Janus-arcú Amerika és a melegek

Michael Guest, az Egyesült Államok volt bukaresti nagykövetének esete is bizonyítja, mennyire hamisan tetszeleg Amerika a demokrácia őshazájának, az esélyegyenlőség bajnokának szerepében.

Rostás Szabolcs

2013. augusztus 09., 10:582013. augusztus 09., 10:58

Az egykori diplomata szerint hazája sokkal kétszínűbb a melegek jogainak biztosítása terén, mint például volt állomáshelye, a homofóbként elkönyvelt Románia.

Michael Guest egyike volt az első, homoszexualitását nyíltan vállaló amerikai nagyköveteknek, amikor 2001-ben – nem mellékesen a republikánus Bush-adminisztráció idején – elfoglalta állomáshelyét Bukarestben. A kaliforniai karrierdiplomata megjelenése nem kis feltűnést keltett a román fővárosban, ahová élettársát, Alex Nevarezt is magával vitte.

Abban az országban, ahol az államvallásnak számító ortodoxia a mai napig tiltakozik az azonos neműek jogegyenlősége ellen, számos magas rangú politikus nem volt hajlandó nyilvánosan mutatkozni a homoszexuális nagykövettel, a szélsőségesen nacionalista Corneliu Vadim Tudor pártelnök pedig egyenesen sértésnek nevezte Washington részéről a meleg diplomata Bukarestbe küldését.

A jelenleg melegaktivistaként tevékenykedő Guest a közelmúltban bukaresti emberijog-védő szervezeteknek lobbizott annak kapcsán, hogy a román alkotmánymódosítás keretében kis híján bekerült az alaptörvény szövegtervezetébe, hogy a család egy férfi és egy nő házasságán alapszik, ezzel egy időben pedig a szexuális beállítottság miatti hátrányos megkülönböztetés tiltása. (Nem mellékes, hogy a Bukarestben júniusban rendezett melegfelvonuláson részt vett a brit és a holland nagykövet, valamint az amerikai diplomáciai képviselet számos munkatársa.)

Ennek apropóján feltárta, nagykövetként elsősorban nem a román társadalomnak a melegekkel szembeni nyílt távolságtartása zavarta, hanem saját honfitársainak Janus-arcúsága. Szerinte ugyanis az amerikaiak hivatalosan támogatják ugyan a homoszexuálisok egyenjogúságát, a valóságban azonban elutasítóak a szexuális kisebbséggel szemben. „Bukaresti mandátumom első három hónapjában nem egyszer sírtam a verbális agresszió miatt, sőt lemondásomat is fontolgattam. Egy republikánus szimpatizáns felhívott telefonon, és megkérdezte: élettársam fehérneműit is az amerikai adófizetők pénzén hozattam Romániába?\" – vallotta be Guest.

Lemondására mégsem ekkor, hanem Romániából hazatérte után három évvel, 2007-ben került sor. Guest bejelentette, 26 évi külügyi szolgálat után kilép az amerikai diplomáciai testületből, tiltakozva az azonos nemű diplomatapárokat sújtó diszkrimináció ellen. A homoszexuális és leszbikus élettársak ugyanis nem részesülnek ugyanolyan juttatásokban és védelemben, mint az eltérő nemű partnerek: nem térítik meg számukra a tengerentúli posztra történő utazás költségeit, nem kapnak munkát a nagykövetségeken, nem jár nekik diplomatavízum és -útlevél, partnerük egészségbiztosítása sem terjed ki rájuk, és nem vonatkoznak rájuk a kitelepítési tervek vészhelyzet esetén.

„Választásra kényszerítettek a számomra családot jelentő partnerem, valamint hazám szolgálata között, s ez szégyen Amerikára\" – állapította meg Guest, akinek vádjaira Condoleezza Rice akkori külügyminiszter nem reagált. Utódja, Hillary Clinton 2009-ben megígérte ugyan, hogy a diplomaták azonos nemű partnerei is megkapják azokat a jogokat és előnyöket, amelyeket a heteroszexuális párok élveznek, azonban minden maradt a régiben. Michael Guest azóta is változtatni próbál az amerikai külügyminisztérium gyakorlatán, ám egyelőre be kellett érnie azzal, hogy a melegházasságot legalizáló Kaliforniában egybekelhetett élettársával.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei