Székely jelképek? - I. rész

A nemzeti jelképek valamely nép átvitt megjelenítése révén fontos eszmeiséget hordoznak, akár meg is változtathatják az adott közösségről kialakult képet. Éppen ezért nem mindegy, milyen mélységű elméleti alapozottsággal rendelkeznek, vagy látványbenyomásként mennyire azonosíthatók az adott közösséggel, illetve a szimbolizálandó népesség azonosulni képes-e velük.

2010. április 02., 10:292010. április 02., 10:29

Székelyföldön a magyarság többi részétől eltérő nemzeti jelképek a régi címeren kívül a legutóbbi időkig nem voltak használatban. A magyar címer és zászló mellőzését szorgalmazó román kívánalmak és bizonyos magyar–magyar ellentétek járulhattak hozzá, hogy önálló székely szimbólumok létesítésének gondolata nagyobb erővel merüljön fel. A (nem hivatalos) kivitelezés ideológiai oldalának munkálata sajnos egyedül a Székely Nemzeti Tanácsra hárult, amely képtelen volt a feladat súlyának megfelelő megoldást nyújtani.

Az idevezető folyamat nagy vonalakban ismert, az SZNT kétszer is döntést hozott ebben a kérdésben – legutóbb 2009-ben –, és mindkét alkalommal az eredetileg Kónya Ádám által ajánlott címer és zászlótervezet mellett tette le a voksot, akinek érdemeit messzemenőkig elismerve azonban megemlítendő, hogy a rossz pillanatban tett és kellő elméleti hátteret nélkülöző előterjesztés általánosságban nem hozhatott kielégítő eredményt.

A szavazásra jogosultak többsége nem volt birtokában az ilyenkor elvárható szintű címer, és zászlótani ismereteknek, ezenkívül a küldötteket feltehetőleg mindkét alkalommal a vezetőséggel szembeni rosszul értelmezett lojalitás késztette a javaslat komolyabb kritika nélküli elfogadására. Az így jóváhagyott címer az állítólag Zsigmond király által adományozottal csaknem megegyezik, azonban az eltérő ábrázolás jellege igencsak megkérdőjelezi e módosítás létjogosultságát. A régihez igazodó háromszögű kék pajzs felső részének jobb oldalára nyolcágú arany csillag, a bal felére ezüst fogyó hold került. Változást az eredetihez képest nap helyett a csillag alkalmazása jelenti. A hozzáfűzött magyarázat szerint e csillag ágai a nyolc(!) székely széket jelképezik.

Eltekintve attól, hogy egy ilyen önkényes megállapítás számszakilag mennyire fedi a valóságot, ennél inkább aggályosnak tartható az ősi nap-címerkép semmivel nem indokolható kicserélése, a mondvacsinált mennyiségjelző csillagra. Amely aktus még akkor sem nyerhet igazolást, ha az életet adó égitest újabban „napcsillagra” lett átkeresztelve. Azon túlmenően, hogy ilyen megnevezés a címertanban ismeretlen, a csillagászok is nehezményező fejcsóválással fejeznék ki nemtetszésüket az új bolygóféleség láttán, mivelhogy amennyiben a napot csillagnak mondjuk, ettől az még nap marad, és nem fog felvenni csillagalakzatot.

Márpedig a jelenleg kierőszakolt idom kétséget kizáróan csillagnak néz ki, még csak nem is valamilyen átmenet a nap és a csillag között. Éppen ezért megütköztető, és komoly hagyománysértést valósít meg a történelmi napmotívum száműzése címerünkből. Ugyanis nem lehet elfogadott, sok száz éves szokáson nyugvó jelképek torzításának következmények nélküli gyakorlata. A székek időnként csökkenő vagy növekvő számának bármely módon való szerepeltetése a székely címerben csakis egy rossz beidegződés – a mennyiségi és mindent láttatni akaró szemlélet – kifejeződési formája. A tradicionális ábrázolás visszahelyezése korábbi állapotába és ősi jogaiba bölcs megfontolás után a legcsekélyebb gondot sem okozhatná.

A székelynek mondott zászló esetében jóval nagyobb fenntartásoknak adhatunk hangot. Ez kék-arany-kék sávozású, melyben a középső arany rész fele szélességgel viszonyul a közrevevő két kékhez. A felső kék sávban a címerből vett „napcsillag” és újhold kapott helyett. A számtalan lábra kapott elmélet kidolgozói nyilatkozataikban szinte mániákusan hajtogatják, hogy a kék és az arany hagyományos székely színek, így csakis ezek lehetnek a lobogó összetevői. Állításaikban minden alkalommal felhozták Székely Mózes – az egyetlen székely születésű erdélyi fejedelem – 1601-beli hadizászlaját, és Maros-Torda vármegye címerében a Szent László király kezében látható arany-kék zászlót, mint annak igazolását, hogy ezen színárnyalatok régidők óta a székely nemzeti jelképekben megtalálhatók voltak.

