Kisebbségek: mire figyel Amerika?

Az Egyesült Államok külügyminisztériuma közzétette a 2016-os évre vonatkozó éves emberi jogi országjelentéseit. Az elmúlt évben a budapesti Nemzetpolitikai Kutatóintézet összehasonlító elemzést készített a Kárpát-medence országaira vonatkozó, 2011 és 2015 közötti jelentésekről. Ez a mostani elemzés annak a munkának a folytatásaként a legfrissebb éves jelentéseket kívánja bemutatni – természetesen ugyanabban a térségben és kizárólag a magyar közösségek jogainak érvényesülése szempontjából.

2017. március 12., 16:022017. március 12., 16:02

2018. szeptember 05., 08:302018. szeptember 05., 08:30

 

Elérni Washington ingerküszöbét

Az előző évekhez hasonlóan a State Department emberi jogi jelentései követik a már megszokott struktúrát: azonos szerkezetben tárgyalják a különböző emberi jogi kérdéseket az igazságszolgáltatástól a szólásszabadságig, polgári és politikai jogoktól a munkavállalási jogokig. A magyarságot érintő megállapításokat megszokott módon a harmadik részben (kisebbségek politikai képviselete) és a hatodik részben (etnikai alapú diszkrimináció, kisebbségek helyzete) olvashatjuk, az ingatlan-visszaszolgáltatás helyzetéről – ott, ahol ez egyáltalán megjelenik – az első fejezet tesz említést. A romániai jelentés ebben az évben kivételesen a második fejezetében is tartalmaz egy megállapítást az egyesülési szabadság témakörében.

Az egységes formán kívül a jelentések közös vonása továbbra is az, hogy a kisebbségi jogok körén belül az amerikai diplomácia azokra a témákra, kérdésekre fekteti a hangsúlyt, amelyek elérnek egy bizonyos ingerküszöböt, pontosabban olyan kérdéseket részleteznek, amelyeket az amerikai diplomácia a sajátos szemüvegén át fontosnak és kiemelendőnek értékel. Ez igen sok esetben azt jelenti, hogy a kiemelt témák súlya az információ forrásától függ: amennyiben egy adott kérdéskörre vonatkozóan az amerikai külképviselet rendszeresen kér és kap információkat, illetve ilyen jellegű információkat folyamatosan juttatnak el hozzájuk, akkor az egy idő után szinte visszatérő elemévé válik a jelentéseknek.

Nem mindegy tehát, hogy egy adott ország magyar politikai és civil szervezetei milyen kapcsolatban vannak az amerikai diplomatákkal, képesek-e elérni azt, hogy azok figyelme kiterjedjen a magyar közösség legfontosabb problémáira – és ez a jelentésekből vissza is köszönjön. Ezért – akárcsak a múlt évi elemzésünkben – csak megerősíteni tudjuk azt a megállapítást, hogy a Kárpát-medence országaira vonatkozó emberi jogi jelentések annyi információt fognak tartalmazni a magyar közösségek jogairól és azok csorbulásáról, és olyan súllyal tartalmazzák majd ezeket, amilyen mértékben a magyar politikai és civil szervezetek hangsúlyt fektetnek azok nemzetközi megismertetésére. Természetesen ez a megállapítás annyiban árnyalásra szorul, hogy például Ukrajna esetében olyan súlyosak a más jellegű emberi jogi problémák, hogy a magyar közösség gondjai eltörpülnek ezek mellett a kárpátaljai magyar közösség képviselőinek erőfeszítései ellenére is.

Szlovákia tekintetében a 2016-os jelentés szinte szó szerint megismétli az egy évvel korábbi jelentés megállapításait. A magyar közösség politikai képviseletéről most sem tesz említést, csak annyit emel ki, hogy a legutóbbi parlamenti választások szabályosak és törvényesek voltak, illetve hogy nincs törvényes akadálya a kisebbségek politikai részvételének. A nyelvi jogok érvényesülése ebben az évben is helyet kapott a jelentésben: a 2015-ös jelentéssel azonos megfogalmazásban találjuk a magyar közösségnek a nyelvtörvénnyel szemben megfogalmazott kritikáit, valamint a kétnyelvűség érvényesülésének akadályozását a hivatalos ügyintézésben és a vasútállomásokon. A jelentés követi továbbá a Malina Hedvig-ügy alakulását is: megállapítja, hogy 2016 márciusában az ügyet áthelyezték Magyarországra, ahol Malina Hedvig jelenleg él, és azt, hogy a civil és emberi jogi szervezetek változatlanul tiltakoznak az ügy újranyitása ellen.

