Kárpátaljai magyarság az identitásmegőrzés tengerében

Kárpátaljai magyarság az identitásmegőrzés tengerében

Életem meghatározó élménye, amikor 1990 júniusában egy kárpátaljai ünnepségen meglengettem a magyar zászlót. Először életemben. Kárpátaljáról addig is sok mindent tudtam, olvastam. Bár földjére nem léphettem, sokszor éreztem a lélegzetét.

Ábrám Zoltán

2016. május 18., 15:152016. május 18., 15:15

Szülőhelyemről, a Máramaros megye szélén fekvő Szinérváraljáról Mára­marosszigetre menet autónk mindig érintette Kistécsőt és a Tisza vonalát. Ott, a folyó árterét nézegetve minduntalan felsejlettek Kárpátalja körvonalai. Egyetemista koromban a Máramarosi-hegyekben kirándultunk, a határtól néhány kilométerre lévő Várkő-csúcs lábánál fekvő Vércse-tóhoz. Később eljutottam a Szárazberek utáni hármas határ környék csodálatos tavaihoz. De mindannyiszor a határ innenső oldalán maradtam.

Először 1989 nyarán jártam a Szov­jetunióban. Rendhagyó módon, a Szekuritáté „közbenjárásának” köszönhetően a feleségemmel külön utakon jártuk meg a saját nászutunkat. Őt elfogadták a Moszkva–Leningrád repülőútra, engem viszont nem. A külföldi utazáshoz elengedhetetlen tucatnyi aláírás birtokában és a közös nászút szertefoszló álma alternatívájaként repülő helyett vonattal utaztam, orosz föld helyett ukrán vidékre – Kijev, Harkov és Zaporizzsja városaiba. Akkor nem reméltem, hogy néhány hónap elteltével megbukik Európa egyik meghatározó diktatúrája. Nem álmodtam, hogy egy éven belül megint a Szovjetunióban leszek, ezúttal Kárpátalján, és saját szememmel gyönyörködhetek Ungvár és Beregszász épületeiben, Munkács várfalaiban, a Vereckei-hágó szépségeiben.

1995-ben jelent meg Magyarok a nagyvilágban című riportkötetem, amelyben az első két interjú a kárpátaljai magyarsággal foglalkozik. A Balla D. Károly költő-szerkesztővel készített beszélgetés címe: Vérveszteséget okoz a kivándorlás, míg a Dalmay Árpáddal készített interjúé: Elfuserált autonómia Kárpátalján. Beszédes címek és annak megfelelő tartalom. Mindkettőből idézek néhány mondatot: „A kivándorlás, a lehetetlen hazai életkörülmények, a magyarság demoralizálódása és a hasonló jelek, amelyeket nagyon komolyan kell vennünk, mindezek nem töltenek el túlzott optimizmussal. Amit mondhatok, csupán annyi: sorsunkért mi magunk is felelősek vagyunk.” Továbbá: „A kulturális autonómia attól kezd működni, hogy valóban vannak magyar iskoláink és művelődési intézményeink, ahol nagyrészt magyarul folyik a munka.”

Többször jártam Kárpátalján, de mindig rendezvények, célzott programok kapcsán. Ezért évek óta készülök arra, hogy egészében megismerhessem. Hogy az egykori emlékeim felelevenítésén túl új vidékekkel, épített örökségekkel, kulturális és természeti látnivalókkal gazdagodjak. Erre nyújtott lehetőséget nemrég az Erdélyi Kárpát-Egyesület (EKE) marosvásárhelyi szervezete által szervezett átfogó és tartalmas kirándulás. Bármiféle élménybeszámolót mellőzve, csupán néhány tanulságot, következtetést és javaslatot szeretnék megosztani másokkal.

Innen ered a legmagyarabb folyó

Kárpátalja egy nagyon értékes és gazdag földrajzi, történelmi, kulturális, természeti tájegység, országrész. Várak és falmaradványok, turulmadaras emlékművek és Árpád-vonalas bunkerek, országgyűlésnek otthont adó ódon falak és ruszin fatemplomok, skanzenek és népművészeti múzeumok, vízesések és hegyvidéki tavak teszik változatossá a tájat. Innen ered a legmagyarabb folyó, a Tisza, amely jelenleg öt ország népeinek biztosít megélhetést. Innen indult a világhírnév felé Munkácsy Mihály és Bartók Béla – első koncertje révén –, vidékein megfordult Balassi Bálint és Kölcsey Ferenc. Nekünk, magyaroknak annál nagyobb a lelki vonzódásunk földjéhez, hiszen őseink
több mint ezerszáz éve lépték át a Vereckei-hágót, hogy új hazát teremtsenek Kárpátalján és szerte a Kárpát-medencében, ott, ahol élünk.

Hozzánk viszonyítva Kárpátalján többnyire nehezebb sorsú magyar közösségek élnek. Idegen ideológiák, mesterséges elzártság, gazdasági nyomor és helyenként árvizek sújtotta magyar emberek. Akinek nincs mellékfoglalkozása, havi kétezer hrivnyás (nyolcvaneurós) átlagkereseten túli jövedelme, annak mindennapi megélhetési gondokkal kell számolnia, kisebb-nagyobb mértékben. No meg az országhatárokon belül leépült infrastruktúrával, gödrös utakkal és pocsolyákkal, az előbbiekből és a vízumkényszerből fakadó mozgáskorlátozottsággal, vagy éppen az esedékes behívó gondolatával.

Helyenként pedig olyan nacionalista megnyilvánulásokkal, amiket mifelénk is tanulniuk kellene másoknak. Ezért a nagycsaládra jellemző aggódás jóleső érzése, az együttérzés és a szeretetteljes rágondolás máris erősíti a nemzeti összetartozás élményét és erejét. A nehézségekkel küzdő egyén számára már az is megtartóerő lehet, ha lelki közelségbe kerül másokkal. Jobb közérzetéhez és megélhetéséhez járulhat hozzá mások részéről a cselekvő kapcsolat, amennyiben embertársaiban világítani kezd a szándék, hogy lehetőségei szerint támogassa Kárpátalja magyarságát.

Időutazással is felérő látogatás

Már az is támogatás, ha minél több magyar emberben megfogalmazódik és tetté érlelődik az igény, hogy ellátogasson Kárpátaljára. Ha a nyugati jólét hajszolása helyett időutazásra vállalkozik, és dacol a határon és azon túl tapasztalható nagyobb mértékű kiszolgáltatottsággal, igénytelenséggel. Megéri. Az épített örökség és a természeti látványosságok mellett bizonyára kárpótolni fogja az emberek vendégszeretete is. De nemcsak a magyar faluturizmus fellendítése, a meglátogatott katolikus vagy református templomok perselyébe elhelyezett adomány, a felkínált szolgáltatások igénybevétele lehet segítőerő a helybeliek számára. Az adakozáson túl kölcsönös emberi kapcsolatok kialakítása és működtetése, egyházi és civil testvérkapcsolatok létrehozása, közös tevékenységek szervezése, az együvé tartozás folyamatos átélése éppúgy cél lehet.

Jó lenne szorgalmazni a kölcsönös látogatásokat, honismereti autóbuszos kirándulással egybekötött nyaralásokat, kiemelten a gyermekek, fiatalok számára. Hiszen a kárpátaljai szórványban élő, vagy akár a vegyes iskolába járó – és ott gyakorta egymással ukránul beszélő – gyermekeknek a Székelyföldön eltöltött néhány nap, a magyar vidékek megismerése egy csepp lehet az „identitásmegőrzés tengerében”. De a székelyföldi vagy partiumi gyermekek, felnőttek számára éppoly tanulságos lehet a Tiszán túli látogatás, amely megtaníthatja még jobban értékelni itthoni helyzetünket.

„Sztálin elvitt egy ördögöt, és hazaküldött egy angyalt!” – mondotta fanyarú humorral az a feleség, akinek a férje visszatért a poklok poklából, a málenkij robotról, és idehaza megtanulta értékelni minden napnak az örömét. 1944 novemberében negyvenezer magyar férfit küldött a halálba a szovjet rezsim, hogy Kárpátalja hovatartozását és a kommunizmus vívmányait senki se merje megkérdőjelezni. Az egykori gyűjtőtáborból a Szovjetunió lágereiben elhelyezett és ott elpusztult húszezer áldozatnak állít emléket a szolyvai emlékpark. Szinte minden kárpátaljai magyar család fájdalmának a siratófala, egyúttal az egész Kárpát-medencei magyarság egyik központi kegyeleti helye. Jó lenne Erdélyben is megemlékezni a sztálini terror áldozatairól! Már az idén, de a 75. évfordulón feltétlenül.

Kárpátaljának szüksége van zarándokhelyre. A Vereckei-hágón átkelő, honfoglaló őseink a Latorca partján pihentek meg végső hazára lelve. Ezen a – magyarság Mekkájának tekinthető – szent helyen többszöri próbálkozást és akadályoztatást követően 2008 óta új emlékmű áll – azóta helyreállítva, itt-ott megperzselve és idegengyűlölő barbár kezek által kivésve, ma már térfigyelő kamerák őrizetében. A kápolna alakú emlékjelet hét kőtömb alkotja, a hét honfoglaló törzset jelképezve. Középen gránitoltárkő található, ami a vérszerződéshez használt kehely szimbóluma.

Az ukránok is büszkék Rákóczira

Kárpátalja számos helyszíne szorosan kötődik II. Rákóczi Ferenc fejedelem Habsburg-ellenes sza­bad­ságharcához. A munkácsi vár Kö­zép-Európa egyik legeredetibb erődépítménye, és bár a csaták színtereitől távol esett, mégis a Rákóczi-felkelés eseményeinek egyik központja volt. Az Erdélyből idekerült pénzverdéjében nyomtatták ugyanis a „Pro libertate” jelszót tartalmazó érméket. Vezérszállás, Rákócziszállás – a nagyságos fejedelem nevét és emlékét őrző helyek a Toronyai-hágó közelében, ahol a Lengyelország felől érkező, majd nyolc év után ugyanitt távozó nagyurat a ruszinok fogadták és búcsúztatták. Rákóczi-forrás, Rákóczi-tölgyfa, Rákóczi-asztal. A bojkó ruszinok büszkén vallják azt, hogy ők II. Rákóczi Ferenc hű népe. A magyarokkal, székelyekkel és az összes néppel együtt, akik az Úr nevében a szabadságért és a hazáért harcoltak, és harcolnak ma is.

Úgy tűnik, ez az a pont, ami összetart. A szabadság őszinte szeretete. Rákóczi neve – latin és cirill betűkkel – ott hivalkodik Munkács és Ungvár váraiban, arcképe számos múzeumot ékesít, és nagyon sok helységben utcát neveztek el róla. Sehol sem tagadják, sőt a Kárpátalját többségében lakó ukránok is büszkék rá. Ezt az egyetemes büszkeséget kellene életre kelteni fejedelemmé iktatása helyén, Marosvásárhelyen, vagy éppenséggel a majtényi síkon. Az 1703–1711 között zajló kuruc szabadságharc 310 éves évfordulója alkalmára pedig milyen jó lenne kiépíteni a Rákóczi-utat Rákócziszállástól Marosvásárhelyig, Sárospatakon és Szatmárnémetin át (ahol évről évre színvonalas megemlékezéseket szervez az EMKE). Ez által – a Mária-út mellett – az egyetemes (és magyar) szabadság útjával gazdagodhatnánk.

A szerző marosvásárhelyi egyetemi tanár

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2018. július 21., szombat

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról

Aki komolyan veszi a saját vallását, komolyan tudja venni a másikat a maga vallásosságának megélésében, el tudja fogadni, hogy ő azon az úton keresi az üdvösségét – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Kovács István sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész.

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

Tanár úr, az osztályból 18-an vették az érettségit! – jelentette büszkén az egyik tanítványom, amikor az eredményekről érdeklődtem. Nem ez volt a legalkalmasabb pillanat, hogy a magyartalan megfogalmazásra felhívjam a figyelmét, de ez az egyetlen mondat nagyon sok mindenről árulkodik.

Vegyük az adást, ne csak az érettségit
Vegyük az adást, ne csak az érettségit
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

2018. július 01., vasárnap

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, „az anyák megmentője” (1818. július 1. – 1865. augusztus 13.). Tragikus sorsú orvos, akinek a temetésén sem kollégái, sem családtagjai nem jelentek meg.

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője
2018. június 02., szombat

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről

A kolozsvári Mátyás-napok, majd a sepsiszentgyörgyi Szent György Napok után egyre több erdélyi helyszínen találkozhatnak majd az érdeklődők Mátyás királyt és korát idéző programokkal, rendezvényekkel. Az Erdély-szerte esedékes megemlékezésekről a budapesti Magyarság Háza igazgatóját, Csibi Krisztinát kérdeztük.&a

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről
2018. május 06., vasárnap

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása

Marosvásárhelyi és bukaresti peres tapasztalatom alapján a leghatározottabban ki merem jelenteni azt, hogy a teljes körű magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés jövője jogi eszközökkel nem biztosítható.

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

‚Oktatótársaim és a magyar hallgatók nevében ma is azt vallom: mi szinte minden lehetségeset megtettünk a demokrácia keretei között, szűkösnek bizonyuló eszköztárunkból ennyire tellett. A helyzet meghaladott bennünket. Mi, tanárok és diákok elsősorban a magyar oktatás lehetőségének a megteremtésében vagyunk, lehetünk felelősek. A kisebbs&am

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

2018. április 15., vasárnap

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről

Nem jogi, hanem politikai döntés kérdése, hogy mennyire állítható a nemzetközi jog a kisebbségvédelem szolgálatába – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Szalayné Sándor Erzsébet, az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezménye tanácsadó bizottságának tagja.

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről
2018. április 09., hétfő

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról

Újabb székelyföldi bemutatókörúton ismerheti meg a nagyközönség a napokban Sántha Attila nemrég napvilágot látott Bühnagy székely szótárát. A kötet megszületéséről, a gyűjtőmunkáról, a székely nyelvi örökségről kérdeztük Sántha Attilát.

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról
2018. március 25., vasárnap

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel

A vers műfordítás egy ismeretlen nyelvből, a Kárpát-medencében írott mai irodalom egyre inkább szervesülő közegnek tekinthető, és fontosak az olvasókkal való személyes találkozások – ezt vallja többek közt Karácsonyi Zsolt kolozsvári költő, aki március 15. alkalmával vett át József Attila-díjat Budapesten.

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel
2018. március 18., vasárnap

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban

Mindenki másként látja, fogja fel és értelmezi a valóságot. Amit látunk, képlékeny, és ha csak kicsit is más szögből próbáljuk nézni mindazt, ami körülvesz bennünket, máris változik a perspektíva, módosulhatnak nemcsak benyomásaink, de véleményünk is.

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban