Jamaica, a szigetnyi nagyhatalom

•  Fotó: Agerpres

Fotó: Agerpres

Tíz amerikai és hét jamaicai aranyéremmel, egy román bronzéremmel, valamint egyetlen magyar érem nélkül ért véget tegnap Berlinben a 12. atlétikai világbajnokság. Az utolsó három napon a rendezők boldogan tették ki a „Minden jegy eladva” táblát nemcsak a versenyszámok többségének helyt adó Olimpiai-stadionra, de a gyalogló- és maratoni versenyek helyszínén, a városközpontban is, ahol több mint százezer néző tapsolta és ünnepelte napjaink héroszait.

2009. augusztus 24., 08:052009. augusztus 24., 08:05

A vb utolsó három versenynapja sem maradt méltatlan az azt megelőző hathoz. A rangot elsősorban a jamaicai Usain Bolt biztosította, akinek a 200 méteres síkfutásban nyújtott teljesítményét – megfelelő jelzők hiányában – hadd jelezze egyszerűen a történelmi tény rögzítése: 19,19 másodperces világcsúcs! Bolt több mint hat tizedmásodpercet, közel öt métert vert az őt közvetlenül követőkre, a döntő többi résztvevője pedig tőle szinte szégyenteljes távolságra küzdötte magát a célba, miközben a jamaicaiért már rég felrobbant a stadion. A harmadik világcsúcs paradox módon viszont éppen Bolton és a társán, Asafa Powellen múlott, miután a 4×100 méteres váltó döntőjében bűn rosszul váltottak. Így végül „csak” újabb jamaicai aranyérem és a világ idei legjobb eredménye született meg. Hiába, előző napokon elkényeztettek bennünket a kis szigetország vágtázói…

Világcsúcs és jegelés

A szombati nap sem maradt azért világcsúcs nélkül, a lengyel Anita Wlodarczyk ugyanis második kísérletére 77,96 méterre dobta a kalapácsát. Boldogságában ő is ki akart repülni a bőréből, de szökdécselése balul végződött: kifordult a bokája, s a továbbiakban már csak lábát jegelve nézegethette, miként igyekeznek – hiábavalóan – kapaszkodni az ellenfelei. A dobószámokban termett amúgy a román küldöttség egyetlen berlini érme is, egy bronz, ami viszont könnyen lehetett volna arany is. A diszkoszvető Nicoleta Grasu ugyanis az ötödik sorozat végéig biztosan vezette a mezőnyt, amikor a 21 éves ausztrál Dani Samuels 22 centivel túldobta őt, majd néhány perccel később a kubai Yarelis Barrios is „taszított” rajta egyet. Sajnos Grasu képtelen volt válaszolni a provokációkra, utolsó dobása a dobóketrec hálójában landolt. „Tanuljunk meg minden eredménynek örülni – mondta roppant érettséggel a román versenyzőnő. – És ébredjünk rá, hogy már régen nem vagyunk atlétikai nagyhatalom.” Egy másik román esélyesről viszont bebizonyosodott, hogy még „nőnie” kell: hiába érkezett világranglista-másodikként a vb-re, Angela Moroşanu nyolcadik lett a 400 méteres gátfutás döntőjében.

Hooker: tizenkilencre lapot

Rúdugrásban kis híján a női versenyben egyszer már megélt dráma zajlott, ezúttal Steven Hookerrel a főszerepben. A többiek már közel két órája nekikezdtek viaskodni a magasságokkal, és már csak hárman maradtak versenyben, amikor az ausztrál nekifutott a 585 centinek. Le is verte magabiztosan, s aligha akadt néző a földkerekségen, akinek ne az orosz Jelena Iszinbajeva kísértetiesen hasonló esete jutott volna eszébe. Illusztris elődjéhez hasonlóan Hooker is emeltetett, itt azonban már véget ért a hasonlóságok sorozata. A korábban sérülés miatt tartalékoló vörös ausztrál remekül lendült át az 590 centin, s mivel a többiek ilyen magaslatokra már képtelenek voltak követni, a versenyszám legjobbja összesen két ugrással vitte haza Berlin aranyát. Dicséretére legyen mondva, hogy nem igyekezett eljátszani a nagyfiút, a sikeres 590 után bizony kiengedte magából a feszültséget, s alaposan elsírta magát.

Dulakodó világbajnokok

Utolsó napra maradt egy világbajnok kizárása. Az 1500-as döntőt nagy meglepetésre a spanyol Nathalia Rodriguez nyerte, ám kétszázzal a vége előtt jobb kézzel takarította el maga elől az egyik nagy esélyest, az etióp Burkát. A spanyol érezte is, hogy vaj van a fején, a könnyeit szemmel láthatóan nem a boldogság fakasztotta. Amitől félt, be is következett, kizárták, így az etiópként Tolaként megismert bahreini Jamal lett a szám világbajnoka. Egy másik nagy favorit is elszállt a zárónapon, ő viszont kizárólag saját erejéből. A női távolugrás toronymagas favoritja, a tavaly 712 centit is tudó portugál Naide Gomes képtelen volt valóra váltani esélyeit, dobogóra sem került, míg az amerikai Brittney Reese 710 centivel tarolt. A norvég Thorkildsen iskolapéldáját nyújtotta a versenyzői tudásnak. A gerelyhajítás selejtezőjéből alig jutott tovább, a döntőben azonban idei legjobbját dobva imponáló magabiztossággal nyert.

A jövő csapata

A magyar csapat összességében elfogadhatót nyújtott. A többségében fiatalokból álló gárda három döntőst adott – Papp Krisztina legjobb szintjéhez közeli eredménnyel 14. lett az 5000 méter döntőjében –, a gátfutó Kiss Dániel, Kazi Tamás 800 méteren, Kürthy Lajos súlylökésben és Orbán Éva kalapácsvetésben viszont minden bizonnyal az elkövetkező évek világversenyeinek döntős résztvevője lesz. „Elsősorban annak örülök, hogy nem voltak turistáink – fogalmazott Gyulai Márton, a magyar szövetség főtitkára. – Valamenyiükkel elégedett vagyok, mindannyian sokat tanultunk.”

Atlétikai világbajnokság, aranyérmesek, férfiak, 200 m: Usain Bolt (jamaicai) 19.19 mp – világcsúcs. 400 m: LaShawn Merritt (amerikai) 44.06 mp. 800 m: Mbulaeni Mulaudzi (dél-afrikai) 1.45.29 p. 5000 m: Kenenisa Bekele (etióp) 13.17.09 p. 110 gát: Ryan Brathwaite (barbadosi) 13.14 mp. Magasugrás: 1. Jaroszlav Ribakin (orosz) 232 cm. Távolugrás: Dwight Phillips (amerikai) 854 cm. Rúdugrás: Steven Hooker (ausztrál) 590 cm. Gerelyhajítás: Andreas Thorkildsen (norvég) 89,59 m. Tízpróba: Trey Hardee (amerikai) 8790 pont. 4×100 m: Jamaica 37,31 mp. 4×400 m: Egyesült Államok 2.57.86 p. 50 km gyaloglás: Szergej Kirdjapkin (orosz) 3.38.35 óra. Maraton: Abel Kirui (kenyai) 2:06.54 óra. Nők, 200 m: Allyson Felix (amerikai) 22.02 mp. 1500 m: Maryam Yusuf Jamal (bahreini) 4.03.74 p. 5000 m: Vivian Cheruiyot (kenyai) 14.57.97 p …, 14. Papp Krisztina 15.20.36. 400 gát: Melanie Walker (jamaicai) 52.42 mp …, 8. Angela Moroşanu 55,04. Távolugrás: Britney Reese (amerikai) 710 cm. Magasugrás: Blanka Vlasic (horvát) 204 cm. Diszkoszvetés: Dani Samuels (ausztrál) 65,44 m …, 3. Nicoleta Grasu (román) 65,20. Kalapácsvetés: Anita Wlodarczyk (lengyel) 77,96 m – világcsúcs. 4×100 m: Jamaica 42,06 mp. 4×400 m: Egyesült Államok 3.17.83 p. Maraton: Xue Bai (kínai) 2:25.15 óra…, 22. Lidia Simon 2:32.03.

Csinta Samu, Berlin
 

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 21., hétfő

Szenzációs játékkal világbajnoki döntős a magyar női pólóválogatott

A magyar női vízilabda-válogatott lehengerlő játékkal 15-9-re legyőzte az olimpiai bajnok spanyol csapatot a szingapúri világbajnokság hétfői elődöntőjében.

Szenzációs játékkal világbajnoki döntős a magyar női pólóválogatott
2025. július 20., vasárnap

Magyar győzelem a jászvásári tenisztornán

Udvardy Panna és Veronika Erjavec párosa nyerte meg a 275 ezer dollár összdíjazású salakpályás női tenisztornát Jászvásáron, ezzel a magyar játékos első páros trófeáját szerezte meg a WTA Touron.

Magyar győzelem a jászvásári tenisztornán
Magyar győzelem a jászvásári tenisztornán
2025. július 20., vasárnap

Magyar győzelem a jászvásári tenisztornán

2025. július 20., vasárnap

Kiütötte a címvédő horvátokat, négy között a magyar férfi vízilabda-válogatott

A magyar férfi vízilabda-válogatott 18-12-re legyőzte a címvédő horvát csapatot a szingapúri világbajnokság vasárnapi negyeddöntőjében.

Kiütötte a címvédő horvátokat, négy között a magyar férfi vízilabda-válogatott
2025. július 19., szombat

Vizes vb: legyőzte az olaszokat, négy között a magyar női vízilabda-válogatott

A magyar női vízilabda-válogatott 12-9-re legyőzte az olasz csapatot a szingapúri világbajnokság szombati negyeddöntőjében.

Vizes vb: legyőzte az olaszokat, négy között a magyar női vízilabda-válogatott
2025. július 18., péntek

Vizes vb: románveréssel biztosította be nyegyeddöntős szereplését a magyar férfi vízilabda-válogatott

15-11 arányban legyőzte Romániát a magyar férfi vízilabda-válogatott a szingapúri vizes világbajnokságon pénteken megrendezett keresztbejátszáson, így a negyeddöntőben, a legjobb nyolc között szerepelhet.

Vizes vb: románveréssel biztosította be nyegyeddöntős szereplését a magyar férfi vízilabda-válogatott
2025. július 18., péntek

Két próbálkozásból sem sikerült belőni egy tizenegyest, kiejtette a Paksot a CFR

A kupagyőztes Paksi FC 3-0-ra kikapott a Kolozsvári CFR vendégeként a labdarúgó Európa-liga selejtező első fordulójának csütörtöki visszavágóján, így 3-0-s összesítéssel búcsúzott a sorozattól és a Konferencia-ligában folytatja szereplését.

Két próbálkozásból sem sikerült belőni egy tizenegyest, kiejtette a Paksot a CFR
2025. július 16., szerda

Magyar–román párharcot rendeznek a vízilabda-vb negyeddöntőjébe jutásért

A magyar válogatott 10–9-es vereséget szenvedett az Európa-bajnok spanyol csapattól a szingapúri vizes világbajnokság férfi vízilabdatornáján, így másodikként jutott tovább csoportjából.

Magyar–román párharcot rendeznek a vízilabda-vb negyeddöntőjébe jutásért
2025. július 14., hétfő

Második mérkőzését is megnyerte a magyar férfi vízilabda-válogatott szingapúri világbajnokságon

Második mérkőzését is megnyerte a magyar férfi vízilabda-válogatott a szingapúri világbajnokság csoportkörében: Varga Zsolt együttese hétfőn 23-18-ra diadalmaskodott a japánok felett.

Második mérkőzését is megnyerte a magyar férfi vízilabda-válogatott szingapúri világbajnokságon
2025. július 14., hétfő

Labdarúgó-klubvilágbajnokság: kiütötte a Chelsea a PSG-t

A Chelsea nyerte az első, 32 csapatosra bővített labdarúgó-klubvilágbajnokságot, mivel vasárnap a New York-i döntőben 3-0-ra legyőzte a Paris Saint-Germain együttesét.

Labdarúgó-klubvilágbajnokság: kiütötte a Chelsea a PSG-t
2025. július 13., vasárnap

A japánokat is legyőzte, gyakorlatilag csoportelső a magyar női vízilabda-válogatott

Második csoportmérkőzését is megnyerte a magyar női vízilabda-válogatott a szingapúri világbajnokságon: Cseh Sándor együttese a torna vasárnapi játéknapján 33-13-ra diadalmaskodott a japánok felett.

A japánokat is legyőzte, gyakorlatilag csoportelső a magyar női vízilabda-válogatott