Ami a Székely Mózes-féle zászlót illeti, ezt valóban az akkoriban még hadvezérként szolgáló későbbi fejedelemnek tulajdoníthatjuk, azonban, hogy saját és székely hadilobogója lett volna, abban nem lehetünk bizonyosak. Többen – egy drezdai régi albumba gyűjtött festett képekre hivatkozva – a szerencsétlen kimenetelű goroszlói csata németek által zsákmányolt hadizászlói közé sorolják, melyeket Báthori Zsigmond a csata előtt hozzá újonnan beérkező csapatoknak ajándékozott. Ha Székely Mózes ekképpen jutott a nevezett hadijelképhez, ami fegyvernemi – ez esetben lovassági – zászló formájában jelent meg a csatatéren, akkor az semmiképpen sem volt családi, és főleg nem székely.
Viszont a zászló goroszlói hadizsákmány mivolta is bizonytalan, mert más szerző (Mika Sándor) a tizenöt éves háború, és ezen belül feltehetőleg a sellemberki csata idejéből (1598) valónak írja le, ami egy másik, az előzőhöz sokban hasonló gyűjteményben lett lefestve.

Mika szerint e zászlók színeinek heraldikus jelentőségét nem lehet megállapítani, vagyis manapság ennek ellenkezőjére hivatkozni szerencsétlen érvnek tűnhet. Nem beszélve arról, hogy az akkori hadizászlók között tucatszámra fordulnak még elő ugyanezen színek kombinációival ellátottak is, a székelységhez sorolhatóságuk bármifajta nyoma nélkül. Továbbá az sem zavarja a minket széltében-hosszában egyebekről győzködőket, miszerint a korabeli képen Z. M. monogrammal díszített zászló színei nem kék-arany, hanem kék-fehér (ezüst) összeállítást mutatnak. Akkor hát miként is állunk az „ősi” kék-arany székely színekkel?

Nagybaczoni Molnár Ferenc, budapesti történetkutató
Folytatás a jövő heti Szempontban

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2018. július 21., szombat

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról

Aki komolyan veszi a saját vallását, komolyan tudja venni a másikat a maga vallásosságának megélésében, el tudja fogadni, hogy ő azon az úton keresi az üdvösségét – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Kovács István sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész.

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

Tanár úr, az osztályból 18-an vették az érettségit! – jelentette büszkén az egyik tanítványom, amikor az eredményekről érdeklődtem. Nem ez volt a legalkalmasabb pillanat, hogy a magyartalan megfogalmazásra felhívjam a figyelmét, de ez az egyetlen mondat nagyon sok mindenről árulkodik.

Vegyük az adást, ne csak az érettségit
Vegyük az adást, ne csak az érettségit
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

2018. július 01., vasárnap

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, „az anyák megmentője” (1818. július 1. – 1865. augusztus 13.). Tragikus sorsú orvos, akinek a temetésén sem kollégái, sem családtagjai nem jelentek meg.

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője
2018. június 02., szombat

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről

A kolozsvári Mátyás-napok, majd a sepsiszentgyörgyi Szent György Napok után egyre több erdélyi helyszínen találkozhatnak majd az érdeklődők Mátyás királyt és korát idéző programokkal, rendezvényekkel. Az Erdély-szerte esedékes megemlékezésekről a budapesti Magyarság Háza igazgatóját, Csibi Krisztinát kérdeztük.&a

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről
2018. május 06., vasárnap

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása

Marosvásárhelyi és bukaresti peres tapasztalatom alapján a leghatározottabban ki merem jelenteni azt, hogy a teljes körű magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés jövője jogi eszközökkel nem biztosítható.

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

‚Oktatótársaim és a magyar hallgatók nevében ma is azt vallom: mi szinte minden lehetségeset megtettünk a demokrácia keretei között, szűkösnek bizonyuló eszköztárunkból ennyire tellett. A helyzet meghaladott bennünket. Mi, tanárok és diákok elsősorban a magyar oktatás lehetőségének a megteremtésében vagyunk, lehetünk felelősek. A kisebbs&am

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

2018. április 15., vasárnap

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről

Nem jogi, hanem politikai döntés kérdése, hogy mennyire állítható a nemzetközi jog a kisebbségvédelem szolgálatába – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Szalayné Sándor Erzsébet, az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezménye tanácsadó bizottságának tagja.

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről
2018. április 09., hétfő

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról

Újabb székelyföldi bemutatókörúton ismerheti meg a nagyközönség a napokban Sántha Attila nemrég napvilágot látott Bühnagy székely szótárát. A kötet megszületéséről, a gyűjtőmunkáról, a székely nyelvi örökségről kérdeztük Sántha Attilát.

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról
2018. március 25., vasárnap

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel

A vers műfordítás egy ismeretlen nyelvből, a Kárpát-medencében írott mai irodalom egyre inkább szervesülő közegnek tekinthető, és fontosak az olvasókkal való személyes találkozások – ezt vallja többek közt Karácsonyi Zsolt kolozsvári költő, aki március 15. alkalmával vett át József Attila-díjat Budapesten.

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel
2018. március 18., vasárnap

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban

Mindenki másként látja, fogja fel és értelmezi a valóságot. Amit látunk, képlékeny, és ha csak kicsit is más szögből próbáljuk nézni mindazt, ami körülvesz bennünket, máris változik a perspektíva, módosulhatnak nemcsak benyomásaink, de véleményünk is.

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban