A név kötelez. De kit?
Fotó: Facebook/Steaua București
Visszautalta a legfelsőbb bíróság kedden a táblabíróságnak az FCSB és a CSA Steaua közötti peres ügyet, amelynek tárgya az egykori BEK-győztes Bukaresti Steaua labdarúgócsapatának dicsőséglistája. Az ítélet az élvonalban szereplő FCSB-t birtokló George Becali üzletember csapatának kedvez, hiszen helyt adtak utóbbi fellebbezésének.
2023. március 28., 20:322023. március 28., 20:32
2023. március 28., 20:402023. március 28., 20:40
Az egykoron világhírű Steaua dicsőséglistájára vonatkozó per néhány éve húzódik, viszont a Becali és a CSA katonai sportklub közötti csata jóval régebben kezdődött a „csillagért”. A szélsőséges megnyilvánulásairól, pénzosztásairól elhíresült üzletember 2003-ban vált a közismert focicsapat tulajdonosává. Akkor a labdarúgóklub már a katonai sportklubtól külön entitásként működött, ugyanis az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) nyomására 1998-ban kiszervezték az állami, azaz a védelmi minisztérium tulajdonából, a CSA ernyője alól. A focicsapat koncesszióban használhatta tovább a márkanevet.
Csakhogy a labdarúgóklub menedzsmentje lassacskán „csődöt mondott”, 2003-ban pedig befutott a „megmentő”, az 1989 után törökországi áruk behozatalával nagyot kaszáló, majd ingatlanügyletek révén meggazdagodó George Becali.
A CSA évek múltán elérte, hogy Becali csapata ne használhassa a Steaua márkanevet, amelyet jogerősen a katonai sportklubnak ítéltek, ezért 2017 óta FCSB néven szerepel az élvonalban rendre a bajnokesélyesek között számon tartott együttes. Közben ugyanabban az évben a CSA újraalapította labdarúgócsapatát, amely jelenleg a másodosztályban szerepel, és amelynek bírósági úton visszaköveteli az 1947 óta létező klub dicsőséglistáját is. Utóbbit egyébként jelenleg az UEFA és a román Hivatásos Labdarúgóliga (LPF) is az FCSB-nek tulajdonítja, amelyet így 26-szoros román bajnokként és BEK-győztesként tartanak nyilván.
George Becali biztos benne, hogy a teljes dicsőséglistát megszerzik
Fotó: George Becali/Facebook
A dicsőséglistáért folytatott pereskedés – melyben kedden állást foglalt a legfelsőbb bíróság – első fontos „állomása” egy 2019-es bírósági döntés, amikor is a bukaresti törvényszék a CSA Steauának ítélte a neves klub 1947 és 2003 között gyarapodó dicsőséglistáját, 2003-tól pedig az FCSB-nek tulajdonította az azóta elért eredményeket. Becaliék természetesen megfellebbezték a döntést, a táblabíróság pedig annyiban változtatott az ítéleten, hogy az 1998 és 2003 közötti dicsőséglistát elvette a CSA-tól, amelynek gyakorlatilag nincs tulajdonosa, hiszen nem adták oda az FCSB-nek sem.
George Becali ebbe sem ment bele, és ügyvédei a legfelsőbb bírósághoz fordultak. Ahol eredménnyel jártak – az indoklás egyelőre nem ismert –, hiszen elérték, hogy a táblabíróság újratárgyalja az ügyet, tehát az elsőfokú ítélet ellen benyújtott fellebbezést. Az üzletember is sikerként könyvelte el kedden a legfelsőbb bíróság ítéletét, és biztos benne, hogy a teljes dicsőséglistát megszerzik.
A hosszú ideje húzódó balhé nemcsak a közvetlenül érintetteket, hanem a szurkolókat, a neves klub egykori sportolóit, labdarúgóit is megosztja. Sokan ma is Steauának nevezik az FCSB-t, hiszen ez a csapat játszik azóta is a legjobbak között, a nemzetközi porondon is. Ugyanakkor az egykori sztárcsapat szurkolói keménymagja harcban áll Becalival, és kitart az alsóbb osztályokban újjászületett, jelenleg a másodosztályos bajnokság élén álló Bukaresti Steaua mellett.
Ráadásul egy messze nem elhanyagolható „részletkérdés” ismeretében is: hiszen a csapat nem juthat fel az élvonalba, ugyanis állami tulajdonban, a védelmi minisztérium birtokában van, a sporttörvény pedig tiltja ilyen hátterű klub élvonalbeli szereplését. A Steaua támogatói abban reménykednek, hogy módosítják a jogszabályokat, vagy pedig a szaktárca lemond többségi tulajdonjogáról – persze ez esetben egy újabb Becali-féle „szappanopera” veheti kezdetét.
Két ezüstérmet nyert vasárnap Szőcs Bernadette az ausztriai Linzben megszervezett asztalitenisz Európa-bajnokságon, miután a női páros küzdelmeiben, majd egyéniben is vereséget szenvedett a fináléban.
Charles Leclerc, a Ferrari monacói versenyzője nyerte a Forma–1-es Egyesült Államok Nagydíját vasárnap a texasi Austinban, ahol a show-t a világbajnoki címvédő és éllovas Max Verstappen (Red Bull) Lando Norrisszal (McLaren) vívott csatája vitte el.
A Bajnokok Ligája-győztes Real Madrid 2-1-re nyert a Celta Vigo otthonában a spanyol labdarúgó-bajnokság tizedik fordulójának szombati játéknapján.
A vizes sportok nemzetközi szövetsége hat hónapra felfüggesztette, valamint 50 ezer dolláros pénzbüntetéssel sújtotta az olasz férfi vízilabda-válogatottat a magyarok elleni olimpiai negyeddöntőt követő botrányok miatt.
Marcel Ciolacu kormányfő szerint „tisztázta” az olimpiai sportolók jutalmazása körül kialakult helyzetet az illetékes tisztségviselőkkel, ezért nincs szükség a miniszterelnök ellenőrző testületének vizsgálatára ebben az ügyben.
Tizenhét évvel ezelőtt kezdődött Interliga néven a magyar és román határ menti megyék közös labdarúgó-bajnoksága, amelyben a 8–11 éves gyerekekből álló csapatok vesznek részt. Uniós támogatással hívták életre, de azóta önszerveződővé vált.
Elisabeta Lipă, az Országos Sportügynökség elnöke csütörtökön kijelentette, nem hiszi, hogy bárki is azt képzelheti, hogy a román evezősszövetség (FRC) könyvelője 160 000 eurós pénzdíjban részesülhet.
Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) etikai és fegyelmi bizottsága szerint két szabálysértés is történt a szeptember 9-én Bukarestben megrendezett román-litván Nemzetek Ligája-mérkőzésen, ezért az UEFA megbüntette a Román Labdarúgó-szövetséget (FRF).
Marcel Ciolacu miniszterelnök csütörtökön bejelentette, a nap folyamán tárgyalni fog az Országos Sportügynökség elnökével, Elisabeta Lipával a párizsi olimpián érmet nyert sportolók és a szövetségi alkalmazottak jutalmazására vonatkozó szabályokról.
Sajátos díjazási szemléletre hívta fel a figyelmet a román sportéletben Novák Károly Eduárd: David Popovici úszó, aki aranyérmet nyert az idei párizsi olimpián, kisebb pénzdíjat kapott, mint az amúgy két aranyat szállító evezős szövetség két hivatalnoka.
szóljon hozzá!