Új sportlétesítmények: a temesvári „legóstadion” építőtelepe decemberben
Fotó: Facebook/Dominic Fritz
Számos erdélyi település új sportlétesítményt kapott 2024-ben a tavalyi átadások összesítése szerint, országszerte több mint 100 sportprojektet valósítottak meg csaknem 800 millió lej értékben. A folyamatban lévő több mint kéttucatnyi stadionberuházás közül tavaly kettőt véglegesítettek Erdélyben, de idén is jó néhány jelentős, már zajló vagy rajt előtt álló új sportlétesítmény kap állami támogatást.
2025. február 13., 18:582025. február 13., 18:58
Tavaly több mint félezer új sportlétesítmény építése volt folyamatban Romániában, az 518 építőtelepen stadionok, futballpályák, sportpályák és -komplexumok, sportcsarnokok, szabadidőközpontok vagy sportlétesítményekkel rendelkező többcélú létesítmények valósultak meg – derül ki a Construct-intelligence.ro elemzéséből. Az IBC Focus építészeti tanácsadó cég által működtetett portál a szakmában egyedülálló „virtuális asszisztens”, a Victa program segítségével monitorozza az országban zajló építkezéseket és azok kivitelezési stádiumait.
A további 7 magánprojekt 147,57 millió lejes befektetés révén látott napvilágot. A 2024-ben épülő létesítmények közül 51 úszómedence, 13-at be is fejeztek: Erdélyben új tanmedencének örülhetnek Tasnádon, Bodzafordulón, Farkaszaszón, Zsombolyán, Aranyosgyéresen, Medgyesen és Zsibón.
A brassói sportcsarnok januárban
Fotó: Facebook/MIS GRUP/képernyőmentés
Sportcsarnokot érintő munkálatok 11 helyszínen zajlottak tavaly, ezek közül a tordai létesítmény utómunkálatai végett is értek. Kisebb sporttermek 189 projekttel szerepeltek a listán, amelyek közül 57-et át is adtak, 398,74 millió lejnyi beruházásnak köszönhetően. A teniszezőknek 51 projekt készült, négyet be is fejeztek tavaly, egyet-egyet Kolozsváron (közművesítés) és Gyulafehérváron. A többi sportág számára elenyésző számú beruházás zajlott.
Kivéve persze a labdarúgást, illetve a főként a legnépszerűbb sportág számára megvalósított stadionberuházásokat. A Victa szerint 2024-ben 27 stadionprojekt volt folyamatban, összesen 1,35 milliárd lej értékben. Ezenkívül 22 futballpályaprojektet is nyomon követtek, összesen 99,16 millió lej értékben.
A felújított nagyváradi Motorul stadion
Fotó: Oradea.ro
Az IBC Focus az Economedia.ro portálnak összesítette az idén zajló legnagyobb sportberuházásokat is. A legköltségesebb a târgoviștei városi stadion, amely 12 016 férőhelyes lesz, és 271 millió lejből valósul meg. Ezt követi a craiovai új Tineretului stadion (8000 férőhely), melyre 225,2 millió lejt költenek. Az 5000 férőhelyes suceavai sportcsarnok 111,76 millió lejből épül, míg a temesvári „legóstadion”, a Temesvári Hősök Arénája (10 101) 102,25 millió lejből valósul meg, várhatóan jövőre adják át.
A témával a minap a ProSport bukaresti sportportál is foglalkozott, mely szerint idén 15 jelentősebb sportberuházás kaphat állami támogatást a fejlesztési minisztériumon, illetve az Országos Beruházási Társaságon (CNI) keresztül. A már zajló építkezések közül Erdélyből kiemelendő az új brassói sportcsarnok, mely az év eleji jelentések szerint 36 százalékban készült el. Mint ismeretes,
A további erdélyi sportberuházásokat tekintve szintén dolgoznak a kézdivásárhelyi uszodán, mely 20 százalékon állt. A nagyszalontai sport- és szabadidőközpont megvalósítása 37 százalékot haladt előre. Közben épül a már említett suceavai, illetve a tulceai sportcsarnok is, akárcsak a târgoviștei stadion.
A kézdivásárhelyi uszoda januárban
Fotó: Szabó Barbara
A Kárpátokon túl hamarosan nekifoghatnak a bukaresti Dinamo, a konstancai Gheorghe Hagi, a pitești-i Nicolae Dobrin, illetve a slatinai stadionnak is, míg Izvorani-ban multifunkcionális sportközpontot, Jászvásáron (Iași) sportcsarnokot építenének.
Örök vitatéma, mennyi közpénzt kell, lehet, érdemes vagy szabad költeni sportra, a hozzá tartozó létesítményekre, infrastruktúrára. Romániában a jelenkor egyik legnagyobb csillaga, David Popovici kongatta meg a vészharangot olimpiai érmei után.
A Sportdöntőbíróság helybenhagyta az UEFA által a Románis éa Koszovó közötti tavalyi, botrányos körülmények között lezajlott mérkőzés miatt eredetileg kiszabott szankciókat.
Fizikailag és morálisan egyaránt emberpróbáló a Budapest–Bamako-rali, hiszen félelmetes terepeken kell sok ezer kilométert megtenni, ahol szörnyű emberi sorsokkal találkoznak a résztvevők – értékelte a Krónikának Vajda Lóránd szatmárnémeti motoros.
Molnár Endre vízilabdázót a nyári, szingapúri vizes világbajnokságon beiktatják a Nemzetközi Úszó Hírességek Csarnokába (ISHOF). A kapuslegenda székelyföldi származású, Gyergyószentmiklóson született.
A címvédő Liverpool lesz a továbbjutását már szerdán bebiztosító Newcastle United ellenfele az angol labdarúgó Ligakupa döntőjében.
A spanyol futballbírók keresnek a legjobban Európában: a nemzetközi szereplésekkel akár az évi 300 ezer eurós fizetést is elérhetik. Kovács István nagykárolyi játékvezető ettől távol áll, de nem szégyenkezhet.
Vereséggel kezdte a Nagyváradi VSK a férfi vízilabda Bajnokok Ligája negyeddöntős körét, miután csoportja szerda esti első mérkőzésén hazai medencében kikapott az olasz Savonától. A csoport rangadóján a címvédő Ferencváros lelépte spanyol ellenfelét.
Kétszettes (6:1, 6:1) sima vereséget szenvedett kedd este Simona Halep Lucia Bronzettitől Kolozsváron a 275 094 dolláros összdíjazású Transylvania Open első fordulójában. Halep a mérkőzést követően bejelentette visszavonulását.
A címvédő Real Madrid a 2023-ban győztes Manchester Cityvel csap össze a labdarúgó Bajnokok Ligájában a nyolcaddöntőbe jutásért.
A Ferencváros hazai pályán 4–3-re legyőzte a holland AZ Alkmaar csapatát az Európa-liga alapszakaszának utolsó fordulójában, így a 17. pozícióban végzett és bebiztosította helyét a sorozat februári folytatásában.
A spanyol labdarúgó élvonalban szereplő Real Valladolidban folytatja pályafutását Nikitscher Tamás magyar válogatott focista.
szóljon hozzá!![Hozzászólások](https://kronikaonline.ro/template/kronika_new/images/dropdown.svg)