elítéljek.
Már az öltözőben vitatkoztunk, védtük a „magunk” igazát: ő mondta, hogy parancsot teljesített, a hivatását végezte, én meg hogy nincs pontosabb parancs a lelkiismeretnél. Egy szerepet csak úgy lehet eljátszani, ha hiszünk benne. Ezt a darabot játszottuk Kolozsváron, amikor egyszer csak megszólalt egy néni, és azt mondta: két gyermekem halt meg a háborúban, majd elkezdett sírni... Ilyen pillanat kevés van az életben. Sokat szavaltam verset pályakezdő koromban, izgalmas korszaka volt az életemnek, akkor ismerkedtem a várossal, megismertem a feleségemet, azt hittem, mindent tudok. Majd volt egy Ady- est a színházban, mindenki tartotta a könyvet a kezében, csak én nem, azt hittem, nincs rá szükségem.
Az ötödik sornál aztán teljes sötétség, gondoltam, tartok egy hatásszünetet, majd csak eszembe jut. Nem jutott eszembe. Megkerestem a könyvben és végigmondtam, de én azután harminc évig nem szavaltam verset. Harminc év elteltével valaki, aki gyerekként látott engem a színházban, meghívott egy budapesti egyházzenei fesztiválra. Egész nyáron készültem három verssel, amelyeket templomban mondtam el, és amikor kijöttem, egy koldus megérintett és azt mondta: szép volt.
– A Mesekaláka gyermekszínház életműve része, évekig minden héten előrukkolt egy új kalákával, ami egy teljes színházi bemutató volt. Megviselte az emberfeletti munka?
– A Mesekalákát azért hoztam létre, mert korábban a színházban sok mesét rendeztem, és egy idő után ezek az előadások már nem kellettek a teátrum vezetőségének. Kimentem az utcára és azt mondtam, én innen is tudok szólni a gyerekekhez. Végül a studióteremben kaptam helyet, ott dolgozhattam tovább. Amikor a Mesekaláka megszűnt, én akkor is jártam tovább, vittem a meséket, a megzenésített verseket, a dalokat beteg gyerekekhez a kórházba, óvodákba, otthonokba. Gyergyóremetén elmentünk egy fogyatékos asszonyhoz, aki az édesanyjával élt, beszélni sem tudott, és mindenki kerülte, mert sajnálta. Bementünk, körbeültük az ágyát, énekeltünk neki, és egyszer csak ő is bekapcsolódott, artikulálatlanul, ahogy tudott. Persze közben minden történt: siker, bukás, csalódás, nyomorúság, ima, káromkodás.
– Sok színész bezárkózva építgeti a szerepeit, ön komédiásként határozza meg magát. Miért érezte szükségét a komédiáslétnek?
– Ebben benne van a játékos ember. A színészhez a színház kötődik, a komédiás viszont a templomban és a kocsmában is játszik. Én a csíkszeredai börtönbe is elmentem, nagyon izgalmas volt, azoknak az embereknek az arcán egyaránt látni szégyenkezést, örömet, megbánást. Kutatták, hogy emberszámba vesszük-e még őket. Vittem három szál virágot, egyet a lelkésznek, aki engem odavitt, egyet a raboknak és egyet a börtönőrnek, akinek megelőlegeztem a bizalmat, hogy jól bánik a rábízott foglyokkal. A lelkész a félresiklott életekről beszélt, és amikor rám került a sor, elővettem a három szál virágot, és láttam, hogy mindhárom eltört. Egyszer őrületbe kergettem a színházigazgatót, mert behívtam a koldusokat a színházba. Nem akarták beengedni őket, lett belőle botrány, de mégis végignézhették az előadást.
– Fellépései során soha nem érződik a rutin, sem a szerepeiben, sem a mesemondásban.
– Mert még mindig lámpalázas vagyok, még egy beszélgetés előtt is. Péchy Blanka emlékiratait olvasom, aki elmondja, minden fellépés előtt halálosan félt. Kovács György, akit a legnagyobb magyar színésznek tartok, minden előadás előtt tele volt kiütésekkel. Én nagyon sok embert megbántottam azzal, hogy a saját lelkiismeretemet követem. Sokat rendezek műkedvelő társulatoknál, emiatt a napokban is megsértettem néhány embert, de nem tehetek mást. Ha én bemegyek egy próbára, nem vagyok szigorúbb a többiekhez, mint magamhoz. Nem az a baj, ha valaki nem tudja eljátszani, amit kérek, majd később működik. De ha látom, hogy valaki blazírt, akkor igenis pimasz leszek, paraszt és megsértem, hogy térjen magához. A komédiás élete nem lehet langyos.
– Sok díjat, elismerést kapott.
– Most, amikor szinte semmit nem csinálok a színházban, és már csak néha játszom, annyi elismerést kaptam, hogy már szégyelltem is. Talán észrevették, hogy én mindent elvállalok, soha nem mondok nemet, és ezt értékelik. Pedig én egyszerűen csak végzem a munkámat. Semmi máshoz nem értek, még egy biztosítékot sem tudok kicserélni. Nehéz volt engem elviselni, hiszen számomra mindig a játék volt a legfontosabb.
– Az új évre jelenik meg a Komédiás-gyónás című kötete. Miként dönti el, hogy egyedül leül a papír elé, és könyvet ír, akinek a játék, a közönség a lételeme?
– Ezerszer áthúzom, újraírom. Állandóan magammal beszélgetek, leírok valamit, de rájövök, hogy a másik oldala is igaz, meg a másik is. Sokáig azt hittem, a beszéd a legnehezebb, kiállni a színpadra és elmondani valamit. Jaj, nem igaz. Az írás a legkegyetlenebb, azt nem lehet visszavonni. Amit elmondok, azt elfelejtik, de az írás megmarad. Gyorsan írok, de kínlódva, mindig mindent újragondolok, tépelődöm.
A Komédiás-gyónás vallomás, megírom benne a kudarcaimat, a tévedéseimet. Azt, hogy katolikus szellemben nevelt ember létemre főiskolás koromban megszédített a kommunizmus. Nagyon őszintén leírok mindent, de egyetlen kollégámat sem árulom el. Csak jelenségekről írok, mert lehet, hogy tévedek. Leírtam, ha valami erkölcstelen volt, de a neveket nem, senkinek a neve ne mocskolódjon be az én tévedésem miatt.