Nem véletlen az angol kilépés

Nem véletlen az angol kilépés

Minden nép, nemzet múltjában vannak események, történelmi tények, melyek az idő múlásával sem tűnnek el, legfeljebb elhomályosulnak, vagy elvesztik a jelentőségüket. Mi, magyarok közel 100 évvel a trianoni tragédia után még mindig rágódunk a keserves múlton, nem tudunk belenyugodni, hogy igazságtalanul elbántak velünk. Majd egyszer ez is változni fog.

Hollai Hehs Ottó

2016. július 03., 14:412016. július 03., 14:41


Egy birodalom tündöklése és hanyatlása

Angol barátaink évszázadokon keresztül a világ urai voltak, hát ezt ugyancsak nehéz elfelejteni. Felfrissítve történelmi ismereteinket, nézzük meg a múlt század első felében az adatokat a brit birodalomról. A Föld összterületéből körülbelül 37 millió négyzetkilométeren 450 millió ember tartozott a birodalomhoz. A világon gyorsan kialakult egy tipikus angol gazdasági rendszer, egy angolszász jogrendszer, és a brit társadalom számos eleme a világ megannyi pontjára erős hatást gyakorolt. Az angol nyelv meghódította az egész világot. A hanyatlás lassan, még az amerikai függetlenségi háború idején kezdődött. A két nagy világháború után az angol gazdasági veszteségek mértéke óriási volt, a birodalom gyarmatosított része önálló lett, az amerikai hegemónia megnőtt, így a brit birodalom lassan megszűnt. Mindamellett, hogy Nagy-Britannia hosszú évszázadokon keresztül az európai történelem egyik ellensúlyozó szerepét töltötte be, az összetartozás érzése a kontinenssel náluk sokkal gyengébb, mint például a franciáknál vagy a németeknél.

A mai brit fiatalok nagy részének ez a múlt már nem jelent sokat, de az idősebb korosztály szülei, tehát a mai, mondjuk x és y generáció nagyszülei, dédszülei még a „birodalomban” éltek, számukra a dicső múlt emlékei még nem tűntek el.

Mi ebből a következtetés? Az, hogy a britek nehezen tűrik el, hogy mások dirigáljanak nekik. Főleg nem Brüsszelből, ahol a vezérhang már régen a német, na és néha a francia. A nagy angol államférfi, Sir Winston Churchill már 1946-ban, 72 évesen emlegeti az Európai Egyesült Államokat, kihangsúlyozva főleg a német és francia közeledést, de ebben Angliának inkább egy kívülálló, ún. „atyáskodó” szerepet képzelt el. Ő akkor még saját országának egy sokkal nagyobb nemzetközi „dirigens” szerepet képzelt el. A későbbiekben a Charles de Gaulle-féle ellenkezés akadályozta meg Nagy-Britannia csatlakozását az alakuló Európához. A francia elnök halála után enyhült a párizsi tiltakozás és végül a hetvenes évek elején a britek beléptek a „családba”.

Ez a rövid visszatekintés csak arra szeretne rávilágítani, hogy a dolog „velük” soha nem volt egyszerű, és nem is lesz. De a pánikkeltésre nincs ok, és a mellébeszélés, a félrevezető, elterelő szándék kimondottan veszélyezteti az Európai Unió amúgy is nehéz helyzetét.

Referendum mint adu

Az angolok valójában soha nem akarták elhagyni az Uniót – a skótok, írek pedig még kevésbé –, mert ez Brüsszel packázása ellenére mindig gazdasági előnyt jelentett. David Cameron miniszterelnök februári tárgyalásai nyomán London komoly engedményeket kapott Brüsszeltől, a megállapodás különleges státust biztosított Nagy-Britannia számára az Európai Unióban. Talán mindezek bebiztosítására akarta a cameroni politika a referendumot kvázi aduként felhasználni, de arra senki nem gondolt komolyan, hogy ezt a britek nagy része komolyan is veszi. Nem véletlen, hogy az idősebb korosztály szavazott a kilépés mellett. Ők látják a valódi veszélyt, ami nem csak az Uniót, hanem egész Európát fenyegeti, és amit röviden úgy lehetne megfogalmazni: ha ez így megy tovább, Európa pár évtizeden belül visszafordíthatatlanul elszínesedik. A mai valódi téma tehát nem a britek hovatartozása – ők így is, úgy is Európában maradnak –, hanem a kérdés az, hogy Európa megmarad-e európainak, vagy egyszerűen átengedjük a multikulturalizmus prédájának. Ez nem rasszizmus, ez nem idegengyűlölet, és nem is populizmus – ahogy ezt a balliberálisok nevezik –, hanem őszinte védekezés egy jól megszervezett és aljas támadás ellen.

Az amerikai geopolitika keleti irányú terjeszkedési stratégiájának hadszínterévé váltunk. Oroszország ellen már régebben elindult a hadjárat, egyelőre „szelíd” eszközökkel, ha egy ilyen nagyszabású gazdasági embargót egyáltalán szelídnek nevezhetünk. Az Unió sorsa sem számít, ha amerikai célokról van szó. A Nyugat- és Kelet-Európa közti, egyre erősebb ellentétek ma fontosabbak, mint a Brexit, mert ha Brüsszel mai vezetői nem hajlandók a kelet-európai népek hangját, elképzeléseit meghallgatni, akkor az EU ténylegesen felbomlik.

Érvényesíteni az összeurópai szándékokat

Egy bürokráciamentes, gyors elhatározásokra és gyors intézkedésekre képes uniós vezetésre van szükség, ahol az összeurópai szándékok érvényesülhetnek, és ahol nem egyedi, hogy ne mondjam, diktatórikus határozatok mentén menetelünk előre. Illetve topogunk egy helyben. Brüsszelnek fejet kell hajtania ama többségi európai akarat előtt, miszerint a kontinens határait meg kell védeni, ha kell, katonai erővel is. Hivatalosan ki kell jelenteni, hogy az Uniónak nincs szüksége idegen vendégmunkásokra, mert a jelenlegi munkanélküliséget csak akkor lehet csökkenteni, ha elsősorban Európa fiataljainak, és nem idegeneknek biztosítunk munkát. Az igazi menekülteket, akik háború vagy politikai üldöztetés elől menekülnek, továbbra is segítjük, de szigorú ellenőrzés mellett.
Az iszlám vallásra pontosan úgy tekintünk, mint a többi, kisebb vagy nagy vallásra, tiszteljük hitüket, és nincs okunk tőlük félni, de a muszlim terrorizmust, akárcsak a többit, szigorúan elítéljük, a terrorista Iszlám Államot pedig az emberiség ellenségének tekintjük. Amennyiben a NATO nem képes az Iszlám Államot legyőzni – ha akarja egyáltalán –, akkor közös európai hadművelettel egyszer és mindenkorra véget kell vetni a dzsihadista szervezet véres garázdálkodásának. A két nagy, évszázadokig ellenségesen szemben álló civilizációt nem szabad összekeverni, ez mindkét résznek óriási veszélyt jelenthetne. Csakis békésen, esetleg egymást segítve, de nem együtt, hanem egymás mellett lehet sikeresen építeni a jövőnket. Ezt mindkét oldal tudja, külső erők kényszerítenek minket az ellenkezőre.

Végezetül a menekültprobléma megoldása érdekében a leghatározottabban, és nagyon komolyan segítséget kell nyújtani a Közel-Kelet és Észak-Afrika mélyszegénységben élő, ugyanakkor nagyon gyorsan szaporodó embertömegének. Erre a célra bőven jutna pénz (amíg ezeket a sorokat leírom, szinte minden percben emberek halnak éhen), ugyanakkor milliárdok folynak a fegyverkezésre. Tehát ne fegyvert exportáljunk ebbe a térségbe, hanem építsünk gyárakat, teremtsünk munkahelyeket, és alakítsuk át a társadalmat ésszerűen, de az ő saját elképzeléseik szerint, anélkül, hogy a nyugati demokráciát rájuk erőszakolnánk.

A brit válás vagy maradás valószínűleg lassan megy a maga útján előre. Várjuk meg a végét, de ne dőljünk be a félrevezetésnek, mellébeszélésnek, inkább foglalkozzunk nagyon gyorsan Európa valós problémáival. Remélhetőleg a kontinens európaiasan, de ugyanakkor nemzeti érdekeik érvényesítésével is törődő politikusai hasonlóan gondolkodnak.

A szerző Németországban élő publicista

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2018. július 21., szombat

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról

Aki komolyan veszi a saját vallását, komolyan tudja venni a másikat a maga vallásosságának megélésében, el tudja fogadni, hogy ő azon az úton keresi az üdvösségét – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Kovács István sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész.

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

Tanár úr, az osztályból 18-an vették az érettségit! – jelentette büszkén az egyik tanítványom, amikor az eredményekről érdeklődtem. Nem ez volt a legalkalmasabb pillanat, hogy a magyartalan megfogalmazásra felhívjam a figyelmét, de ez az egyetlen mondat nagyon sok mindenről árulkodik.

Vegyük az adást, ne csak az érettségit
Vegyük az adást, ne csak az érettségit
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

2018. július 01., vasárnap

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, „az anyák megmentője” (1818. július 1. – 1865. augusztus 13.). Tragikus sorsú orvos, akinek a temetésén sem kollégái, sem családtagjai nem jelentek meg.

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője
2018. június 02., szombat

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről

A kolozsvári Mátyás-napok, majd a sepsiszentgyörgyi Szent György Napok után egyre több erdélyi helyszínen találkozhatnak majd az érdeklődők Mátyás királyt és korát idéző programokkal, rendezvényekkel. Az Erdély-szerte esedékes megemlékezésekről a budapesti Magyarság Háza igazgatóját, Csibi Krisztinát kérdeztük.&a

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről
2018. május 06., vasárnap

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása

Marosvásárhelyi és bukaresti peres tapasztalatom alapján a leghatározottabban ki merem jelenteni azt, hogy a teljes körű magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés jövője jogi eszközökkel nem biztosítható.

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

‚Oktatótársaim és a magyar hallgatók nevében ma is azt vallom: mi szinte minden lehetségeset megtettünk a demokrácia keretei között, szűkösnek bizonyuló eszköztárunkból ennyire tellett. A helyzet meghaladott bennünket. Mi, tanárok és diákok elsősorban a magyar oktatás lehetőségének a megteremtésében vagyunk, lehetünk felelősek. A kisebbs&am

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

2018. április 15., vasárnap

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről

Nem jogi, hanem politikai döntés kérdése, hogy mennyire állítható a nemzetközi jog a kisebbségvédelem szolgálatába – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Szalayné Sándor Erzsébet, az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezménye tanácsadó bizottságának tagja.

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről
2018. április 09., hétfő

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról

Újabb székelyföldi bemutatókörúton ismerheti meg a nagyközönség a napokban Sántha Attila nemrég napvilágot látott Bühnagy székely szótárát. A kötet megszületéséről, a gyűjtőmunkáról, a székely nyelvi örökségről kérdeztük Sántha Attilát.

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról
2018. március 25., vasárnap

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel

A vers műfordítás egy ismeretlen nyelvből, a Kárpát-medencében írott mai irodalom egyre inkább szervesülő közegnek tekinthető, és fontosak az olvasókkal való személyes találkozások – ezt vallja többek közt Karácsonyi Zsolt kolozsvári költő, aki március 15. alkalmával vett át József Attila-díjat Budapesten.

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel
2018. március 18., vasárnap

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban

Mindenki másként látja, fogja fel és értelmezi a valóságot. Amit látunk, képlékeny, és ha csak kicsit is más szögből próbáljuk nézni mindazt, ami körülvesz bennünket, máris változik a perspektíva, módosulhatnak nemcsak benyomásaink, de véleményünk is.

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban