A bölcsek reze

Kivágták a bölcsek rezét. (Bronzát.) Történt, hogy egy olyan országban (mondhatnánk akár nyelvterületet is), ahol a mai napig többen tanítanak szépirodalmat, mint ahányan olvasnak egyáltalán bölcseleti műveket (egy közéjük tartozó bölcselő rezignált megállapítása), a szegény emberek legkisebb fiai egy éjszaka eldöntötték, hogy ledöntenek egy-két szobrot. Hármat. Három bölcs szobrát.

Demeter Szilárd

Demeter Szilárd

2007. május 10., 00:002007. május 10., 00:00

Normálisabb helyeken olyan szobrokat döntögetnek, amelyek valamelyest a rossz emlékű múlthoz tartoznak, itt nem, itt rögvest az eszmét vágják ki, tövestől. Gyertek, fiúk, mondta az öregebb legkisebb fiú, gyomláljunk a Filozófiai Kertben. Megpökték a markukat ezek a derék legények, odasuhintottak becsülettel. Megállt a legnagyobbik legkisebbik fiú, erőst buta volt, de nagyhangú, megnézte a nyolc alakot, rábökött az előtte lévőre: ez meg ki? Egy barlangban kilenc évig ült a falat nézve, és meditált, mondta a legkisebb legkisebb fiú, aki mindent tudott. Szertelen tudás volt, úgy szedte össze az internetről, de tudás, és ezért tűrte meg a másik kettő. A legenda szerint a tekintete lyukakat vájt a falba, folytatta, és állítólag a mai napig látható a falon az árnyéka. Testedzési terveket dolgozott ki papjai számára, abból lett a saolin kungfu. Hínye a vágott szeműjét, Bálint bátyánk mereszthette a szemit a Héttoronyban, mégse lett belőle semmi. Rúgd le a fejét, adta ki a legnagyobb a parancsot a középső legkisebbik fiúnak, aki nagyon erős volt, még Toldi Miklósnál is erősebb.

Hát ez a pápaszemes imádkozósáska kicsoda? Az indiai hagyományoknak megfelelően korán (tizenkét évesen) nősült, és mielőtt önmegtartóztatási fogadalmat tett volna, már négy gyermeke volt. Egy egész gyarmatot polgári engedetlenségre buzdított. Nem szerette a húst, sorolta a legkisebb legkisebb, azt mondta, hogy „A húsétel alkalmatlan fajtánk számára. Tévedünk, mikor lemásoljuk az alacsonyabb szintű állatvilágot – ha egyszer magasabb szinten vagyunk.” Hogy a fene ette volna meg a szapora fajtáját, mi a baja a hússal, húzta fel magát a legnagyobb legkisebb, nem szerette, ha a húsételt bántják, ő a flekkent flekkennel szerette, és nem szerette az ilyen hosszú mondatokat sem. Vágd le a marháját, intett a középső legkisebbnek, aki gyorsabb volt, mint Gábor Áron rézágyúja.

Hát ez a csuhás? Õ Máté evangéliuma 10:9 hatására elhatározta, hogy apostoli szegénységben folytatja életét, vonta meg a vállát a legkisebb legkisebb, durva csuhában és mezítláb elkezdett a megtérésről prédikálni. Lemondott a vagyonáról, meg minden. Bolond volt, legyintett a legnagyobb legkisebb, de okos bolond, mert mi mindent össze nem koldultak ezek a szegény csuhások, jól megnyomta a szegény szót, pokolra vele, kézjelére derékba törte a középső legkisebb, aki…

És innen nem volt kedvem folytatni. Nincs kedvem folytatni.

Az történt, hogy Wagner Nándor Filozófiai kert című szoboregyütteséből három életnagyságú bronzfigurát tulajdonítottak el, Dharma, Gandhi és Szent Ferenc alakját. A Wagner Nándor nyolc bronzszobrából álló csoport életnagyságban állított emléket az egész emberiség történetét meghatározó vallásalapítóknak. A vallásalapítókat úgy ábrázolja, amint egymással harmóniában, egyetlen pont, a szoborcsoport geometriai középpontja felé tekintenek. Eddig a hír. A szoborcsoport tagjai: Ábrahám, Ekhnaton, Jézus, Buddha, Lao-ce egy körív öt pontján, valamint Assisi Szent Ferenc, Bodhidharma, Gandhi, egy, a körhöz kapcsolódó egyenlő oldalú háromszög oldalán. Dharmát, Gandhit, Szent Ferencet vitték, Ábrahám, Jézus Krisztus, Buddha, Lao-ce, Ekhnaton maradt. Az égvilágán semmiféle ideológia, meggondolás vagy elvakult hitbuzgóság nem vezérelte az elkövetőket.

„Egymás jobb megértéséért”, véste fel a nagyváradi születésű szobrász.

Az előbbiekhez könnyebben lehetett hozzáférni, az történt.

A színesfém értékes áru.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei