Európai erkölcsök és utópiák

Európai erkölcsök és utópiák

Henry Ford neve szimbólum Amerika számára. Hozzá kötődik a Ford márkanév, valamint a tömegtermelés és tömeges árusítás feltalálása. 1924-ben Ford a következőket mondta: „Ha az automobil Európában és Ázsiában ugyanolyan elterjedt jelenség lesz, mint az Egyesült Államokban, akkor a népek meg fogják érteni egymást. Az automobil megszünteti a háborút.” 

Lőrinczi Lóránd

2015. június 27., 12:252015. június 27., 12:25

Optimista jövőképén túlmenően Ford egy Adolf Hitler nevű pártvezért is támogatott. Azt a személyt, akit nem sokra rá az év emberének választottak az Egyesült Államokban (1938). Aztán valami nagyon félresiklott. Szimpátia ide, hírnév oda, néhány év alatt kiderült: a jövőkép ábránd volt, Hitler támogatása pedig kapitális tévedés. Akkoriban ezt kevesen látták előre. A hiszékenység nagy úr volt, mint ahogy ma is az.

Sikerként propagált kudarc

A nácizmus kérdését sokan most is a politikai érdekek mentén értelmezik, kizárólag a németekkel, vagy egy idióta vezérrel azonosítva azt. Az agresszív jelenség viszont sokkal tágabb és alattomosabb annál a szerepnél, melyet egyesek rá szoktak osztani. Megerősödésében az agresszió és a hiszékenység mellett fontos szerepet játszottak olyan áramlatok is, mint a darwinizmus, vagy az eugenika.

Hitler és sokan ama orvosok közül, akik ezen a programon (Hadamarról, a szisztematikus tudományos gyilkolás főhadiszállásáról van szó) dolgoztak, fanatikus darwinisták voltak, és leginkább a társadalomra akarták a darwinizmust alkalmazni. (dr. Richard Weikart). A szociáldarwinizmus, mint a tudományos fejlődés vívmánya, az emberiség problémáit megoldani akaró jó szándék kezében sokmillió áldozattal járó borzalomba torkollott.

Miért történhetett mindez? Mert valakik komolyan vettek egy komolytalan elméletet. Az „elmélet” atyja Charles Darwin volt, egy magas körökben forgó angol természettudós. Darwin 1859-ben állt elő evolúciós spekulációjával, mellyel – az erkölcsi felelősséget relativizálók örömére – a teremtő legitimitását kérdőjelezte meg. Bizonyítékai nem lévén, azok megtalálását az utókorra bízta.

Az utókor azonban minden törekvése és a bőkezű anyagi támogatás ellenére sem tudta teljesíteni a Londonból kapott házi feladatot. A tömegtájékoztatás mégis tudományos elméletként propagálta a spekulációt, és mind a mai napig „utolsó láncszem”-re való várakozásként értelmezi az első láncszem megtalálásának reményét. Mit mond erről a tudomány? 150 év intenzív kutatás = zéró láncszem.

„Öregem, ez aztán egy szeméthalom. Mintha egy füsttel teli szobába nézne be. Az elméletben semmi sincs precízen, tisztán, alaposan meghatározva vagy felvázolva. (...) Az ég szerelmére, még azt sem tudjuk meghatározni, hogy mi a »faj«.” (David Berlinski amerikai filozófus)

Mi tagadás, a trendőrök számára lesújtó lenne beismerni ezt a másfél évszázada sikerként propagált kudarcot. Ezért továbbra is a spekuláció toldását-foldását erőltetik. Az alternatív szemléletek megjelenítőit – a tudomány nevében! – kizárják a köreikből (1), kizárólag az oktatást és véleményipart átitató evolúciós magyarázatoknak adván helyt (2).

Elképzeléseik „így van”-okként vannak prezentálva, fenntartva ezáltal korunk mítoszát, a varázstudományt. Ennek a varázstudománynak a részét képezi a mindent relativizáló ideológia is, mely elterjedt az európai véleménycentrumokban. Eszerint csak véleményed lehet, állításokat nem tehetsz (kivéve, ha a különféle „unortodoxiákkal” van bajod...). Azt sem állíthatod, hogy Jézusnak igaza van.

Miért? Mert az igazság zavarja a posztmodern képviselőit. Szerintük ugyanis minden relatív. És ebben ők abszolút biztosak... Önellentmondásukat viszont nem sietnek felismerni. Arra sem gondolnak, hogy ha minden relatív lenne, akkor semmi értelme nem volna ezt kijelenteni. A cselekedeteikkel pedig saját magukat cáfolják. Eközben a „minden relatív” imperatívusza, az őt kísérő körítéssel együtt egy mesterséges tekintélyt kreál a természetes tekintély helyett, kiváló búvóhelyet biztosítva az álságos szándékok számára.

Ez azért történhet meg, mert a trendőrök a „nem tudom, tehát kérdezek/keresek” helyett az áramlat által díjazott kényelmes magyarázatokat preferálják. Ennek hatására bújnak a privát sarokba, ahol kényelmesen alámerülhetnek a kettős mérce varázsában. És akkor ne mondjuk, hogy Európában lubickol a felületesség?

Habermas Budapesten

A felületes túlkapásokra példa a frankfurti iskolához tartozó neo­marxista filozófus, Jürgen Ha­ber­mas budapesti előadása. Ha­bermas tavaly, az Európai Bizottság magyarországi képviselete és a Goethe Intézet szervezésében jelent meg az ELTE-n, ahol egy zsúfolásig telt teremben, a háborúk elkerülését szolgáló Európa kizárólagos képviselőjeként lépett fel.

Előadásában kategorikus erkölcsi magaslatokról beszélt. Nemzetek feletti demokráciát hirdetett, és annak veszélyére hívta fel a figyelmet, hogy a demokratizálódási folyamatok visszafordulhatnak, elsősorban Magyarországon, ahol a nemzeti-populista miniszterelnök, Orbán Viktor kormánya 2010 óta egyre inkább kiüresíti a jogállamot, hogy egy illiberális, irányított demokráciát hozzon létre. Szerinte a 2008-as gazdasági válság nyomán megmutatkozott az európai népek szolidaritásának hiánya, ami eltávolította a magyarokat Európától. És most az európai integráció mélyítésére volna szükség.

Beszédében Habermas nem tisztázta, miben méri a demokratikus folyamatokat, és mit ért a jogállam kiüresítése alatt. Márpedig enélkül az indokolatlan bélyegzés szintjén maradunk, ami gátat szab annak, hogy ezeket a kijelentéseket komolyan vegyük. Figyelemre méltó ugyanakkor az a könnyedség és egyoldalúság, mellyel a magyarkérdést kezelte. Lehet, hogy „meggyötört” kollégájának és barátjának köreiből (Heller Ágnes filozófust nevezte így) szerezte információit.

Talán ezért felejtette el számba venni a baloldal szerepét, amikor feltérképezte a magyar realitást. Mert a balliberális kormányzás volt az, mely a 2002-ben a régió éllovasának számító anyaországot 2010-re sereghajtóvá züllesztette. Ezért kaptak elsöprő szavazattöbbséget a jelenlegi kormánypártok. Ami kulcs a magyar realitás megértéséhez.

Nonszensz tehát összekeverni az országot csődbe taszító baloldaltól való eltávolodást az európai szolidaritás hiányával, és az „Európától való eltávolodással”. Mint ahogy az is ellentmond a józan észnek, hogy az előadás főszervezője, az Európai Bizottság, saját legitimitásán és princípiumain túllépve bízta meg a negatív magyar folyamatok egyik vezéralakját (Gyurcsány Ferenc volt kormányfő cégét) az uniós fejlesztéspolitika magyarországi működésének ellenőrzésével.

Ahogy mondani szokás, a politikában nincsenek véletlenek. Habermas egyoldalú informáltsága szerepet játszhatott abban is, hogy a kanti morálelméleti vonal neves filozófusa leragadt Orbán Viktor illiberális demokráciájánál, eltekintve attól, hogy a magyar miniszterelnök a kereszténydemokrácia mellett kötelezte el magát. De az is lehet, hogy a kereszténydemokrácia nem volt számára túl szimpatikus. Legyen bárhogy, kritikáját téves hangsúlyokra fektette. A keresztény elem teljes mértékben hiányzott az elemzéséből. Holott az a magyar alaptörvénybe is bekerült. Egy Joseph Ratzingerrel (XVI. Benedek pápa) vitázó filozófusnak ezt figyelmen kívül hagyni...

A nemzeti populizmus kritikájában Habermas a nemzet szűk értelmezéséből indult ki, melyet a felvilágosodáshoz kötött, és mesterséges konstrukcióként jellemzett. Ha értelmezését a mértéktelenséggel párosítjuk, igazat adhatunk neki; ez esetben valóban nem sok jó várható a nemzeti populizmustól, mely adott esetben még a fasizmusba is (Habermas ezt valószínűleg jól tudja, hiszen fiatalkorában a Hitlerjugend tagja volt) átcsúszhat.

Csakhogy ez nem a mostani Magyarország esete! A kérdés jóval árnyaltabb annál, hogysem ilyen brutális egyoldalúsággal kössük össze a kettőt. Ha figyelembe vesszük a keresztény meggyőződés mibenlétét, például hogy eleve tartalmazza a „fékek és ellensúlyok” rendszerét, máris óriási a különbség. Ehhez adódik az is, hogy 2010-ben Orbán Viktor egy „merjünk kicsik lenni” ideológián nevelt magyar nemzetet örökölt, melynek erősítésére eleve szükség volt. Ennek pedig nincs köze a szűken értelmezett nemzeti populizmushoz, vagy „fajtiszta” nemzetistenítéshez.

Inkább az „egészségessé erősíteni a magyart” szemlélethez áll közel, mely a nyugati társadalmak vezetői szemében általánosan elfogadott szempont (lásd pl. amerikai vezetők viszonyulását az amerikaiakhoz). Ezt támasztja alá az ötéves évértékelőn elhangzott változtatás is, melyben a magyar miniszterelnök a kulcsszót az erősítésről a figyelemre, a romeltakarítástól a polgári életminőségre cserélte, lezárva az utat a Rubikon átlépésével járó gátlástalanság, a szélsőségesség előtt.

És amíg a csőd szélén álló magyarokat erősíteni kellett, más nemzeteket gyengíteni lett volna szükséges. Így van ez a politikában, ahol nem az elméleti sablonok, hanem az adott helyzet mondja meg, mikor mire van szükség. Az öndicsőítő mítoszokhoz szokott román sovinizmus például ma is rendszeresen táplálva van, illene végre komolyan foglalkozni a kérdéssel. Legalábbis ezt kérné a kereszténydemokrácia, ami sajnos ismeretlen ebben az országban.

Az európai problémák gyökere tehát nem a magyar kormányoknál keresendő, hanem sokkal inkább a téveszmékkel agitáló mindentudók manővereiben. A „még több hatalmat” követelő előremenekülésben, mely elveti magától a tükörbenézés lehetőségét. Ezért van ma összemosva szabadság és szabadosság, tekintély és diktatúra, vélemény és igazság, látszat és valóság. Ennek a lubickolásnak lehetünk ma fül- és szemtanúi Európában. Egy olyan irányzat erősödésének, melyet a könnyelműség vezérel.

Záró gondolatok

Európaiként tisztelem Európát. És szeretném, hogy képbe helyezze a keresztény értékeket, és fejet hajtson az igazság előtt. Hogy szeresse a nemzeteket, de elvesse azok dicsőítését, és ne akarjon felelőtlen előremenekülésből születő transznacionalista eszményeket másokra erőltetni. Becsülöm az európaiakat, akik nem hagyják magukat áltudományoktól vezérelni, intelligens alvajárókként hirdetve az értelmetlen ambíciók által díjazott spekulációkat.

Korunkban jobban, mint bármikor, az igazságszerető európaiak korrekt tájékoztatást érdemelnek. Mert a „Geld macht frei” (a pénz szabaddá tesz), vagy más, kettős mércéjű kaktusztenyészdékben a bukás kódolva van. Ezekbe nem éri meg időt és bizalmat fektetni. De talán még nem késő, hogy akik ezt mégis megtették, ne szedjenek több pirulát, és a szendergésükből végre felébredjenek. Isten segítse őket ebben!

Jegyzetek:

1 Ha bármennyi lehetőséget adsz az Intelligens Tervezésnek, azaz egyszerűen csak írsz róla, akkor befejezted újságíróként. (Pamela Winnick)

2 Robert J. Mark kutató „tudományos Gu­lág­nak” nevezi az Egyesült Államokban kialakult helyzetet. A tudósok többsége a teremtőben hisz, de fél az evolúcióelméletet kritizálni. Egy ilyen lépés az állásukba, karrierjükbe kerülhet. (A kommunizmusban is tilos volt megkérdőjelezni az uralkodó paradigmát).

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2018. július 21., szombat

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról

Aki komolyan veszi a saját vallását, komolyan tudja venni a másikat a maga vallásosságának megélésében, el tudja fogadni, hogy ő azon az úton keresi az üdvösségét – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Kovács István sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész.

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

Tanár úr, az osztályból 18-an vették az érettségit! – jelentette büszkén az egyik tanítványom, amikor az eredményekről érdeklődtem. Nem ez volt a legalkalmasabb pillanat, hogy a magyartalan megfogalmazásra felhívjam a figyelmét, de ez az egyetlen mondat nagyon sok mindenről árulkodik.

Vegyük az adást, ne csak az érettségit
Vegyük az adást, ne csak az érettségit
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

2018. július 01., vasárnap

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, „az anyák megmentője” (1818. július 1. – 1865. augusztus 13.). Tragikus sorsú orvos, akinek a temetésén sem kollégái, sem családtagjai nem jelentek meg.

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője
2018. június 02., szombat

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről

A kolozsvári Mátyás-napok, majd a sepsiszentgyörgyi Szent György Napok után egyre több erdélyi helyszínen találkozhatnak majd az érdeklődők Mátyás királyt és korát idéző programokkal, rendezvényekkel. Az Erdély-szerte esedékes megemlékezésekről a budapesti Magyarság Háza igazgatóját, Csibi Krisztinát kérdeztük.&a

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről
2018. május 06., vasárnap

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása

Marosvásárhelyi és bukaresti peres tapasztalatom alapján a leghatározottabban ki merem jelenteni azt, hogy a teljes körű magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés jövője jogi eszközökkel nem biztosítható.

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

‚Oktatótársaim és a magyar hallgatók nevében ma is azt vallom: mi szinte minden lehetségeset megtettünk a demokrácia keretei között, szűkösnek bizonyuló eszköztárunkból ennyire tellett. A helyzet meghaladott bennünket. Mi, tanárok és diákok elsősorban a magyar oktatás lehetőségének a megteremtésében vagyunk, lehetünk felelősek. A kisebbs&am

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

2018. április 15., vasárnap

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről

Nem jogi, hanem politikai döntés kérdése, hogy mennyire állítható a nemzetközi jog a kisebbségvédelem szolgálatába – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Szalayné Sándor Erzsébet, az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezménye tanácsadó bizottságának tagja.

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről
2018. április 09., hétfő

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról

Újabb székelyföldi bemutatókörúton ismerheti meg a nagyközönség a napokban Sántha Attila nemrég napvilágot látott Bühnagy székely szótárát. A kötet megszületéséről, a gyűjtőmunkáról, a székely nyelvi örökségről kérdeztük Sántha Attilát.

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról
2018. március 25., vasárnap

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel

A vers műfordítás egy ismeretlen nyelvből, a Kárpát-medencében írott mai irodalom egyre inkább szervesülő közegnek tekinthető, és fontosak az olvasókkal való személyes találkozások – ezt vallja többek közt Karácsonyi Zsolt kolozsvári költő, aki március 15. alkalmával vett át József Attila-díjat Budapesten.

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel
2018. március 18., vasárnap

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban

Mindenki másként látja, fogja fel és értelmezi a valóságot. Amit látunk, képlékeny, és ha csak kicsit is más szögből próbáljuk nézni mindazt, ami körülvesz bennünket, máris változik a perspektíva, módosulhatnak nemcsak benyomásaink, de véleményünk is.

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban