2012. március 13., 08:262012. március 13., 08:26
A korán kelők számára az MR1 – Kossuth Rádió 180 perc című magazinműsora ünnepi különkiadással jelentkezik reggel 7 és 9 óra között. Az m1 Ma Reggel című, 8 óra előtt öt perccel kezdődő műsora szintén ünnepi összeállítással készül, amelyben többek között megemlékeznek azokról a nem magyar nemzetiségű katonákról, hősökről, akik a magyar szabadságért áldozták életüket. 9 órakor az m1-en, a Dunán és az MR1–Kossuth rádióban élőben kapcsolják a Kossuth teret.
Az állami ünnepségek közvetítése 10-től az m1-en folytatódik. A Nemzeti Múzeum előtt többek között fellép a Pénzügyőr Zenekar, a Honvéd táncegyüttes. Ünnepi beszédet mond Tarlós István, Budapest főpolgármestere. Az MR1 – Kossuth Rádió délelőtti magazinműsora élőben jelentkezik a Hadtörténeti Múzeumból.
A hallgatók a Napközben adásából többek között megismerhetik azt az új kiállítást, amelyet az aradi múzeummal közösen rendeznek az aradi vértanúkról. Muzeológusok, történészek idézik 1848 legendáit és valós eseményeit, és beszélgetnek arról is, hogyan hozhatjuk közelebb a történelmi eseményeket a mai fiatalokhoz.
Az MR1 – Kossuth Rádióban délután fél ötkor kezdődik a magyar huszáréletet bemutató összeállítás: egyre több hagyományőrző egyesület működik határokon innen és túl, ápolva a 48-as hagyományokat. Kik azok az emberek, akik időt és pénzt nem sajnálva őrzik a magyar huszárhagyományokat? Mit jelent a 21. században magyar huszárnak lenni és katonai rangot viselni? A műsor a váci huszárbandériumnál, a fehérvári huszárok egyesületénél és a székelyudvarhelyi székely huszárezrednél keresi a válaszokat a kérdésekre.
16 órakor az m1 élőben sugározza a Kossuth téri állami díszünnepséget, amelyen Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke mond beszédet. (A közvetítésbe 16 óra 40 perctől bekapcsolódik az MR1 – Kossuth Rádió, Orbán Viktor beszédét 19 órától sugározza felvételről a Duna.)
Az MR1 – Kossuth Rádióban délután 4 és 6 óra között a Közelről című magazin hangzik el, amelyben élő stúdióbeszélgetések váltakoznak az ünnephez kötődő, szórakoztató bejátszásokkal. A tartalomból: A forradalom zenéje – ifjak társasági élete a reformkorban. Vendég: Jánosi Antal és Kobzos Kiss Tamás. Magyar krajcárok – az első pénzek, amelyeken magyar felirat volt, a szabadságharc idején jelentek meg.
A Duna 16 órától 20 óráig szintén élő stúdióműsorral jelentkezik, amelyben élőben kapcsolják Székelyudvarhelyt, a műsor folyamán pedig többször tudósítanak Délvidékről, Felvidékről, Kárpátaljáról, Erdélyből, Ausztriából és Spiltből, az ottani magyarok ünnepségéről. Ismert filmbejátszásokkal illusztrálva – Föltámadott a tenger, A kőszívű ember fiai – történész vendégekkel idézik fel a forradalom valós vagy vélt történelmi eseményeit. Tényleg minden úgy történt, ahogy azt láttuk ezekben az alkotásokban? A stúdióba folyamatosan érkeznek egy-egy jóízű beszélgetésre a Kossuth- és Széchenyi-, illetve állami díjasok.
Az m1-en 17 óra után néhány perccel igazi televíziós klasszikus vetítése kezdődik. A Tenkes kapitánya című sorozat méltán a nézők kedvence generációk óta. A bécsi haditanács Eberstein ezredest nevezi ki a Dél-Dunántúlon harcoló osztrák csapatok élére. Az ezredes könnyű győzelemre számít a jobbára jobbágyokból verbuvált seregek ellen, de nem számol a Tenkes kapitányával, az agyafúrt Eke Mátéval, a harcos Buga Jakabbal és segítőtársaikkal…
Az este színfoltja egy dokumentumfilm a székelyföldi szabadságharcosokról. A történelemben szinte példa nélküli, ahogyan Felső-Háromszék elszánt lakói 1848 tavaszán feltették az életüket a haza védelmére. Nekik állít emléket a Dunaworldön 19 óra 20 perckor kezdődő Szabadságharcos emlékhelyek című dokumentumfilm.