Ami nem hagyományos, az „ijesztő” sport: nehéz a női rögbi helyzete Erdélyben

Harcolni kell a megmaradásért. Alig-alig értékelik
a női rögbisek tevékenységét •  Fotó: Facebook/matei.linda

Harcolni kell a megmaradásért. Alig-alig értékelik a női rögbisek tevékenységét

Fotó: Facebook/matei.linda

Matei Lindát, a kolozsvári egyetemi klub női rögbicsapatának egykori játékosát, jelenlegi edzőjét az Erdélyben még ma is szokatlannak és ismeretlennek számító rögbi helyzetéről, megítéléséről, a sport női képviselőinek elszántságáról faggattuk.

Tóth Gödri Iringó

2021. július 18., 14:312021. július 18., 14:31

A rögbi, vagy angolosan rugby szó láttán vagy hallatán a legtöbbeknek angol, brit filmek jelenetei jutnak az eszükbe, ugyanis a romániai rögbiválogatott vagy éppen a kolozsvári rögbicsapat története, múltja és jelene viszonylag kevesek által ismert.

Az már csak hab a tortán, hogy a Kolozsvári U sportklub keretén belül nő rögbicsapat is létezik: eltökélt, kemény lányok küzdenek a sikerekért, annak ellenére, hogy gyakran elmarad a nekik járó figyelem. Matei Lindával, az U egykori játékosával, jelenlegi edzőjével beszélgettünk lehetőségekről, kilátásokról, nehézségekről.

A sport az ovális labdával

A rögbi, azaz ahogy gyakran emlegetik, „a sport az ovális labdával”, viszonylag kis népszerűségnek örvend a világ ezen szegletében, elsősorban Nagy-Britanniában kedvelt. Több fajtája is létezik: 7, 10, 12 és 15 fős változata is van, utóbbi az úgynevezett „uniós” rögbi, ez terjedt el leginkább Közép-és Kelet-Európa országaiban.

Továbbá a 20. század elején elindult a ligarögbi változat is, amelyet 13 fő játszik.

A rögbit nem szabad összekeverni a szintén ovális labdával játszott amerikai és ausztrál futballal.
Romániába az 1910-es években jutott el Franciaországban és Angliában tanuló diákok által a sportág, majd 1931-ben megalakult az országos rögbiszövetség.

A válogatott mind a rendszerváltás előtt, mind azután látványos eredményeket ért el. A Kolozsvári U férfi rögbicsapatának története 1949-ben kezdődött, 1993 óta pedig állandó tagja a román Szuperligának. A hétfős női csapat 2012-ben alakult, mondhatni a semmiből.

Matei Linda elmesélte, hogy ő is majdhogynem véletlenszerűen csöppent a rögbi világába, hiszen gyerekként a futballért rajongott. Sokáig orvosi egyetemre készült, de amikor egy ismerőse megkérdezte, hogy mi lenne az, amire éjjel kettőkor, félálomban is rávágná, hogy igen, oda megyek, igen, ezt csinálnám – akkor azt válaszolta, hogy a foci.

Ekkor dőlt el, hogy sportegyetemre megy, ahol már ősztől szeretett volna focit tanulni, találni egy csapatot, ahol játszhat.

Elsőéven – 2011-ben – még csak egyetemi órája sem volt futball témában, majd amikor másodéven lett ilyen tantárgyuk, a tanára, látva a játékát, megkérdezte, hogy lenne-e kedve esetleg más sporthoz. „Úgy látta, hogy nekem sokkal több az energiám és az ambícióm, mint amire szükség van a fociban” – emlékezett vissza Matei Linda.

Mindent megtesz. Matei Linda immár edzőkénttevékenykedik •  Fotó: Facebook/matei.linda Galéria

Mindent megtesz. Matei Linda immár edzőkénttevékenykedik

Fotó: Facebook/matei.linda

„Ha nálad van a labda, akkor menjél vele”

Volt kedve, főleg, hogy az előzőekben próbálkozott foci terén is, de például a Kolozsvári Olimpia nevű női csapatban nem voltak túl jók a tapasztalatai: a kommunikációhiánytól, a túl nagy versengésen át a sporttól távol álló elvárásokig (ki mekkorát tud köpni a földre) sok minden zavarta.

A tanára a rögbit ajánlotta, amiről Matei Linda akkor szinte semmit sem tudott; az első edzésen, amelyre elment, csak annyit mondott az edző, hogy hogyha nálad van a labda, akkor menjél vele. Elmesélte, hogy nagyon jó élmény volt az első edzés, hamar ráérzett, meglátása szerint a gyorsasága volt az egyik nagy előnye, képessége a játékhoz.

Már az első edzés után bevették a csapatba, leigazolták a klubhoz.

Amikor Matei Linda a klubhoz került, már két-három éve működött a csapat, de még így is az út elején jártak. Mivel addig nem létezett Kolozsváron vagy akár a környéken női rögbicsapat, a lányok más sportoktól „pártoltak át”, sokan atletizáltak vagy kézilabdáztak azelőtt.

A kezdőcsapat a sportegyetemről volt összeszedve, és tulajdonképpen nulláról indult minden, a legtöbben alig ismerték a rögbit. Matei Linda azóta is rögbivel foglalkozik – minden szinten, a foci a háttérbe szorult az életében, bár még mindig szereti, megmaradt „délutáni hobbinak”.

•  Fotó: Facebook/rugby7feminin Galéria

Fotó: Facebook/rugby7feminin

Érintés nélküli rögbi az iskolában

Matei Linda az egyetem alapképzését mesterképzéssel folytatta, melynek első évétől iskolában is tanított, a kolozsvári Apáczai Csere János Gimnáziumban. Már az első évtől kezdve alakított egy tag rögbi (rugby tag) csapatot – ez a rögbi iskolában is játszható, tanítható, kontakt, azaz érintés nélküli változata.

Bár a tag rögbi sokban különbözik a rögbitől, arra mindenképp jó, hogy megismertesse a játékot a gyerekekkel, a fiatalokkal. Matei Linda csapatát vitte tagrögbi-vetélkedőkre, bajnokságokra is – elmondása szerint nagyon sok energiát belefektetett, de megérte, hiszen nagyon vagány volt a közös munka, a gyerekek is szerették a játékot.

Munkáját nehezítette, hogy kezdő tanár volt, hiszen amíg nem lett végleges állása, addig sokszor minden évben más iskolában kezdte az őszt,

így azzal a csapattal, amellyel elkezdte egy iskolában a munkát, következő évben már nem tudta folytatni. A tagrögbicsapatban ötödikes kortól felfelé vehettek részt a diákok, lányok és fiúk vegyesen, ami nemhogy lehetséges, hanem egyenesen elvárás ebben az iskolai sportban.

Azt is elmesélte, hogy a gyerekek nagyon lelkesek voltak, amit elsősorban az eredményezett, hogy nem tradicionális sportról volt szó, hanem valami számukra újról. A szülők viszonyulása kapcsán megtudtuk, hogy inkább akkor találkozott negatív visszajelzéssel vagy ellenérzéssel, amikor egy gyereket beajánlott a junior rögbicsapatba: akkor kapott olyasfajta megjegyzéseket az illető szülőtől, hogy félti a gyerekét, inkább nem engedné rögbizni.

Idézet
Nem közkedvelt, nem tradicionális sport, így ismeretlen. Az emberek nagy része a szabályokat sem tudja, és az ismeretlentől félünk.

Aki benne van és játssza, az tudja, hogy nem is olyan durva, mint amilyennek látszik, mint amilyennek hiszik” – jelentette ki a sportszakember. Matei Linda a profi sportot ma már abbahagyta, közel három éve nem játszik a klubnál, mivel mindkét térdét megműtötték.

Hangsúlyozta, hogy nem a rögbi jellege miatt lettek sportsérülései – ínszalagszakadása volt, ő erőltette túl magát, nem figyelt a saját határaira. Jelenleg a Báthory István Gimnáziumban sporttanár, illetve idén februárban visszahívták a klubhoz, immár edzőként.

Elmondása szerint a teljes történethez az is hozzátartozik, hogy amikor abbahagyta a versenysportot, a sérülésétől függetlenül is úgy érezte, hogy nagy problémák vannak a csapatnál, hogy „nem éri meg tovább csinálni”. Munka és második egyetem mellett nem érte meg szinte ingyen, hobbiból űzni versenysportként a rögbit.

•  Fotó: Facebook/rugby7feminin Galéria

Fotó: Facebook/rugby7feminin

Hiányzik a megbecsülés

Matei Linda szerint a csapat játékosai nincsenek eléggé megbecsülve: sokan egy-két állás mellett járnak edzésekre, meccsekre, annak ellenére, hogy ebben az évben pénzügyileg a klub nem állt a legjobban. Természetesen ez a „Covid-időszaknak” is betudható.

Jelen pillanatban az egyetlen dolog, ami a pályán tartja a lányokat, az a rögbi iránt érzett szenvedély.

Azt is felidézte, hogy 2-3 éve szinte feloszlott a kolozsvári női csapat, mivel a városban nincsen nőirögbi-utánpótláscsapat, és a kezdő tagok kezdtek „kinőni”. Matei Linda a közelmúltban nagy hangsúlyt fektetett a népszerűsítésre, hívott fotóst, készítettek reklámfilmet, népszerűsítő videót, de hozzátette, hogy a toborzás is nehéz akkor, ha a potenciális jelentkezőknek nem tud semmi biztosat, semmi távlatit ígérni.

Hiszen nem csak hogy állami támogatást nem kapnak, de szponzoruk sincs. Matei Linda elmondta, amíg a csapat tagja volt, voltak rosszabb és jobb időszakok is; volt olyan, amikor olyan ember állt a csapat élén, aki ki tudott harcolni ezt-azt a klubtól. A férficsapatnál kicsivel jobb a helyzet, de ott is sok a probléma, ők is késve kapnak fizetést, illetve a fizetés nagyon kevés ahhoz, hogy egy harmincas férfi megéljen belőle.

Az országban viszonylag kevés női rögbicsapat van: Jászvásár, Bukarest és Kolozsvár csapatai a legfőbb szereplői a sportnak.

Az utánpótlás szintén rossz helyzetben van, Matei Linda szerint ezért is lenne fontos megbecsülni, értékelni a játékosokat, hogy ne tűnjön el ez a sportág nyomtalanul. Bár sok a negatív tapasztalat, mégis június 22-én Matei Linda és a kolozsvári női rögbicsapat számára feltűnt egy reménysugár, ugyanis megtudták, hogy leváltották a klub rögbiszekciójának elnökét, Neculai Nichiteant, akinek helyére új ember érkezik a 36 éves Gál Csaba rögbijátékos személyében.

Az új vezető azt nyilatkozta a Transilvania Riporternek, hogy harcolni fog a rögbiért, szponzorokat és nézőket fog szerezni, mivel tudja, hogy a játékosok többet érdemelnek, mint amit most kapnak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 22., kedd

Vízilabda-BL: vereséggel búcsúzott a hazai közönségtől a negyeddöntős körben a Nagyváradi VSK

Vereséget szenvedett hazai medencében a Nagyváradi VSK a magyar légiósokkal erősített spanyol Barceloneta csapatától a férfi vízilabda Bajnokok Ligája negyeddöntős körének ötödik fordulójában.

Vízilabda-BL: vereséggel búcsúzott a hazai közönségtől a negyeddöntős körben a Nagyváradi VSK
2025. április 22., kedd

A kapuba született: a kolozsvári Lang Erik már 16 évesen profi szerződést írt alá a CFR-nél

Tíz éve minden reggel ugyanazzal a céllal ébred: kapus akar lenni, és ma már profi szerződése van a kolozsvári CFR-nél. Lang Erik még csak tizenhat éves, de amit felépített, abban nem volt helye kétségeknek.

A kapuba született: a kolozsvári Lang Erik már 16 évesen profi szerződést írt alá a CFR-nél
2025. április 21., hétfő

„Trónfosztás” a Forma–1-ben, Piastri állt az élre a pontversenyben

Oscar Piastri, a McLaren ausztrál versenyzője nyerte a Forma-1-es Szaúdi Nagydíjat vasárnap Dzsiddában, ezzel átvette a vezetést a világbajnoki pontversenyben csapattársától, a most negyedikként záró brit Lando Norristól.

„Trónfosztás” a Forma–1-ben, Piastri állt az élre a pontversenyben
2025. április 20., vasárnap

Nem tudta átmenteni kiváló formáját, ezüstérmes a világkupán a magyar női vízilabda-válogatott

A magyar női vízilabda-válogatott 13-9-re kikapott a görög csapattól a vasárnapi fináléban, ezzel ezüstéremmel zárt a kínai Csengtuban rendezett világkupa-szuperdöntőben.

Nem tudta átmenteni kiváló formáját, ezüstérmes a világkupán a magyar női vízilabda-válogatott
2025. április 19., szombat

Így ünnepelt a 80 éves Öreg Hölgy (fotó + videó)

Nyolcvanéves a Partium, Erdély, Románia egyik legszeretettebb és legsikeresebb futballcsapata, az Aradi UTA, azaz az Öreg Hölgy, amely – „stílusosan” – futballmeccsel ünnepelt pénteken este.

Így ünnepelt a 80 éves Öreg Hölgy (fotó + videó)
2025. április 18., péntek

Ismerte Feri bárót, és ott volt az Aradi UTA alapításánál

Pénteken ünnepli alapításának 80. évfordulóját Arad labdarúgócsapata, az UTA, és idén lesz 115 éve, hogy megszületett a klub egykori tulajdonosa, báró Neuman Ferenc. Piros Dénes nyugalmazott kémiatanár személyesen ismerte Feri bárót.

Ismerte Feri bárót, és ott volt az Aradi UTA alapításánál
2025. április 17., csütörtök

Szuperkupa-győzelem és román bajnoki cím után Erste Liga-győztes lett a Gyergyói HK

A Gyergyói HK nyerte a jégkorong Erste Ligát, miután a döntő hatodik mérkőzésén idegenben 3–1-re legyőzte az Csíkszeredai Sportklubot, ezzel összesítésben 4–2-vel zárta le a párharcot.

Szuperkupa-győzelem és román bajnoki cím után Erste Liga-győztes lett a Gyergyói HK
2025. április 17., csütörtök

Új stadionban rakhat fészket a hunyadiak hollója

Két nagyszabású, több mint 1,168 milliárd lej értékű beruházással gyorsítja fel a román kormány a sportinfrastruktúra korszerűsítését.

Új stadionban rakhat fészket a hunyadiak hollója
Új stadionban rakhat fészket a hunyadiak hollója
2025. április 17., csütörtök

Új stadionban rakhat fészket a hunyadiak hollója

2025. április 17., csütörtök

Labdarúgó Bajnokok Ligája: kialakult az elődöntő mezőnye

Kialakult az elődöntő mezőnye, miután szerdán az Internazionale és az Arsenal jutott négy közé a labdarúgó Bajnokok Ligája negyeddöntős párharcából.

Labdarúgó Bajnokok Ligája: kialakult az elődöntő mezőnye
2025. április 17., csütörtök

UTA-jubileum: alapításának 80. évfordulójára készül a magyar és román labdarúgás meghatározó csapata

Április 18-án, pénteken ünnepli megalapításának 80. évfordulóját Arad első számú labdarúgócsapata. Az UTA a Sepsi OSK-val játszik bajnoki mérkőzést az évfordulón, de azt megelőzően egész héten különböző programokra várják a szurkolókat.

UTA-jubileum: alapításának 80. évfordulójára készül a magyar és román labdarúgás meghatározó csapata