Előremutató javaslatok. Kovács István is szeretné, ha a játékvezetőkkel munkaszerződést kötnének
Fotó: Facebook/Federatia Romana de Fotbal
Szabálymódosításokkal várja a következő szezont a labdarúgósport, de a videóbíró-rendszer romániai alkalmazása várhatóan késni fog a koronavírus-járvány okozta kényszerszünet miatt. Mindezekről Kovács István játékvezetőt kérdeztük, aki arról is tájékoztatott, hogy az eddig egyéni vállalkozóként tevékenykedő sípmesterek munkaszerződést szorgalmaznak.
2020. április 22., 12:042020. április 22., 12:04
2020. április 22., 12:432020. április 22., 12:43
Szabálymódosításokkal várja a következő szezont a labdarúgósport, amelynek szabályalkotó testülete (IFAB) többek között a kezezés és a büntetőrúgások megítélésén módosított. Előbbi terén jelentős változást jelent, hogy ezentúl ha egy játékos véletlenül kézzel ér a labdához, azt csak akkor fogják szankcionálni, ha a mozdulat közvetlenül utána gólhoz vezet.
de az nem járul hozzá a büntető kihagyásához, ha pedig a hálóőrrel egy időben a büntetőrúgást elvégző játékos is szabálytalankodik, akkor utóbbi részesül megrovásban. A módosítások arra is kitérnek, hogy szubjektíven értékelhető helyzetek esetén javasolják, hogy a bíró a pálya széléről visszanézze a videófelvételt – amennyiben a videóbíró-rendszert alkalmazzák –, de többek között tisztázták azt is, hogy
A Román Labdarúgó-szövetség közleménye rámutat arra, hogy mindezek június elsejétől lesznek érvényesek, de az alkalmazásukat elnapolhatják az országos szövetségek a következő szezonra.
A Krónika megkeresésére Kovács István jelezte: részletesen nem tudja véleményezni ezeket a módosításokat, mert még nem dolgozta fel a hazai bírói testület, ugyanakkor az általános bemutatásuk alapján szerinte valamennyi a futball érdekeit szolgálja.
– mondta napjaink egyik legjobb romániai FIFA-bírója. A belső etikai kódexük miatt nem beszélhetett arról, hogy a kezezésre vonatkozó változtatások a jövőben más megvilágításba helyeznének például egy olyan helyzetet, mint amikor a Kolozsvári CFR a Sevilla ellen szerzett gólját érvénytelenítették. Emlékezetes, hogy a találatot – amely továbbjuttatta volna a fellegváriakat az Európa Ligában – a videóbírós elemzés után nem adták meg, mert a labda egy véletlen kezezés után került a gólszerzőhöz.
Kovács jelezte, hetente van online szakmai találkozójuk mind hazai, mind európai szinten. „Mindenki otthon tartózkodik, otthon próbálja kondiban tartani magát” – hangsúlyozta. Rámutatott arra is, hogy a járvány hátráltatja majd a videóbíró-rendszer (VAR) tervezett bevezetését is a Liga 1-ben, mert annak alkalmazása hat hónapos felkészülést igényel, amit még nem kezdtek el.
– mondta Kovács. Érdeklődésünkre jelezte azt is, hogy ahogyan az olaszoknál jelen helyzetben nem tudják biztosítani a járvány terjedésének megfékezése érdekében megalkotott előírásokat a VAR-t kezelő szakemberek számára, úgy az Romániára is igaz lenne, viszont ezzel kapcsolatos megoldások és javaslatok nem hangzottak el a hazai illetékesek részéről. Amúgy az IFAB tanácskozásán arról számoltak be, hogy
Korábban – mint már beszámoltunk róla – Kovács bírókollegája, Ovidiu Hațegan adott hangot elégedetlenségének amiatt, hogy a játékvezetők mérkőzések után kapnak juttatást, és nincs egy olyan hivatásos szerződésük, amely fix havi bért biztosítana számukra. Erről kérdezve Kovács rámutatott, hogy nemcsak az alsóbb osztályokban dolgozó játékvezetők vannak ebben a helyzetben, hanem a profi Liga 1-es bírók is mind egyéni vállalkozói engedéllyel dolgoznak. „A különbség az, hogy nagyobb a jövedelem az első osztályban, mint a negyedosztályban” – mutatott rá.
A koronavírus-járvány kapcsán kialakult kényszerszünet idejére viszont segítséget kaptak, így a kisipari engedély alapján is megkaphatják azt a szociális támogatást, amelyet a kényszerszabadságra küldött futballisták. „De nyilván mindenki azt szeretné, ha rendes szerződése lenne. Mi vagyunk az a réteg, amellyel nem igazán foglalkoznak, pedig négyezer játékvezető jár ebben a cipőben Romániában. 2500-3000 játékvezetőnek nincs más munkahelye” – hangsúlyozta a sípmester.
Kovácsot arról is kérdeztük, hogy hogyan éli meg ezeket a napokat. Bevallása szerint éppen olyan nehezen, ahogyan mások. „Nehéz bent ülni, de megpróbáljuk betartani az előírásokat. A párommal és családommal együtt megpróbálunk minél jobban elszigetelődni. Megváltozott az élet. Megváltozott mindenkinek, próbálunk alkalmazkodni. Nehéz a bezártságot elviselni, de megteszünk mindent, remélve, hogy május 16. után kicsit lazítanak ezeken a szigorú eljárásokon” – mondta.
Nemzetközi jóváhagyás is szükséges a videóbíró bevezetéséhez
Jelenleg csak elméleti képzést tudnak biztosítani Romániában a videóbíró-rendszer (VAR) alkalmazására szakosodó játékvezetőknek, akiknek egy operatőr társaságában többpercnyi felvételt kell majd elemezniük, majd szimulációs mérkőzéseken kell bizonyítaniuk a képesítés megszerzéséhez. Alexandru Deaconu, a hazai játékvezetői testület alelnöke rámutatott ugyanakkor arra is, hogy a technika alkalmazásához a „végső szót” a nemzetközi szabályalkotó testület, az IFAB mondja ki, amelynek képviselői személyesen fogják elbírálni, hogy a hazai szervezetnél mindent megfelelően előkészítettek a bevezetéséhez. „A jóváhagyásuk nélkül nem lehet VAR Romániában” – mondta a szakember, aki ezen aprólékos eljárás miatt szintén arra számít, hogy a VAR 2020–2021-es szezonra tervezett alkalmazása csúszni fog. A hazai klubok, mint ismeretes, támogatták a videobíró-rendszer mielőbbi bevezetését, mert attól reményeik szerint csökkenni fognak a játékvezetői tévedések a Liga 1-es mérkőzéseken.
George Russell, a Mercedes brit versenyzője nyerte a Forma-1-es Kanadai Nagydíjat vasárnap Montréalban, míg a negyedikként záró Oscar Piastri, a McLaren ausztrál pilótája növelte az előnyét az összetett élén.
Ronaldinho és barátainak játékát csodálhatja meg élőben a kolozsvári közönség azon a sportfesztiválon, amelynek fénypontja az egykori világsztár futballisták bemutató mérkőzése a román válogatott volt jeles képviselői ellen.
A Magyarország színeiben Európa-bajnoki bronzérmes Kácsor Gréta a román CSM Slatina női kézilabdacsapatához igazol a román nyelvű szaksajtó szerint.
A portugál válogatott 2-2-es döntetlen után tizenegyesekkel legyőzte vasárnap az Európa-bajnok és címvédő spanyol csapatot a Nemzetek Ligája müncheni döntőjében, így elsőként tudott másodjára diadalmaskodni a negyedik alkalommal kiírt sorozatban.
A román labdarúgó-válogatott szombaton Bécsben vereséget szenvedett Ausztriától a 2026-os FIFA világbajnokság európai selejtezősorozatának harmadik mérkőzésén, a H csoportban. Ausztria 2–1-re (1–0) győzött, ez volt az első meccsük a selejtezősorozatban.
A magyar labdarúgó-válogatott 2-0-s vereséget szenvedett a tartalékos svéd csapattól a telt házas Puskás Arénában rendezett pénteki barátságos mérkőzésen.
Nem mindennapi, kilenc gólt hozó mérkőzésen a címvédő spanyol válogatott 5-4-re nyert a franciák ellen a labdarúgó Nemzetek Ligája németországi négyes döntőjének második, csütörtöki elődöntőjében.
A portugál válogatott hátrányból fordítva 2-1-re legyőzte a házigazda német csapatot a labdarúgó Nemzetek Ligája szerdán rendezett müncheni elődöntőjében.
Megnyerte a másodosztályú labdarúgó-bajnokságba jutásért rendezett rájátszás döntőjének visszavágóját is a szatmárnémeti CSM Olimpia, így a 2025–2026-os szezonban hosszú idő után ismét lesz második ligás csapata a Szamos-parti városnak.
A címvédő FTC-Telekom 13-11-re legyőzte a szerb Novi Beograd csapatát a férfi vízilabda Bajnokok Ligája máltai négyes döntőjének vasárnapi fináléjában.
szóljon hozzá!