Külön jelentés a Krímről

Ukrajna emberi jogi helyzete az előző évekhez hasonlóan most is az amerikai külügy figyelmének egyik központi eleme. Itt azonban – akárcsak a korábbi éves jelentésekben – nem találunk a magyar közösségre vonatkozó konkrét megállapításokat. A legfontosabb kérdéskör változatlanul az orosz–ukrán ellentét – például idén is külön jelentés készült a Krím félsziget helyzetéről. A jelentés előkészítési folyamatában az amerikai diplomácia egyik legfontosabb információforrása az ENSZ Emberi Jogi Monitoring Missziója Ukrajnában (HRMMU), és ebből kifolyólag a magyar közösség problémáira irányuló figyelem értelemszerűen eltörpül a más, esetenként igen súlyos emberi jogi jogsértések mellett.

A Szerbiára vonatkozó 2016-os jelentés szűkszavúbb a 2015-ös jelentéshez képest, annak ellenére, hogy a visszatérő elemek itt is megjelennek. A restitúció ügyében megemlíti, hogy az illetékes hatóságok beszámolói szerint az államosított közösségi és egyházi javak 88 százaléka rendeződött, de hozzáteszi, hogy a kártérítési eljárást 2018-ra halasztották (az eredetileg 2014-re tervezett helyett). Új elem, hogy 2016 februárjában a kormány elfogadta a holokauszt következtében örökös nélkül maradt zsidó ingatlanok visszaszolgáltatását, ennek következtében a belgrádi zsidó hitközségnek két ingatlant juttattak vissza. A magyar közösség sajátos problémáira viszont már nem tér ki a jelentés, csak általános érvénnyel mondja ki, hogy a kisebbségi tanácsok széles jogkörökkel rendelkeznek a kisebbségi oktatás, kultúra, média és anyanyelvhasználat terén. Ugyanakkor szintén általános jelleggel állapítja meg, hogy továbbra is érkeztek jelzések kisebbségellenes cselekedetekről, valamint a foglalkoztatás terén észlelt etnikai alapú diszkriminációról.

A „problémás” Románia

A vizsgált országok közül továbbra is Románia kisebbségi jogi helyzetét éri a legtöbb kritika. Az elmúlt években is bővelkedett a jelentés a magyarságot érintő ügyekben, ám a mostani még a legutóbbi jelentéshez képest is részletesebb, több konkrétumot tartalmaz, és alaposabb. A 2016-os évre vonatkozó jelentés részletesen foglalkozik a restitúció helyzetével. Megállapítja, hogy az új kártérítési törvény által bevezetett pontrendszer továbbra sem működik, a parlament már két alkalommal kényszerült meghosszabbítani a termőföldek nyilvántartásának törvényben foglalt határidejét. Az egyházi javak visszaszolgáltatása terén beszédes adatot is közöl: 2016 szeptemberéig az egyházi restitúciós bizottság által meghozott 1278 döntésből 13 ingatlan esetében történt meg a visszaszolgáltatás, 12 ügyben kártérítést ítéltek meg, 21 kérést visszavontak, és 1232 kérést elutasítottak. A megoldott ügyek között csak 79 volt kisebbségi, és ezek között nem volt egyetlen visszaszolgáltatási döntés sem.

A jelentésben kiemelkedő helyet kap a Székely Mikó Kollégium ügye. Bár korábban is rendszeresen foglalkozott a szöveg ezzel a kérdéssel, most már a jogerős döntést követő új fejleményeket is megemlíti: az önkormányzat visszavette az ingatlant, de a református egyház újabb visszaszolgáltatási kéréssel fordult az egyházi restitúciós bizottsághoz. A bizottság elutasító döntését az egyház megtámadta a bíróságon, és ez a per jelenleg is folyamatban van. A tényszerű megállapításokon túl viszont a jelentés legfontosabb üzenete, hogy az Egyesült Államok külügyminisztériuma a Mikó-perben 2014-ben hozott jogerős döntés ellenére is visszaállamosításként értelmezi a Székely Mikó Kollégium ügyét, ugyanakkor változatlanul elismeri az egyház tulajdonjogát. A jelentés az előző évekhez hasonlóan részletesen bemutatja a romániai választási rendszer kisebbségekre vonatkozó szabályait, megfogalmazza a választásokon részt venni kívánó kisebbségi szervezetek alapítási nehézségeivel szembeni kritikáit, és kiemeli, hogy a parlamentbe bejutó kisebbségi szervezetek közül egyedül az RMDSZ éri el a pártokra vonatkozó 5 százalékos küszöböt.

A jelentés továbbá számos új jogsértésre is kitér. Szóvá teszi és kifogásolja, hogy a Maros megyei táblabíróság megtagadta a Székelyföld turizmusáért létrehozott egyesület bejegyzését, mert úgy ítélte meg, hogy a Székelyföld egy jogilag nem létező, etnikai alapú szerveződés. Megállapítja továbbá azt is, hogy a hatóságok támadják és akadályozzák a székely zászló és más székely szimbólumok használatát. Az anyanyelvhasználati jogra vonatkozó bekezdésben tájékoztat az RMDSZ által a regionális vagy kisebbségi nyelvek európai chartájának alkalmazásáról kidolgozott és májusban közzétett árnyékjelentéséről, amelyből kiemeli a nyelvhasználat hiányát az igazságszolgáltatásban és a közigazgatásban, a magyar nyelvű állami egyetem hiányát és a román nyelv oktatásának problémáit a magyar iskolákban. Ugyancsak az anyanyelvhasználati jog megsértéseként említi a kolozsvári orvos példáját, aki megtagadta egy magyar kislány ellátását, mert az nem beszélt románul. Végül ugyancsak visszatérő elemként szóvá teszi a magyar nyelv oktatásának akadályozását a moldvai csángók által lakott egyes falvakban.

Kulcsfontosságú a tájékoztatás

Összegzésként elmondható, hogy az Egyesült Államok külügyminisztériumát továbbra is kiemelten foglalkoztatja a térség országaiban élő magyar közösségek helyzete. Bár a jelentések az előző évekhez viszonyítva hullámzó tendenciát mutatnak – vannak országok, amelyek esetében szűkebbek, mások esetében sokkal részletesebbek a magyar közösséget érintő részek –, a figyelem érdemben nem változott. Észlelhető továbbá, hogy Ukrajnában a magyar közösség hangját továbbra is elnyomják az orosz-ukrán konfliktusból fakadó emberi jogi kérdések, és ez nem a magyar érdekképviselet hiányos kommunikációjának a hibája. Szerbia tekintetében az előző években bekövetkezett pozitív változások azt eredményezték, hogy az országjelentésben már nincsenek konkrét magyarellenességre utaló megállapítások. Szlovákia tekintetében azonban azt lehet érezni, hogy miközben nem beszélhetünk a magyar közösség jogainak érvényesülése terén tényleges javulásról, az országjelentés Malina Hedvig ügyének áthelyezésén kívül valójában csak megismétli a korábbi megállapításokat, miközben nem tér ki egyéb ügyekre, amelyek talán szintén szót érdemelnének.

Románia esetében megállapítható, hogy a magyar érdekképviselet nemzetközi tájékoztató tevékenysége kulcsfontosságú volt, és hozzájárult az ebben a jelentésben tárgyalt ügyek láthatóságához. Ehhez természetesen kellettek azok a súlyos ügyek is, amelyek a politikai tájékoztatástól függetlenül is felhívják magukra az amerikai diplomácia figyelmét: a kolozsvári orvos esete, a restitúció leállása, a székely szimbólumok elleni hadjárat, a Székelyföld turisztikai egyesület stb. A marosvásárhelyi római katolikus gimnázium ügye valószínűleg a szöveg túl korai lezárása miatt maradt ki a jelentésből. Megfelelő és pontos tájékoztatás esetén azonban minden esély megvan arra, hogy ez a súlyos probléma ne kerülje el a májusra várható, vallásszabadságról és egyházi életről szóló éves jelentés előkészítőinek figyelmét.

A jogérvényesítési munkában, különösen a jogsértések megfelelő nemzetközi ismertetése érdekében azt látjuk tehát, hogy továbbra is kiemelten fontos az amerikai diplomácia alapos, rendszeres és dokumentált tájékoztatása. Természetesen ezek a jelentések nem vezetnek közvetlen megoldásokhoz az általuk jelzett problémákra, de mindenképpen fontos elemei az országon belüli kisebbségi érdekképviseleti és jogérvényesítési tevékenységnek. A romániai országjelentés esetében pedig – tekintettel arra, hogy az egyre intenzívebben, egyre nyomatékosabban és részletesebben mutat be igen komoly jogsértéseket – a nagy kérdés az marad, hogy mit kezd maga az amerikai diplomácia a saját megállapításaival. A bukaresti amerikai nagykövet (akárcsak a brit, holland vagy a német) igen gyakran aktív résztvevője a romániai belpolitikai és jogállami vitáknak, rendszeresek a közleményei, nyilatkozatai, interjúi az emberi jogok, a korrupció, a büntetőjog vagy a jogállamiság témakörében, a román politikai elit pedig hagyományosan nagy figyelmet szentel az amerikai kormányzat jelzéseinek.

A jelentés magyar kisebbségre vonatkozó megállapításai ugyanakkor nem kerültek be a román médiába, a dokumentumra vonatkozó tudósítások csupán a sokat bírált börtönviszonyokra, illetve a romák diszkriminációjára koncentráltak. A fősodratú román média figyelmének felkeltése azért is lenne fontos, mert a román társadalomban ma már vélhetően van egy olyan réteg, amely érzékenyíthető a magyar kisebbség problémáira, főként ha erről nem magyar politikusok vagy újságírók, hanem a Romániában nagy bizalomnak és népszerűségnek örvendő Egyesült Államok külügyminisztériumának jelentése beszél.

Nemzetpolitikai Kutatóintézet, Budapest

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2018. július 21., szombat

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról

Aki komolyan veszi a saját vallását, komolyan tudja venni a másikat a maga vallásosságának megélésében, el tudja fogadni, hogy ő azon az úton keresi az üdvösségét – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Kovács István sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész.

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

Tanár úr, az osztályból 18-an vették az érettségit! – jelentette büszkén az egyik tanítványom, amikor az eredményekről érdeklődtem. Nem ez volt a legalkalmasabb pillanat, hogy a magyartalan megfogalmazásra felhívjam a figyelmét, de ez az egyetlen mondat nagyon sok mindenről árulkodik.

Vegyük az adást, ne csak az érettségit
Vegyük az adást, ne csak az érettségit
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

2018. július 01., vasárnap

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, „az anyák megmentője” (1818. július 1. – 1865. augusztus 13.). Tragikus sorsú orvos, akinek a temetésén sem kollégái, sem családtagjai nem jelentek meg.

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője
2018. június 02., szombat

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről

A kolozsvári Mátyás-napok, majd a sepsiszentgyörgyi Szent György Napok után egyre több erdélyi helyszínen találkozhatnak majd az érdeklődők Mátyás királyt és korát idéző programokkal, rendezvényekkel. Az Erdély-szerte esedékes megemlékezésekről a budapesti Magyarság Háza igazgatóját, Csibi Krisztinát kérdeztük.&a

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről
2018. május 06., vasárnap

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása

Marosvásárhelyi és bukaresti peres tapasztalatom alapján a leghatározottabban ki merem jelenteni azt, hogy a teljes körű magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés jövője jogi eszközökkel nem biztosítható.

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

‚Oktatótársaim és a magyar hallgatók nevében ma is azt vallom: mi szinte minden lehetségeset megtettünk a demokrácia keretei között, szűkösnek bizonyuló eszköztárunkból ennyire tellett. A helyzet meghaladott bennünket. Mi, tanárok és diákok elsősorban a magyar oktatás lehetőségének a megteremtésében vagyunk, lehetünk felelősek. A kisebbs&am

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

2018. április 15., vasárnap

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről

Nem jogi, hanem politikai döntés kérdése, hogy mennyire állítható a nemzetközi jog a kisebbségvédelem szolgálatába – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Szalayné Sándor Erzsébet, az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezménye tanácsadó bizottságának tagja.

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről
2018. április 09., hétfő

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról

Újabb székelyföldi bemutatókörúton ismerheti meg a nagyközönség a napokban Sántha Attila nemrég napvilágot látott Bühnagy székely szótárát. A kötet megszületéséről, a gyűjtőmunkáról, a székely nyelvi örökségről kérdeztük Sántha Attilát.

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról
2018. március 25., vasárnap

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel

A vers műfordítás egy ismeretlen nyelvből, a Kárpát-medencében írott mai irodalom egyre inkább szervesülő közegnek tekinthető, és fontosak az olvasókkal való személyes találkozások – ezt vallja többek közt Karácsonyi Zsolt kolozsvári költő, aki március 15. alkalmával vett át József Attila-díjat Budapesten.

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel
2018. március 18., vasárnap

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban

Mindenki másként látja, fogja fel és értelmezi a valóságot. Amit látunk, képlékeny, és ha csak kicsit is más szögből próbáljuk nézni mindazt, ami körülvesz bennünket, máris változik a perspektíva, módosulhatnak nemcsak benyomásaink, de véleményünk is.

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban