Sem Magyarország, sem Románia számára nem hozott nagy sikereket a Rio de Janeiró-i olimpia második versenynapja, hiszen Hosszú Katinka és Robert Glință 100 méter hátőszásban elért döntőbe jutása mellett korai búcsúkat jegyeztek a két ország versenyzői.
2016. augusztus 08., 15:482016. augusztus 08., 15:48
Az anyaországi küldöttségből a teniszező Babos Tímea, az asztaliteniszezők – Pattyús Ádám, Lovas Petra és Póta Georgina –, a tornász Kovács Zsófia, a sportövő Tobai-Sike Renáta és Egri Viktória, valamint az ökölvívó Bacskai Balázs is kiesett, miközben a piros-sárga-kékek legnagyobb kudarcát az éremesélyes cselgáncsozó Andreea Chițu (52 kg) veresége jelentette.
A korábbi Európa-bajnok és világbajnoki ezüstérmes dzsúdós a nyolcaddöntőből még továbbjutott ugyan, de a negyeddöntőben előbb az olasz Odette Ciuffridától kapott ki, majd a vigaszágon a brazil Erika Miranda is legyőzte őt. A világranglista második helyén jegyzett sportoló a londoni tornán szintén az utolsó másodpercben kapott ki – a második körben –, most pedig ismét a hajrában „vérzett el\", miután előnyének taktikus megőrzése helyett – ellenfeleivel ellentétben – bevállalta a küzdelmet. Csalódottságában könnyeivel küszködve állapította meg: „ilyen a sport, mindent el lehet veszíteni az utolsó másodpercben\".
Bevallotta, még nem tudja, hogyan tud talpra állni és mindent előröl kezdeni a vereség után, de azzal tisztában van, hogy még sok tanulni valója van. Edzője, Florin Berceanu is elégedetlenül nyilatkozott a Román Olimpiai és Sportbizottság (COSR) hivatalos honlapján, bosszantotta, hogy négy évnyi kemény és eredményes munka után most elmaradt az olimpiai érem. „A legnagyobb meglepetés az olasz elleni meccse volt, mert nem így kellett volna alakulnia. Nehéz ellenfél, eléggé taktikus, de szerintem nem volt igazságos küzdelem. Mindent elkövetett, hogy nyerjen, húzta az időt. A brazil ellen Andreea kockáztatott a végén, hibázott és kikapott. De én nem arra tanítom a lányaimat, hogy kurválkodjanak a matracon, hogy becsapják az ellenfelet, és bármi áron is, de győzzenek\" – értékelt.
Szakmai szemmel Emil Morarral
Andreea Chițu negyeddöntős vereségét Emil Morar cselgáncsedző is sajnálja, mert véleménye szerint a sportolónak jó esélye volt arra, hogy a döntőbe jusson. Románia férfiválogatottjának korábbi szövetségi kapitánya a Krónikának jelezte: úgy érezte, hogy az olasz ellenféllel szemben – akit korábban már többször is legyőzött – Chițu elbízta magát, nem koncentrált eléggé a tatamin. Ez a vereség nagyban befolyásolta a vigaszágon való küzdelmét, ahol Morar szerint „kapaszkodnia\" kellett volna az előnyébe és kitaktikáznia a továbbjutást.
A férfimezőnyben most csak Daniel Natea szerzett kvótát, a szakember szerint pedig ez a hazai sportági szövetség elhibázott döntésének az eredménye. „Legalább négy kategóriában lehetne most részvevőnk\" – mutatott rá. Mint magyarázta, a londoni ötkarikás játékok után a szervezet vezetősége a fiatalítás jegyében lemondott az olyan eredményes és tapasztalt versenyzőkről, mint Fâșie, Szőke vagy Dănculea, holott ők a országos pontvadászat „krémjét\" adják.
A hazai bajnokság viszont nem befolyásolja a válogatott keretét, és Nateát kivéve nem volt olyan erős felhozatal az utánpótlásban, amely képviselői betölthették volna a tapasztalt dzsúdósok helyét. „Nagyon remélem, hogy lesz valami változás, mert a fiúknál nincs építkezés, nincs perspektíva\" – tette hozzá Morar, Corina Căprioriu (57 kg) sikeréért szurkolva.
Román páros ejtette ki Babosékat
Babos Tímea egyéniben 6:1, 6:2-re kapott ki a 11. kiemelt cseh Petra Kvitova elleni első fordulóban, de Jani Rékával párban sem sikerült továbblépnie a második körbe. A magyar kettőst épp az a Raluca Olaru, Andreea Mitu duó győzte le 6:3, 6:4-re, amelyik csak alig pár hete, pluszkvótát kapva állt össze az ötkarikás játékokra. Egyéniben viszont a sérülés miatt visszalépett szerb Jelena Jakovics helyett pályára lépő Mitut kiejtette a világranglistán harmadik spanyol Garbine Muguruza, és Irina Begunak sem sikerült átverekednie magát a japán Nao Hilbinón.
A világranglistán hétfő óta 25-ként jegyzett Begu Monica Niculescuval párban is már az első körben búcsúzott, de az igazán nagy meglepetést teniszben a kétszeres címvédő Williams nővérek, az olimpián eddig még veretlen Serena és Venus kiesése jelentette. Az amerikai testvéreket a cseh Lucie Safarova és Barbora Strycova kettőse győzte le 6:3, 6:4-re, az első körben. A férfi világelső Novak Djokovicsnak sem jön össze az olimpiai érem, mert akárcsak Londonban, most is szembekerült az argentin Juan Martin del Potróval, aki 7:6, 7:6-ra legyőzte őt az első fordulóban.
Ponor döntős, Kapás a negyedik
Az asztaliteniszező Elizabeta Samara sem harcolhat már egyéni éremért Rióban, mert a harmadik körben kikapott a torna legnagyobb esélyesének tartott kínai Ning Dingtól. A férfimezőnyben viszont Adrian Crișan és Ovidiu Ionescu is továbblépett a vasárnapi harmadik körből.
A női tornászok mezőnyében a román zászlóvivő, Cătălina Ponor talajon ugyan lemarad a fináléról, de gerendán a legjobbak közé kvalifikálta magát.
Emellett még az úszás adott okot román ünneplésre, hiszen Robert Glință az esélytelenek nyugalmával csobbant a medencébe, ahol óriási meglepetést produkálva 100 méter háton bejutott a harmadik versenynapon rendezendő döntőbe. Románia férfi 4x100 méteres gyorsváltója a magyarokéhoz hasonlóan nem lett finalista; 100 méter háton Hosszú Katinka is elrajtol a szám hajnali döntőjében.
A második versenynap fináléiban Kapás Boglárka volt még érdekelt, aki 400 m gyorson a negyedik lett. A magyar sportoló elégedetten nyilatkozott, mert sikerült több mint egy másodpercet javítania egyéni legjobbján. „Azt hittem, ez az időeredmény elég lesz egy bronzéremre, de nem így lett, nagyon erős mezőny jött össze – úgy gondolom, ez a negyedik hely is szép\" – nyilatkozta.
Amerika az élen
A második nap után egyébként helyreállt a „rend\" az olimpiai éremtáblán, ahol két nap után az Egyesült Államok összesen 12 éremmel (3 arany, 5 ezüst és 4 bronz) vezetet Kína (összesen 8 érem, 3 arany) és Ausztrália (7/3) előtt. A nyitónap két aranyérmével viszont Magyarország még mindig az élmezőnyben volt – Olaszország és Dél-Korea mögött a hatodik –, miközben Románia még nem iratkozott fel a ranglistára.
Holott még Koszovó – épp a női cselgáncsozók 52 kg-os kategóriájában – is begyűjtött már egy aranyat Majlinda Kelmendi révén. Ugyancsak a romániai idő szerint hétfő hajnalban zárult második versenynapon állhatott fel a dobogó legfelső fokára a kínai sportlövő, Csang Meng-hszüe (női légpisztoly) és az ausztrál Catherine Skinner (női trap), a holland kerékpáros, Anna van der Breggen (női országúti mezőnyverseny), a dél-koreai női íjászcsapat, az olasz cselgáncsozó, Fabio Basile (66 kg), a tajvani súlyemelő, Hszü Su-csing (53 kg) és a kínai Lung Csing-csüan (férfi 56 kg), a Si Ting-mao és Vu Min-szia alkotta kínai műugró páros (női szinkron 3 m), valamint az olasz férfi tőrvívó, Daniele Garazzo.
Úszásban négy számban avattak olimpiai bajnokot, és ahogyan arra számítani lehetett, a női 400 méter gyorson az amerikai Katie Ledecky nem talált legyőzőre, mint ahogyan női 100 méter pillangón is az első számú esélyes diadalmaskodott. A svéd Sarah Sjöström ráadásul még saját, tavaly felállított világcsúcsán is javítani tudott, amikor 55.48 másodperces idővel ért célba. A 4x100-as férfi gyorsváltóval az amerikai Michael Phelps pályafutása 19. olimpiai érmét szerezte meg, míg 100 méter férfi mellen a brit Adam Peaty győzött. Az evezősök és vitorlázók futamait az erős szél miatt elhalasztották.
Kedden már Magyarország női vízilabda-válogatottja is megkezdi szereplését az olimpián, de Hosszú Katinka és Gyurta Dániel is megmártózik a medencében. Összesen 15 versenyszámban avatnak bajnokot a harmadik versenynapon.
A keddi, román és magyar érdekeltségű program (romániai idő szerint)
EVEZÉS (14.30–17.50): egypár, negyeddöntő; kormányos nélküli kettes, elődöntő. SPORTLÖVÉSZET (15.00–22.00): női sportpisztoly, 25 m (Csonka Zsófia, Tobai-Sike Renáta). VÍVÁS (15.30–17.45): férfi párbajtőr, egyéni (Rédli András, Boczkó Gábor, Imre Géza).
VÍZILABDA (15.00): női csoportmérkőzés, Kína–Magyarország.
ASZTALITENISZ (16.00–4.30): negyeddöntők.
CSELGÁNCS (16.00-24.00): férfi 81 kg (Csoknyai László), férfi 100 kg felettiek (Daniel Natea). ÖKÖLVÍVÁS: férfi 91 kg felettiek (Mihai Nistor).
TENISZ (16.45–5.00): női egyes, férfi páros.
ÚSZÁS (19.00–5.40): előfutamok – férfi 100 m gyors (Bohus Richárd, Kozma Dominik, illetve Marius Radu), női 200 m pillangó (Hosszú Katinka, Szilágyi Liliána), férfi 200 m mell, előfutamok (Gyurta Dániel), férfi 4x200 m gyorsváltó (Magyarország) – elődöntők – férfi 100 m gyors, női 200 m pillangó, férfi 200 m mell – és döntők – női 200 m gyors, férfi 200 m pillangó, női 200 m vegyes, férfi 4x200 m gyorsváltó.
VITORLÁZÁS (19.00–23.30): futamok.
Hétfő délben bejelentette visszavonulását a magyar labdarúgó-válogatottból Gulácsi Péter, a nemzeti csapat elsőszámú kapusa. A 35 éves hálóőr a legutóbbi a közösségi oldalára feltöltött videóban jelentette be döntését.
Vasárnapi vereségével a Sepsi OSK búcsúzott a román labdarúgó-bajnokság élvonalától, nyolc évvel azután, hogy – a nulláról építkezve – feljutott a legjobbak közé, s ez idő alatt két-két Román Kupa-, illetve Szuperkupa-győzelmet aratott.
Cristiano Ronaldo portugál futballsztár harmadik egymást követő évben, és pályafutása során ötödik alkalommal vezeti a világ legjobban fizetett sportolóinak Forbes-listáját. A top 50-ben nincs nő.
A nagykárolyi Kovács Istvánra bízták az idei Bajnokok Ligája döntőjének vezetését – jelentette be hivatalos felületein a Román Labdarúgó-szövetség. Kovácsnak négy éven belül ez lesz a harmadik európai kupadöntője.
Másodszor is legyőzte a Nagyváradi VSK a bukaresti Dinamo együttesét a román vízilabda-bajnokság elődöntőjében, ezzel bejutott a Szuperliga fináléjába. A bajnoki döntőben a címvédő Steaua ellen küzdenek meg Vancsik Leventéék a vízilabda-trófeáért.
A Magyar Labdarúgó Szövetség 2030 júniusáig meghosszabbította Marco Rossi szövetségi kapitány szerződését.
A Paris Saint-Germain hazai pályán 2-1-re legyőzte az Arsenalt a labdarúgó Bajnokok Ligája elődöntős párharcának szerdai visszavágóján, így május 31-én a kedden fináléba jutott Internazionaléval csap majd össze a trófeáért a müncheni Allianz Arénában.
A Hajduk Split és a Dinamo Zagreb labdarúgócsapatának szurkolói összecsaptak Splitben, a két együttes mérkőzése után pedig rátámadtak a rendőrökre. A hatóságok 198 focidrukkert vettek őrizetbe – közölte vasárnap a Split-Dalmát megyei rendőrség.
A 15 székely jégkorongossal felálló Románia válogatottja búcsúzott a divízió I/A-osztálytól, ahova pénteken a litvánok kerültek fel.
Panaszáradattal „megalapozott” különleges jegyértékesítési szabályokat közölt a Kolozsvári CFR labdarúgócsapata a városi rivális U elleni szombati bajnoki derbi előtt.
szóljon hozzá!