2012. május 22., 08:402012. május 22., 08:40
A Magyar Rádió 3. műsora 1987. május 23-án vette fel Bartók Béla nevét. A névválasztás a magyar rádiózás történetének aranybetűs napja volt, a névadó ünnepen ifjabb Bartók Béla, Bartók Péter és Doráti Antal is jelen volt. „Bartók nevét a világon mindenütt ismerik. A nagy magyar zeneszerző művészete közvetlenül és maradandóan került be az emberiség nagy szellemi kincstárába; zenéje a magyarság talán legfontosabb hozzájárulása az egyetemes kultúrához. Nincs más dolgunk, mint hogy ehhez a névhez megpróbáljunk méltóak maradni” – méltatta az elődök döntését Farkas Zoltán, a Bartók Rádió intendánsa.
Az elmúlt negyedszázad alatt a Bartók Rádió a magyar zene- és irodalomkedvelők családtagja lett. A Muzsikáló reggel műsorfolyama a zeneirodalom slágereivel aranyozza be a komolyzene kedvelőinek napját, a Muzsikáló délután pedig a csúcsforgalomban autózók körében vívott ki népszerűséget. A későn fekvő muzsikakedvelőket az éjszakai Notturno ringatja álomba.
A csatorna vezetése kapcsolatot tart a magyar hangversenyélet legkiválóbb szereplőivel. A Hangverseny délidőben és az esti hangverseny-közvetítések a Bartók Rádiót az ország legnagyobb „koncerttermévé” varázsolják. A csatorna a magyarországi zenei fesztiválok állandó résztvevője. Fontos szerepet vállalt többek között Sopron, Fertőd-Eszterháza, Miskolc, Szombathely, Tiszadob, Pannonhalma fesztiváljának vagy a Budapesti Wagner Napok népszerűsítésében. A médium az újszerű kezdeményezéseket is felkarolja, a Chopin-, Schubert-, Liszt- és Mozart-maraton közvetítése igazi zenei csemegének bizonyult.
A nemzetközi műsorcsere-szerződéseknek köszönhetően a magyar zenebarátok a világ hangversenytermeiben és operaházaiban is otthonosan mozognak. A New York-i Metropolitan Opera előadásai különösen népszerűek.
A klasszikus zene a Magyar Rádió életében mindig fontos szerepet kapott. A két háború között számos hangverseny- és operaközvetítés vált emlékezetessé, a harmincas években felépült VI. stúdió világszínvonalú technikája a felvételekhez megfelelő háttérül szolgált. Az intézmény a magyar kultúra megbecsült szereplője lett, zenei osztályát 1944-ig olyan neves muzsikus vezette, mint Dohnányi Ernő. A háború után a Magyar Rádió részese lehetett a magyar zenei élet újabb aranykorszakának, melynek legemlékezetesebb pillanatait a rádió archívuma őrzi.
A Bartók Rádió ars poeticájában a játék is fontos szerepet kap. A nézők körében igen kedveltek a reggeli vagy a délutáni műsorok feladványai. A Metropolitan Opera-közvetítésekhez kötődő rejtvény szerencsés nyertese New Yorkba utazhatott, és a május 2-i Traviata-előadáson vehetett részt. A Bartók Rádió május 23-án ünnepel. A jeles napon a Muzsikáló délután a Thália Látvány Rádió Stúdióból jelentkezik 16 órakor.