Fotó: Máthé Loránd
A Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége (FSLI) felkérte a miniszterelnököt, magyarázza el a közvéleménynek, hogyan tervezi korszerűsíteni a kormány a tanügyet, tekintve, hogy Florin Cîţu nemrég azt nyilatkozta, a kormány nem fog többé beruházni az oktatásba a várható eredmények garanciája nélkül.
2021. július 23., 18:062021. július 23., 18:06
Az Agerpres hírügynökségnek pénteken eljuttatott közlemény értelmében a FSLI felkérte a kormányfőt, tisztázza a következőket: pontosan milyen beruházásokat akar a tanügyben eszközölni; emelkedni fognak-e a pedagógusi fizetések, vagy sem; hogyan fogja korszerűsíteni az iskolákat; mi módon javítanak az iskolai tanterveken; vagyis, hogyan fogják modernizálni a román oktatást? Illetve azt is magyarázza el a közvéleménynek, az ő meglátásában hogyan jellemezhető a „teljesítmény” az oktatásban.
A közleményben kifejtik ugyanakkor, hogy
„A kormányfőnek meg kell értenie, hogy ezek az ágazatok nem tudnak teljesítményeket felmutatni, ha nem biztosítják számukra az optimális körülmények biztosításához szükséges pénzösszegeket” – áll a közleményben.
Emlékeztetnek, hogy
Azt is megemlítik, hogy országszerte ezernél is több olyan iskola van, amelyben nincs vízvezeték, a mellékhelyiség az udvaron található; vagy, hogy a tanítók, tanárok egy része kénytelen saját zsebből megvásárolni a tanításhoz szükséges didaktikai eszközöket, mert a tanintézetnek erre nincs büdzséje.
A szakszervezeti tömb felhívja a figyelmet, hogy az oktatási rendszer fejlődése érdekében a humán erőforrásokba való beruházás kulcsfontosságú, de jelenleg a pedagógusok fizetése a legalacsonyabb az egész állami szektorban.
A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.
Az eMAG több mint 420 ezer kedvezményes, tavalyinál is olcsóbb terméket és új technológiákat ajánl az új iskolai évben a romániai gyerekeknek.
A gyerekek nevelésében a szülőknek és a tanároknak központi szerepe van. Az ország több mint 90 after school központjában 4300 diák alkotja azt a közösséget, amelyet a „Fundația Nouă ne pasă” Alapítvány hozott létre és amelyet az eMAG-kliensek támogatnak.
Erdély-szerte pedagógusfórumokat szervez az RMDSZ ebben az időszakban A közösségért kormányzunk – országos konzultáció részeként. Ezeknek a találkozóknak a céljáról, tervekről és az oktatási eredményekről kérdeztük Szabó Ödön parlamenti képviselőt.
A test és a szellem közötti harmónia kialakítása talán a legnagyobb kihívás a mai ember számára – fejtette ki a Krónika megkeresésére Matei Linda kolozsvári testneveléstanár, akit a gyerekek mozgásra való neveléséről kérdeztünk.
A jól ismert problémával lépnek új életszakaszba az úgynevezett kísérleti generáció diákjai: kilencedik osztályban sem lesz jó ideig tankönyvük. Ám az új kerettanterv elkészült, és Kallós Zoltán oktatási államtitkár szerint nem lehet panasz rá.
Tizenkilenc pótérettségiző diákot zártak ki csalási, illetve csalási kísérlet miatt hétfőn a román nyelv és irodalom írásbeli vizsgáról – közölte az oktatási minisztérium.
Az iskolaigazgatók idei versenyvizsgáján első alkalommal a magán szférában tevékenykedő humánerőforrás-szakemberek is lesznek a vizsgáztató bizottságokban az állásinterjúkon, jelentette ki hétfő este Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter.
Az óvások elbírálása után 76,06 százalékos az átmenési arány a tanárok idei véglegesítő vizsgáján. Az óvások előtti eredményhez képest (72,90 százalék) ez 3,16 százalékpontos növekedést jelent – közölte a tanügyminisztérium.
Az érettségi dolgozatok óvások utáni újrajavítása nyomán 112-ről 146-ra nőtt a 10-es átlagot elért vizsgázók száma - közölte pénteken a tanügy-minisztérium. Tavaly 307-en vizsgáztak színtízesre.
szóljon hozzá!